Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Türkçe Dersleri 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
19418114
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:120280

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 Turan Dursun Sites..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 18.206.48.243
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

ÇOCUĞUMUN OKUL BAŞARISINI ARTIRABİLİR MİYİM?
Yazar: İsmail KarayılanBütün aileler; çocuklarının okul ihtiyaçlarını borç dert karşılamış ve şimdi de bu borçları nasıl ödeyeceğini düşünürken bir taraftan da “çocuğum acaba başarılı olacak mı” diye kaygılanmakta mıdır? Acaba... Dilerim böyle bir kaygınız yoktur. Şayet borç edinmek zorunda kalmışsanız siz yine de borçlarınızı nasıl ödeyeceğinizi düşünmeye devam edebilirsiniz. Mutlaka bir çözüm yolu bulacaksınızdır. Bizlerin onları ne ödemeye gücümüz yeter, ne de size ek gelir sağlayacak bir yeteneğimiz var. Sizlere ancak; sizleri kaygılandıran “çocuğunuzun okul başarısında sizlerin rolü nedir?” Bu konuda söylenecek birkaç sözümüz olabilir...

Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf ve derse göre belirlenmiş sonuçlara ulaşmada göstermiş olduğu ilerlemelerdir. Yalnız başarı akademik başarı ile sınırlandırılamayacak kadar geniş bir anlam ifade eder ki bilişsel olmayan davranışları da içermektedir. (Sizlere ilerde zeka konusunda bilgi sunmaya çalışacağım.) Başarısızlık ise birçok dersten uzun süreli olarak gelişim düzeyi ve yeteneklerinin altında başarı göstermesi ve telafi edememe durumunu göstermesi olarak tanımlanabilir. Çocuğun okul başarı ve başarısızlığında ailenin rolüne kısaca bakacak olursak:

1. Çocuğun başarılı olmasının omurgasını; birlikteliği temel ilke edinmiş, saygı ve sevginin hakim olduğu, olumlu ve yaratıcı düşüncenin egemen kılındığı mutlu bir aile ortamı oluşturmaktadır. Anne-baba geçimsizliği başarısızlığı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca, aileden birinin hasta olması veya ölmesi, anne babanın ayrılması ya da yeni bir kardeşin doğması başarı üzerinde etkili olmaktadır.

2. Anne ve babanın eğitim konusundaki duygu ve düşüncelerini, çocuğun kendisine model aldığı bilinen bir gerçektir. Eğitim süreçlerine değer veren, öğretmenin çabasına saygı duyan velilerin çocukları olumlu yönde etkilenirken, aksi tutum içinde olanların çocukları olumsuz yönde etkilemektedir. Başarılı çocukların anne-babaları; çocuklarının özel bir kişilik yapısına sahip oldukları, kendi kararlarını kendilerinin vermesi doğrultusunda yönlendirdikleri, başarısız öğrencilerin ise, çocuklarını kişisel haklarını korumak ve öne çıkmamış yeteneklerini geliştirmesi şeklinde yönlendirdikleri görülmektedir.

3.Başarılı çocuğun ailesi; öğretmenle iş birliği içinde, çocuğu sınırlamadan, yerine göre ödül kullanmak ve çocuğun da katılımını sağlanmak suretiyle kontrol sistemini yürütmektedir. Ama bazı aileler ise, daha çocuk okula dahi başlamadan “çocuğum başarılı olacak mı?” Kaygısını yoğun olarak yaşadıklarını görmekteyiz. Bu da çocuğa yansımakta ve çocuğun gerçek performansını ortaya koymasını engelleyerek başarısız olmasına neden olmaktadır.

4.Ailenin sosyo-ekonomik durumu, okul başarısını dolaylı da olsa etkiler. Başarılı olan çocuğun annesi; ailenin sosyo-ekonomik durumunu çocuğu ile paylaşmakta ve onu üzüntüye sevk etmeden sevgi ve şefkatle mevcut durumu açıklayabilmektedir. Aksi halde aile, sıkıntılarını; baskı içerikli yoğun eleştiriler şeklinde çocuğa yansıtmakta ki bu durum karşısında çocuk da başarısız olduğu alanları öne çıkararak güven duygusunu kaybetmektedir. Başarılı olduğu veya olabileceği alanları ise ikinci plana itmektedir. Halbuki, aileleri tarafından yüksek düzeyde kabul gören ve desteklenen öğrencilerin, desteklenmeyen öğrencilere göre daha başarılı oldukları bilinen bir gerçektir.

5.Çocuğun; gelişim ve yetenekleri gözetilmeden gerçekçi olmayan beklentiler çocukta kaygı ve başarısız olma korkusu yaratır. Ve çocuk “kişilik değerinin” başarıya bağlı olduğunu düşünerek başarının önündeki en büyük engellerden olan “kaygı” ve “korku” böylece ailesi tarafından çocuğa kazandırılmış olur. Aile şunu bilmeli ki; çocuğun kalıtımsal olarak getirmiş olduğu yetenekleri başarısında büyük oranda etkili olmaktadır. Başka bir deyişle anne-babadan aldığı genler başarıda belirleyici rol oynamaktadır. Aile böyle bir davranış yerine, zamanlarını okuma, inceleme alanında yoğunlaştırsalar ve sorumluluklarının bilinci içinde olumlu bir model olsalar daha iyi olmaz mı?

6.Çocuğun ders çalışmaktan başka sorumluluğu yokmuş gibi, oyun oynamasına, evdeki iş bölümüne dayalı işlevleri yerine getirmesine, çevrede veya okulda bir takım aktivitelere katılmasına izin verilmemesi onda kaygının daha da artmasına neden olur. Sizler onu bu aktivitelere teşvik eder, yeri ve zamanında ödül etkenini de devreye sokarsanız başarıyı attırmış olursunuz.

7.Ailenin eğitim hataları, eğitim düzeyi, tutumlarındaki kararsızlık, anne ve babanın eğitim anlayışındaki farklılık, başarıyı engelleyen en önemli etmenlerden biridir. Sonradan kazanılan bu bilgileri; çevrenizdeki yetkin kişilerden, öğretmen ve okul rehberlik uzmanlarından rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

8.Başarısızlık, okul dışında bir işte çalışmak zorunda olan çocuklarda daha çok görülmektedir. Bu çocuklar; ders çalışmaya yeteri kadar zaman ayıramamakta, yeteri kadar dinlenememekte, maddi sıkıntılar nedeniyle duygusal, zihinsel ve bedensel gelişimlerini istenen düzeyde geliştirememektedirler. Bu durumdaki çocuklar için aile ve özellikle öğretmenin çocuğu destekleyici ve yüreklendirici önlemler alması gerekir...

9.Başarısız çocuklar, babalarının kendilerine yeterince zaman ayırmadığı ve kendisiyle beklentisi doğrultusunda ilgilenilmediğini ifade etmektedirler. Bu da çocukta dikkatsizlik, dalgınlık, arkadaş ilişkilerinde zayıflık, yalan söyleme ve tırnak yeme gibi olumsuz davranışların oluşmasına neden olmaktadır. Çocuk için yalnız annenin veya babanın ilgilenmesi yeterli değildir. Aile bir bütündür, anne ve baba biri birini tamamlayan en önemli öğelerdir.

10.Bazı anne-babalar bebekliğinde itibaren çocuklarında zeka pırıltısı ararlar. Ve bulurlar da... Bir düşünce onlar için yeterlidir. Çocuğunu böyle gören bir aileye okul ve öğretmen tarafından yapılan uyarılar o ailenin tepki göstermesine neden olur. Bu inanç içinde olan anne-baba çocuğa da; “böyle giderse sefalet içinde yaşayacaksın” gibi baskıcı ve aşağılayıcı uyarıları yapmaktan kendilerini alamazlar. Bu olumsuz tutum çocuğu karamsarlığa iter ve başarısızlık arkasından gelir.

11.Evde çocuğun kendine ait bir çalışma ortamının olmaması da başarıyı olumsuz yönde etkilemektedir. Durumunuza göre ayrı bir oda, şayet olanaksızsa bir masayı ona ayırmanız yararlı olur.

Burada değinmeye çalıştığımız hususlar, siz anne-babaları kesinlikle karamsarlığa itmesin. Başarısızlığın tek nedeni sizler değilsiniz. Tümüyle kendinizi sorumlu hissederseniz, başarısızlık karşısında hatalı hareket edersiniz. Başarısızlığın nedenleri arasında; okul yaşamı ve fiziki yapısı, sistemin katılığı, bilgilerin veriş yöntemleri, öğretmenin davranışı, basın yayındaki bazı olumsuzluklar, gelir dağılımındaki çarpıklık, işsizlik, toplumsal yaşam ve ilişkilerdeki olumsuzlular gibi birçok etken vardır. Sizler yukarda belirttiğim ve aşağıda ifade ettiğim hususlara dikkat ederseniz yararlı olur kanısındayım

Eğer bir çocuk:

Sürekli eleştirilmişse; kınama ve ayıplamayı öğrenir. Kin ortamında büyümüşse; kavga etmeyi öğrenir. Alay edilip, aşağılanmışsa; sıkılıp utanmayı öğrenir. Devamlı utandırılarak terbiye edilmişse; kendini suçlamayı öğrenir. Hoşgörü ile yetiştirilmişse; sabırlı olmayı öğrenir. Desteklenip, yüreklendirilmişse; kendine güven duymayı öğrenir. Övülmüş ve beğenilmişse; takdir etmeyi öğrenir. Haklarına saygı duyularak büyütülmüşse; adil olmayı öğrenir. Güven ortamı içinde yetişmişse; kararlı ve aidiyet duygusu öğrenir. Kabul ve onay görmüşse; kendini ve insanları sevmeyi öğrenir. Aile içinde dostluk ve arkadaşlık görmüşse; bu dünyada mutlu olmayı öğrenir...

Başarı dolu yılar geçirmeniz dileğiyle.

İsmail KARAYILAN

Tarih: 01.09.2007 Saat: 00:30

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: İsmail Karayılan

En çok okunan yazı: Yazar: İsmail Karayılan:
ÇOCUK İÇİN OYUN NEDİR?


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 3.14
Toplam Oy: 7


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

İlgili diğer başlıklar:

Yazar: Alev KutluözenYazar: Konuk YazarYazar: Necmi OtçuYazar: Tamer UysalYazar: Turgay Delibalta

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.13 Saniye