Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20087031
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:130095

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

Hollanda: Amsterdam’da 1 Mayıs
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "Uzun bir COVID-19 sessizliğinin ardından işçi ve emekçiler yeniden alanlara çıktı. 1 Mayıs mitingine Hollanda’nın değiştik sektörlerinde çalışan herkes katılarak sorunlarını, taleplerini dile getird
“Yeter artık, Hollanda daha iyisini hak ediyor!” teması altında yürütülen 1 Mayıs kampanyası oldukça geniş kesimlerin ilgisini çekti. Başta işçiler olmak üzere hayatın her alanında benzer vurgularda bulunarak sürece renk katılar.

Hollanda: Amsterdam’da 1 Mayıs

Uzun bir COVID-19 sessizliğinin ardından işçi ve emekçiler yeniden alanlara çıktı. 1 Mayıs mitingine Hollanda’nın değiştik sektörlerinde çalışan herkes katılarak sorunlarını, taleplerini dile getird
“Yeter artık, Hollanda daha iyisini hak ediyor!” teması altında yürütülen 1 Mayıs kampanyası oldukça geniş kesimlerin ilgisini çekti. Başta işçiler olmak üzere hayatın her alanında benzer vurgularda bulunarak sürece renk katılar. Uzun bir COVID-19 sessizliğinin ardından işçi ve emekçiler yeniden alanlara çıktı. Yaşadıkları ekonomik sorunlar ve hayat pahlılığını protesto etmek için taleplerini dile getirdiler. 1 Mayıs mitingine Hollanda’nın değiştik sektörlerinde çalışan herkes katılarak sorunlarını, taleplerini dile getirdi.

Hollanda’da 1 Mayıs resmi tatil değil

1 Mayıs uzun yıllardır çeşitli ülkelerin sol örgüt ve partileri tarafından daha geniş katılımı sağlamak için ısrarla mesai saatlerinin dışında kutladı. Çoğu zaman polisin azgınca saldırı ve zorbalığına maruz kalmasına rağmen inatla kutlandı. Hollanda’da sendikalar ilk kez 2015’te FNV Metal işçileri temsilciler toplantısında 1 Mayıs’ı kutlama kararı aldı. Her yıl Hollanda’nın değişik kentinde kutlama yapan FNV ve CNV sendikalarının verdiği destekle binlerce işçinin katılımıyla coşkuyla kutlanıyor. Hollanda’da 1 Mayıs’ın asıl sahiplenen FNV sendikası oluyor. Diğer sendika ve siyasi partilerin katılımı tümüyle süreçle ilgili. Eğer bir seçim ve gündeme ilişkin bir şeyler varsa birçok sağ ve sol liberal partileri görmek mümkündür. Zaten alanda dağıttıkları materyallerden de anlaşılıyor.

İşçilerin 1 Mayıs istemi radikalleşiyor

27 Nisan kralın doğum günü. O gün resmi tatildir. 1 Mayıs uluslararası işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. O gün herkes çalışmak zorunda, tatil değildir. İşçilerin bilincinde 20 yıl öncesiyle kıyaslandığında ciddi bir gelişmenin olduğu açık. 20 yıl önce 1 Mayıs’tan söz edildiğinde birçok işçi “Bizim de kral ya da kraliçenin doğum günü var. O gün resmi tatildir” derdi. Ama bugün artık işçiler “Kralın doğum günü kendisinin olsun, biz uluslararası sınıf kardeşlerimizle birlikte 1 Mayıs’ı kutlamak, kazanmak ve taleplerimizi haykırmak istiyoruz” diyor. Bu çok ciddi ve olumlu bir ilerlemedir. Ama söylevi kendi başına ele aldığımızda yeterli değildir. İşçilerin 1 Mayıs’ı ancak birlikte mücadele ederek kazanılacağını bilmesi gerek. Bu demokratik talebin yanında ileri politik bir bilince ihtiyaç vardır. Demokratik istemler politik istemlerle birleşmediği sürece sınıfın genel kitlesini kucaklamak ve mücadelenin önünü açmak zor olacaktır.

FNV coşkusuyla alanda

Saat 14.30’da Amsterdam’ın güneyinde, George Gerschwin Meydanı’nda (George Gerschwinplein) değişik bölgelerden işçi ve emekçiler otobüslerle meydana yakın yerde inerek meydanda toplandılar. Saat 15.00’te yürüyüş kolu hareket ederek Martin Luther King Park’ına geldik.Yürüyüş kortejinin başında FNV pankartının ardında FNV Başkanı Tuur Elzinga ve diğer sendika temsilcileri yer aldı. Yürüyüş boyunca coşkulu bir sekilde eyleme renk kattılar. FNV Uluslararası Sendikalarla Çalışma Grubu (WIS) kendi pankartı arkasında yürüdü. Çeşitli sektörlerden işçi ve emekçilerin yer aldığı bu çalışma grubundaki kortej oldukça coşkulu ve ilgi çekiciydi. Bir başka kortejde FNV sendikasının kendi içinde çalışan kadroların TİS süreçleri olduğu için giydikleri özel tişörtler oldukça ilgi çekiciydi. Yüzde 14 zam taleplerini kararlı bir şekilde haykırıyorlardı. Kortejleri de oldukça coşkuluydu.

FNV sendikası tarafından hazırlanan stant ve sahne oldukça görkemli ve düzenliydi. Sendika adına bir sözcü 1 Mayıs’ın önemine işaret ederek tarihte bugünün kazanılması için verilen mücadeleye değindi. 2023’te birçok ülkede emekçilerin o tarihteki koşulların benzerini yaşadığını vurguladı.
“Dünya bir gelişime ve zenginleşme yaşasa da sermaye belli bir azınlık zümrenin elinde toplanıyor. İşsizlik ve yoksulluk giderek artıyor. Bunu görmek için çok uzaklara gitmeye gerek yok!”

Söz işçilerin

Metal, temizlik, sağlık, güvenlik, hizmet vb sektörlerden işçiler ve emekçiler kürsüye giderek kendi sorunlarını dile getirdi. Taleplerini haykırdı. Konuşmacıların deneyimleri ve talepleri büyük ilgiyle dinlendi ve zaman zaman kitle tarafından alkışlarla tempo tutuldu. Büyük ana sahnede program devam ederken diğer çadırlarda bilgilendirme, tartışma ve sanatsal atölye çalışmaları sürdürüldü. Stantlarda pek çok konuda bilgilendirme materyalleri büyük ilgiyle karşılanıyordu

Sol örgüt ve partilerin eyleme katılımı

Sosyalist Parti (SP), Hollanda Yeni Komünist Partisi (NCPN), Kızıl Şafak (GML-Rode Morgen) görsel materyalleriyle alandaydı. Değişik ülkelerden siyasi parti, örgüt ve kurumlar da 1 Mayıs eylemine katılarak coşkulu bir renk katılar. Yaklaşık 7 bin işçi ve emekçinin katıldığı eylem oldukça coşkulu ve enternasyonal bir havada kutlanarak saat 19.30’da sona erdi.

Katılımcılar taleplerini kararlıca dile getirdiler. Bugünü kazanmak ancak mücadeleyle mümkün olacağını biliyorlar. Görev ve sorumluluk sınıf adına konuşanlara ve sınıfın gücüne inanalara düşüyor. Her alanda sınıfın istemlerine kulak vermek, uluslararası sorunları sınıfın gündemine sokmak gerek. Sermaye tek merkezden saldırıyor. Ve dalga dalga yayılarak bütün ülkelerdeki sınıfın hak ve kazanımlarını gasp ediyor.
O zaman görev başına; devrimci bir işçi hareketi yaratılmadan saldırıları püskürtmek kolay olmayacak. Yeni kazanımlar elde edinmenin yoluda politik bir işçi hareketini başarmak ve alanlarda mücadele ile elde edilecegini unutmamak gerek.
Anlamlı bir deyim var: Tilkinin aklında kırk tane oyun var kırkı da tavuk üzerine. Burjuvazinin aklında kırk tane oyun var kırkı da sömürü ve talan üzerine. Bu saldırı furyasının yaşandığı dönemin ardından, gelecek bir işçi fırtınasına herkes hazır olsun.

Ali Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
03-05-2023, Eindhoven/ Hollanda

(Bu yazı gecikmeli yayınlandı. Şirince Paylaşım)

Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 16.06.2023 Saat: 22:57

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.96
Toplam Oy: 27


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.15 Saniye