Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20084968
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:130057

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

Hollanda: Amsterdam’da coşkulu 1 Mayıs 2024
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "Geçen yıllarda çok önemsenmeyen 1 Mayıs, günün anlam ve öneminin kavranmasıyla sınıfın içerisinde giderek politik bir isteme dönüşüyor. Bu da sınıf adına umut vericidir
Geçen yıllarda olduğu gibi işçilerin 1 Mayıs’ı hâlâ resmi bir tatil günü olarak kazanamadığını görüyoruz. Bu yıl da o günü özgürce bütün sınıf kardeşlerimizle kutlayamadık. Birçok okuyucu için biraz garip gelecek ama Avrupa’nın en gelişmiş iki ülkesi olan Hollanda ve İngiltere’de 1 Mayıs halen resmi tatil günü değildir.

Kutlamalar için izin alınır, mesai veya mesai saatleri dışında gerçekleştirilir. Ancak 1 Mayıs günü normal iş günüdür. Hollanda’da uzun yıllar yerli ve yabancı sol örgütler ve partiler tarafından mesai günü veya akşam mesai bitiminde kutlanır.

FNV sendikasının 1 Mayıs’ı sahiplenmesi

2015 yılında FNV Metal konferansında alınan kararla 1 Mayıs kutlanmaya başlandı. İlk kez emek örgütleri 1 Mayıs’ı organize etmede sınıfın temsilcileri olarak adım attı. Bu tabii ki sendika kadrolarının uzun yıllar süren mücadelesinin kazanımı oldu. FNV sendikası farklı sektörlerde çalışan işçi ve emekçileri 1 Mayıs’a katmaya çalışıyor. Diğer sendikalar internet sitelerinde günün anlamıyla ilgili olarak bazı açıklamalar yapıyorlar. 1 Mayıs eyleminde birkaç bayrak ve amblemle yürüyorlar. 1 Mayıs normal iş gününe denk geldiğinde FNV katılmak isteyen üyelerine işyerinde resmi olarak başvurarak izin alıyor. Yani işçi ve emekçilerin tamamen kitlesel katılım şansı yok.
Geçen yıllarda çok önemsenmeyen 1 Mayıs, günün anlam ve öneminin kavranmasıyla sınıfın içerisinde giderek politik bir isteme dönüşüyor. Bu da sınıf adına umut vericidir.

2024 1 Mayıs’ına hazırlık

Bu yıl 1 Mayıs hazırlığı aylar öncesinden başladı. FNV web sitesinden, katılmak isteyen işçilere internet üzerinden başvuru çağrısında bulundu. Hangi şehirden geleceklerini tespit ederek otobüsleri ona göre ayarladı. Değişik bölgelerden gelen otobüsler Amsterdam’a geldi. Saat 14.00’te Museumplein (Müze Meydanı) toplanan işçi ve emekçiler coşkulu bir hava estiriyorlardı. FNV Sendikası’nın dışında yerli yabancı birçok parti, kurum ve kuruluş da flamalarıyla katılarak alanda yerini aldı. Her türlü ihtiyaç ve hazırlığı eksiksiz yapan FNV, saat 14.00’te sendika adına bir temsilci konuşma yaptı. Dünyada yaşanan savaş, işsizlik ve ırkçılığa dikkat çekti. Gazze’de yaşanan vahşete değinerek kitle tarafından büyük alkış topladı. Ardından yine FNV Sendikası’ndan bir yönetici sınıfın sorunları ve günün önemiyle ilgili coşkulu bir şekilde konuşmasını sürdürdü.

14.30’da yürüyüşe geçildi. Büyük ana pankartın ardından FNV Genel Başkanı Tuur Elzinga ve FNV yöneticileri pankartı tutarak yürüdüler. Yürüyüş güzergahı boyunca işçi ve emekçiler sorunlarını dile getiren pankart ve sloganlarla seslerini duyurdular.
Yürüyüş güzergahında bir yerde bir İsrail vatandaşı İsrail bayrağını açarak provokasyon girişiminde bulundu. Yürüyüşe katılan Filistinliler ve diğer sol çevreler, taşıdıkları Filistin sembollerine karşı o kişi de “Burası demokratik bir ülke, ben de kendi bayrağımı açıyorum” diyerek direndi. Polis ablukasına alınarak etkisiz hale getirildi. Ve FNV görevlileri yürüyüş kortejini kontrol ederek bir kargaşaya meydan vermedi. Polis tamamen kontrol ve denetimi sağlayarak olayın büyümesini engelledi.

Sınıfın talepleri kürsüde

Saat 16.00’da Martin Luther King Parkı’na gelindi. FNV’nin yaptığı hazırlıklar oldukça beğeni topladı. Büyük görkemli sahnede ilk konuşmayı FNV Genel Başkanı Tuur Elzinga yaptı. Ülkesel ve uluslararası genel duruma değindi. Farklı sektörlerden işçiler sahneye çağrıldı. Sahneye çıkan işçiler sektörleriyle ilgili sorunlarını ve düşüncelerini anlattı. Tuur Elzinga ağır işkollarında çalışanların 3 yıl önceden emekli olabilmeleri için hükümete son bir çağrıda bulundu. 15 Mayıs’a kadar bir iletişim ve girişimde bulunulmazsa sendikal hareketin gücünü her alanda kullanacaklarını belirtti. Oldukça coşkulu bir hava estirdi ve büyük alkış aldı. Ardından diğer konuşmacılar sektörleriyle ilgili fikirlerini ve sorunlarını anlattı.
FNV sendikası katılımcılara yemek ve içecek için fişlerini almaları için duyuruda bulundu. Kurulan bilgi stantlarında işçiler bilgi ve materyallerini aldılar. Çeşitli temalarda stantlarda tartışma ve atölye çalışmaları sürdürüldü. Oldukça ilginç tartışmalar yürütüldü. 1 Mayıs alanı coşkulu bir şekilde bayram havası içinde saat 19.00’da sona erdi. Beş binden fazla işçi ve emekçi katıldı. Sonra sırayla otobüs numaraları anons edildi. Farklı şehirlerden gelenler otobüsleriyle günün sevinciyle alandan ayrıldı.

Sınıf bilinciyle geleceğe yüklenmek

İşçi sınıfının kendi sorunlarını daha ileri düzeyde ifade etmesi umut vericidir. Ve giderek kendi kimliğine uygun hareket etmesi gelecek süreç içinde önderliğini çıkaracaktır. Sınıf kültürü ve tutumuyla ileri çıkması kendi önderliğiyle buluşacaktır. İşçi sınıfı, bütün toplumu ardından sürükleyecek potansiyeli taşıyan ve burjuva sınıfın karşısına çıkacak mücadele edecek tek yegane güçtür. Sınıfa güvenen ve onun davasına inanlar politik bir işçi hareketi yaratmak için ileri. İşçi sınıfının kurtuluşu kendi eseri olacaktır.

Ali Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
06 Mayıs 2024, Eindhoven, Hollanda
Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 03.06.2024 Saat: 17:13

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 9


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.21 Saniye