Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Şiiri okumak için tıklayınız! 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20086595
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:130089

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 3

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 39 Nefes Kesen Yer

Dünyamız doğal ve insanoğlunun yaptığı, tarif edilemeyecek güzelliklerle dolu. Keşke her bir köşesini görecek vakti ve parası olsa ama ne yazık ki bu hayatımız boyunca çok çok büyük bir çoğumuzun yaşamayacağı bir deneyim.

Biz de sizler için listeyi 39 maddeye kadar indirgedik. Ölmeden önce mutlaka bu nefes kesen bu 39 yeri görmenizi tavsiye ederiz.

1.Bagan-Myanmar

Myanmar’da, Mandalay Bölgesi’nde bulunan Bagan antik bir kenttir. 9. yy’dan 13. yy’a kadar, kent; bölgeyi birleştiren ilk krallık olan ve günümüzdeki Myanmar’ın oluşumuna kaynaklık eden Pagan Krallığı’nın başkentiydi. Krallığın zirvesine ulaştığı 11 ve 13. yüzyıllar arasında yalnızca Pagan ovalarında inşa edilen 10.000’den fazla Budist tapınağı, pagoda ve manastırdan arta kalan 2.200’den fazla tapınak ve pagoda günümüzde halen ayakta durmaktadır.

2.Gansu – Zhangye Danxia’da Yer Şekli – China

Zhangye Danxia Çin’in Kuzey batı kesiminde yer alan Gansu eyaletinde yer almaktadır. 510 kilometre karelik bir alana yayılan bu doğal park Çin’in ve dünyanın en güzel yer şekillerinden biri olarak kabul edilmektedir.

3.Li Nehri – Çin

Li Nehri 83 Km’lik uzunluğu ve doğal güzellikleri, küçük balıkçı köyleriyle Çin’in en güzel nehridir.

4.Meteora – Yunanistan

Meteora, ‘ gökyüzünün ortasında’, ‘ gökyüzünde asılı’, ‘ gökteki cennette’ tabirleriyle anılan Yunanistan’ın en büyük ve kompleks Ortodoks manastırlarından biridir. Meteora Unesco’nun da koruma altına aldığı yerlerden birisidir.

5. Dünyanın en büyük aynası Salar de Uyuni Gölü – Bolivya

Salar de Uyuni, Dünya’nın en büyük tuz göllerinden biridir. Bolivya ‘nın güneybatısında bulunan ve Titikaka Gölü ile beraber Altiplano Platosu’nun tabiat açısından doruk noktası olarak kabul edilir ve dünyanın en büyük aynalarından biridir.

6. Tianzi Dağları – Çin

Her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen Tianzi Dağı’nın en yüksek noktası 1262 metre yüksekliğindedir. Üzeri yer yer ormanla kaplı bu ince ve yüksek kayalıklar özellikle adrenalin severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi olarak geçiyor.

7. Santorini Adası – Yunanistan

Olağanüstü günbatımı manzarası ile görenleri büyüleyen bir manzaraya sahip. Santorini Adası, Yunanlıların deyişiyle Fira (Thira) ve Ia (Oia) olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Adını 13. Yüzyılda Aziz İrene’ye atfen almış olan Santorini, siyah renkli, volkanik kumlardan oluşan kıyıları kadar, beyaz renkli evleriyle de ilginç bir ada. Mitolojik hikayelerle örgülü ada tarihinde, Atlantislilere ev sahipliği yaptığı bile iddia ediliyor. Binlerce yıl önce volkanik patlamalar sonucu oluşmuş bu krater ada, şekil olarak hilale benziyor.

8.Angkor Wat – Kamboçya

Angkor Vat, Kamboçya’nın Siem Reap kentinde yer alan, Kral II. Suryavarman adına yapılmış bir tapınaktır. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tapınak 12. yüzyılda inşa edilmiş olmasına karşın günümüze dek oldukça iyi bir korunma altında ulaşabilmiştir. Bölgedeki tek dinsel yapı olarak günümüze kalmayı başaran Angkor Wat mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

9.Yosemite Vadisi – ABD

Yosemite Vadisi, Sierra Nevada dağının batı yamacında , San Francisco’ya 240 km uzaklıkta yer alır.1984’ten beri UNESCO Dünya Mirasları’na dahil olan park, granit kayalıklar, şelaleler, berrak akarsular ve dev Sekoya ağaçlarına sahiptir. Parkın yaklaşık %95’inde vahşi yaşam vardır. Tam bir doğa harikası olan vadi özellikle doğasporu sevenler açısından kaçırılmayacak bir yerdir. Her yıl 3.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilir.

10.Hitachi Sahil Parkı – Japonya

190 hektarlık alana sahip Hitachi Sahil Parkı yılın farklı zamanlarında rengarenk çiçeklerle kapladır. Özellikle  bebek mavisi ve kırmızı açan çiçekleri ile milyonlarca ziyaretçisine görsel şölen yaşatmaktadır.

11.Bambu Ormanları – Japonya

16 kilometre karelik bir alanı kaplayan bambu ormanında bambuların diplerinde bulunan çalıların arasından uzanan toprak yolda her zaman yürüyüş yapan insanları görmek mümkündür.

Güneşli bir günde bu yolda yürüdüğünde bambuların arasından sızan güneş ışıkları ve rüzgarın sesi yürüyenleri büyülü bir atmosfere taşımaktadır. Rüzgarın Sagan ormanında çıkardığı sesler Japonya’yı tanımlayan en karakteristik yüz ses içerisine alınmıştır.

12. Petra – Ürdün

Petra Ürdün’ün Lut Gölü ileAkabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir. UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine dahil edilmiştir. Peru’da yer alan Machu Picchu ile kardeş şehirdir.

7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir.

13. Machu Picchu – Peru

Machu Pikchu), bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir. Kuruluş amacı ve anlamı bugüne kadar gelmiş olan tartışma konusudur. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel kanıt içerikli çok fazla ipucu bulunmamasından sadece tahminler yapılabilmektedir. Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen şehir, ismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır.

14.Algarve’de Bir Mağara – Portekiz

Algarve bölgesi, Portekiz’in Avrupa kıtasında bulunan 5 istatistiki bölgesinden biridir. Adı “Batı Endülüs” anlamına gelen Arapça “el Garb el Endülüs”ten gelmektedir. Tam bir doğa harikası olan Algarve’de birbirinden güzel mağaralar bulunmaktadır.

15.Halong Körfezi – Vietnam

1600 tane adacığın bir arada bulunduğu bu körfez Vietnamlilar tarafından bir ejderhanin o bölgeye indigine ve kuyruğuyla adeta keserek oluştuğuna inanılmaktadır. Eski zamanlarda da korsanlar tarafından saklanma amaçli kullanmıştır. 

16.Pamukkale – Türkiye

Pamukkale, güneybatı Türkiye’deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Travetenler görsel zenginliğin yanı sıra kalp rahatsızlıkları romatizma göz ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

17.Mu Cang Chai’de Pirinç Terasları – Vietnam

Vietnam’ın kuzeydoğusunda yer alan Mu Cang Chai pirinç tartalarıyla kaplı muhteşem görselliği ile dünyanın en büyüleyici görsellerinden birini ziyaretçilerine yaşatmaktadır.

18. Monument Vadisi – ABD

ABD’nin bir eyâleti olan Utah’ın güneydeki Arizona sınırında kalan bir vadidir. Navaholara ayrılmış arazi içinde yer alır. Özellikle güneşin batışu izlendiğinde insani uzak diyarlara götürür.

19. Naica Madeni – Meksika

Kuzey Meksika’da bulunan ve içinde devasa kristal şekillerin yer aldığı bu mağara 2000 yılında keşfedilmiş. O yıldan bu zamana kadar yapılan araştırmalarda kristallerden bazılarının yarım milyon yaşında olduğu da tespit edilmiş durumda. Ayrıca mağaranın başka ilginç özelliklerinden bazılarıda içeride sıcaklığın çok yüksek olması ve nem oranının % 90’lara kadar ulaşmasıdır.

20. Hang Son Doong – Vietnam

ietnam’da bir mağaradır, Vietnam’ın Dong Hoi’nin 50 km, Dong Hoi Havalimanı’nın 44 km kuzeyinde ve başkenti Hanoi’nin 450 km güneyinde bulunan Quang Binh’de yer alan milli park.

Büyüklüğü ve yüksekliği lazer ölçme cihazlarıyla yapılan Vietnam’ın balta girmemiş ormanlarında bulunan Hang Son Doong isimli bu mağara, ilk defa 1991 yılında Vietnamlı bir yerli olan Ho Khanh tarafından keşfedilmiş.

Dünyanın en büyük mağarası kabul edilen Hang Son Doong gürültü ve rüzgar uğultusu yüzünden birçok kişinin girmeye cesaret edemediği bir yerdir.

21.Venedik – İtalya

Kuzeydoğu İtalya’da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kuruludur. Şehir, kıyı şeridi boyunca uzanan Venetian Lagoon bataklığında, Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kuruludur. Venedik doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ün yapmıştır. Bu şehir bütünüyle, deniz kulağı da dahil, Dünya Mirasları listesindedir. Venedik Cumhuriyeti Ortaçağlar ve Rönesans dönemi boyunca denizlerdeki en önemli kuvvet olduğu kadar 13. yüzyıldan 17. yüzyılın sonlarına kadar sanatın ve ticaretin merkeziydi. Tarihi boyunca, özellikle Rönesans Döneminde, birçok sanatsal hareket olmuştur. Venedik tarihi boyunca senfonik müzik ve operanın gelişiminde önemli rol oynayan, aynı zamanda Antonio Vivaldi’nin doğduğu şehirdir.

22.Plitvice Gölleri – Hırvatistan

Hırvatistan’da Bosna-Hersek sınırına oldukça yakın bir bölgede yer alan, aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı göller topluluğudur. Avrupa’nın en güzel doğal harikalarından biridir.

23.Lençóis Maranhenses Çölü – Brazilya

Brezilya’da bulunan parlak beyaz kum dalgalarından oluşan bu çölün adı Lençois Maranhenses. Maranhao’nun çarşafları anlamına geliyor. Brezilya’nın tropik kuzeydoğu sahilinde hilal şeklinde kum tepelerinin yer aldığı eyaletin adı. Kurak mevsim boyunca, özellikle de ekim ve kasımda durmaksızın esen rüzgarlar kum taneciklerini sahilden 50 kilometre kadar içerilere taşıyor. 39 metre yüksekliğe ulaşan ve göz alabildiğince uzanan hilal şeklinde tepeler işte böyle şekilleniyor. Bazı yerlerde bu tepeler yılda 20 metre kadar ilerliyor.Lagünler, ocaktan hazirana kadar süren yağmurların kum tepeleri arasındaki vadileri doldurmasıyla her yıl yeniden oluşuyor.  Bu geçici su birikintilerinin bazıları 90 metre uzunlukta ve üç metreye ulaşan derinlikte.Yağmur mevsimi sona erdiğindeyse lagünler ekvator sıcağında buharlaşmaya başlıyor.

24.Navagio Körfezi – Yunanistan

Yunanistan’ın batısında yer alan İyonya Denizi’ndeki Zakynthos adasının kuzeybatısında yer alan kayalık bir koy. Buranın sahilinde batık bir gemi de yer almaktadır. Buraya ulaşmak için deniz yolu dışında bir seçenek bulunmamaktadır. Koyun en dikkat çeken özelliği incecik altın sarısı kumu ve gökyüzü mavisi suyun rengidir.

25. Provence – Fransa

Provence, Fransa’nın en güneyinde, Akdeniz’in kıyısında yer alıyor. Bölgedeki çoğu yerleşim yeri doğasını, tarihini, mimarisini, kültürünü korumayı başarmış. Lavanta tarlaları eşşiz bir manzarayı size sunuyor. Doğallağını koruyan Fransa’nın bu bölgesinde bulunan küçük köylerde huzura ve lavantaya doyacaksınız.


 

26.Viktorya Şelaleri – Zambiya / Zimbabve

ünyanın en görkemli şelalelerindendir. Zambezi Nehrinin üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında, bulunur. Şelaleler yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğindedirler. Burası Güney Afrika’nın en önemli turist çeken noktalarından biridir. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanıdır.Dünyanın yedi harikasından biridir.

27. Bora Bora – Fransız Polinezyası

Bora Bora, Güney Pasifik’teki bir Fransız Denizaşırı toprağı olan Fransız Polinezyası’nda bulunan ada. Turkuvaz renkli lagünler, yumuşak beyaz kumlar ve koyu turuncu gün batımları adada çok romantik bir manzara oluşturur. Mercan Bahçeleri veya Tupitipiti Noktası etrafında gezinirken tropikal balıklarla kaynaşabilirsiniz.

28.Moraine Gölü – Kanada

29.Lale Bahçeleri – Hollanda

30.Geiranger Fiyordu – Norveç

31.Roraima Dağı – Venezuella / Brezilya / Guyana

32. Vatnajokull Glacier Mağarası – İzlanda

33.Batu Mağaraları – Malezya

34.Gasadalur – Faroe Adaları

35.Antelope Kanyonu – ABD

36.Iguazu Şelalesi – Arjentin / Brezilya

37.Giza Piramitleri – Mısır

38.McWay Şelaleri – ABD

39.Kapadokya – Türkiye

 


Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.12 Saniye