Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20087762
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:130104

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

Smurfunist Manifesto

ŞİRİNLER KOMÜNİSTTİR!

Şirinler, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük beğeni toplayan ve çocuğundan yaşlısına herkesin en sevdiği çizgi filmlerden biri.

İşte ilk bölümü 1958 yılında yayınlanmaya başlayan yani bu sene 50. yaşına basan Şirinler için tüm dünyada ilginç bir iddia tartışılıyor. O çok sevdiğimiz Şirinler, Komünizm’i mi anlatıyor?

ABD’de uzun yıllar bu gerekçeyle yasaklanan Şirinler’in komünizm kodları:

- Şirinler'in İngilizce yazılımı Smurf'tur, bu da "small men under red flag" yani 'kızıl bayrak altında yaşayan küçük adamlar'ın baş harflerinden oluşur.

Aynı şekilde Smurf; “socialist men under red father” yani "kırmızı baba altındaki sosyalist adamlar diye de bilinir.

- Şirinler’de para olmadan komünal bir yaşam sürülüyor.

- Şirinler köyünde para kullanılmaz, ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir.

Tembel Şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır. Bu da tembellik hakkını ifade eder.

- Şirin Baba, Karl Marx’a benziyor ve kızıl şapka giyiyor.

- Herkes kendi işini yapıyor ve çok mutlu.

- Şirinler köyünde bir tek bile ibadethane bulunmaz… Ne kilise, ne havra, ne de camii..

- Şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir, bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir.

- Şirinler'in düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder. Gargamel, kapitalizmin simgesi olan altın ve para düşkünüdür ve Şirinler’i sürekli yemek ister. Bu isteği de misyonerliği ifade eder.

- Gargamel'in kedisi ise ABD'nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder.. Türkçe çevirisinde Azman adındaki bu kedinin asıl orjinalindeki adı 'Azrail'dir.

- Şirinler'in her birinin temsil ettiği çok farklı unsurlar vardır. Örneğin; Şirine feminizmi, Süslü eşcinselliği, Güçlü Şirin maço erkeği temsil eder.

- Şirinler çizgi filminin yaratıcısı Peyo, gerçek bir komünistti… Şirinleri ortaya çıkardığı zaman iki kutuplu bir dünya vardı. Bir tarafta ABD diğer tarafta SSCB.

Peyo, bir çizgi film yapmak, bu çizgi filmle bir mesaj vermek ve emperyalist Amerika’ya karşı bu yolla propaganda yapmak istedi.

İşte tüm bu iddialar akla önemli bir soruyu getiriyor: TRT Şirinler'i yayınlayarak yıllarca Komünizm propogandası mı yaptı?

Eğer TRT, bu iddiaları bilseydi, Şirinler'i yine yayınlar mıydı?

Odatv.com
14 Ocak 2008


ŞİRİNLER VE KOMÜNİZM...

Şirinlerin yaratıcısı Pierre Culliford komünizm görüşünü benimsemiştir; dolayısıyla yarattığı Şirinköy'ün komünal bir hayatın illüstrasyonu olması oldukça muhtemeldir. Dönemin en büyük sosyalist ülkesi olan SSCB'yle birçok benzerlik taşıması da bu ihtimali kuvvetlendirmektedir. Şüphelerin gerçeklik payını görebilmek için belki izlerken de dikkatinizi çekmiş olan benzerlikleri incelemek faydalı olacaktır.

-Çarlığın devrildiği 1917 devriminde iktidar için savaşan iki an güç vardı;biri Bolşeviklerin simgesi kırmızı renkti, sol-sosyalist devrimcilerin ise beyazdı. Sonuçta Bolşevikler başa geçti. Şirinköy'de bunu, bir tek Şirin Baba'nın kırmızı şapka ve pantolon, diğer şirinlerin ise beyaz şapka ve pantolon giymesi olarak görüyoruz.

Şirinlerin tek tip elbise giymesi de tam eşitlik fikrinin bir yansımasıdır, hiç biri görünüşüyle bir diğerinden üstün değildir. Derilerinin mavi olması ise akla işçilerin giydiği mavi tulumları getiriyor, neticede tüm şirinler işçi ve işçi sınıfını temsil ediyor.

-Şirinlerin yaşam alanı olan Şirinköy sosyalist komün ya da kolektif için eşsiz bir örnektir. Toprak bireyler tarafından sahiplenilmemiştir, tüm köye aittir. örneğin kuraklıktan dolayı çileğin yetişmediği bir dönemde Şirinlerden birinin evinde çilek stokladığı ve bunu diğer şirinlerden sakladığı ortaya çıkar, bunun üzerine şirinler çok sinirlenir ve çilekleri saklayan şirin özeleştirisini yapar. bu da bireyselliğin, bireyselliğin getirisi(götürüsü de diyebiliriz) olan bencilliğin ve kapitalizmin ürünü olan stoklamanın çok ciddi şekilde eleştirildiğini görebiliriz.

-Şirinköy ekonomik olarak kapalı-piyasa'ya dayanır. para ve takas yoktur. Bütün servet şirinlere aittir, kamu malıdır. Her şirin hem işçi hem de toprak sahibidir.. Tüm şirinler eşittir.

-Günlük hayatımızda insanlara hitap ederken kullandığımız unvanlar Şirinköy'de yoktur;Aşçı Şirin, Şakacı Şirin gibi hitaplarla seslenirler birbirlerine, seçkin unvanlar yerine "yoldaş" kelimesini kullanan sosyalistler gibi...

-Saf Marksizm geleneklerinde olduğu gibi Şirinköy'de ateisttir, tanrı yoktur, peygamber şirin yoktur.

-Şirinlerde belki de gerçekle bire bir kopyalanmış iki karakter vardır. Bunlar Şirin Baba ve Bilge Şirindir. Şirin baba hepimizin kabul edeceği gibi beyaz sakalıyla Marx'a oldukça benzemektedir ama Marx'la ortak olmayan bir yönü vardır; Karl Marx hiçbir zaman yönetici olmamıştır. Bu sebeple aklımıza Lenin ve Stalin gelmektedir. Şirin Baba görünüşüyle Marx, pozisyonuyla Lenin ve Stalin’in bir karışımıdır.

-Gelelim Bige Şirin’e...Köyde bilgisiyle Şirin Baba’ya yaklaşabilen tek şirin yuvarlak gözlükleri olan Bilge Şirin’dir ve genelde her bölümün sonunda fikirlerinden dolayı köyden atılır... Bu özellikler size önemli bir ismi hatırlattı mı? Trotsky... SSCB’den fikirlerinden ötürü sürgün edilen Trotsky ve köyden atılan Bilge şirin sizce de çok benzemiyor mu?

Şimdi biraz da şirinlerin azılı düşmanı Gargamel’i inceleyelim. Gargamel’in amacını şirinleri yemek olarak hatırlayabilir bir kısmımız ama onun şirinleri yakalamak istemesindeki asıl amacı, değdiği her maddeyi altına çevirecek bir iksirin son malzemeleri olmaları. . Gargamel, amacıyla kapitalist bir sistemin küçük bir bir kopyasıdır. Kedisi Azman ise “işçi aristokrasisini” temsil etmektedir. Hayatı Gargamel’e hizmet etmekle geçmektedir, efendisi ne verirse onunla yetinir, asla sesini çıkarmaz, sorguya kalkışmaz.

Son olarak Şirinlerin İngilizce adında da bir ipucu bulmamız mümkündür. Smurfs s=small m=men u=under r=red f=father, mall men under red father, yani kızıl babanın altındaki küçük adamlar. Bir diğer rivayet de socialist men under red father, yani kızıl babanın altındaki sosyalist adamlar olduğudur.

Bunların hepsi tesadüf diyelim. Ama bunların yanına SSCB’NİN gerçekten de SMURFS adlı bir örgütün bir dönemler varlık gösterdiğini eklersek bunların tesadüf olmadığına inanan insan sayısının artması muhtemeldir. Tüm bunların eglenceli efsaneler olduğuna da yaratıcısının politik mesajlar verdiği bir çizgi film olduğuna da inanabilirsiniz. Ama şu bir gerçek ki küçük mavi adamlar ütopyayı gerçekleştirmişlerdir.

(darkdreamstako@hotmail. com)

 


Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.11 Saniye