Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20087397
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:130103

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

BURSASPOR AMEDSPOR KARŞILAŞMASINDA PROVOKASYON
Yazar: Arzu Kırarzukir gönderdi: "

5 Mart 2023 tarihinde, Bursa’da, Bursaspor ve misafir AMEDspor karşılaması vardı. Maça çıkıldığında, faili meçhulleri hatırlatan Beyaz Toros, yeşil sarıklar, iki kiralık katilin gölgesi düştü kalabalıkların üstüne! Televizyon izlemiyorum, sosyal medyadan izliyorum olan biteni. Tirübünleri dolduran kalabalıktan üç kişinin elinde üç resim; Beyaz Toros ve iki katilin resmi var birer tane.

6 Şubat sabahı, 04.17’de gerçekleşen, Yüzyılın Felaketinde yıkılan Güneydoğu’da, 90’lı yıllarda yaşanan faili meçhul cinayetleri, köy yakmaları, bok yedirmeleri hatırlatan üç resim. Sonra, saha da çekilmiş fotoğraflar, video var. Tribünler boşalmış. Saha da birileri var görünen. Saha da, sesler de kalabalık değil. Tekil. Üç resim gibi… Sonra, saha dışında sıkıştırılmış bir genç çocuğa küfür edilerek, elindeki yeşilli atkıyı yukarı kaldırıp Bursaspor’dan özür dilemeye zorlanıyor! Belli ki birkaç paralı haydut kıstırmışlar 14-15 yaşında çocuğu tek başına; “…ölünü s.kerim… kaldır lan şu anda atkıyı… Kimsenin yüzünü çekmeyin… Sadece onu çekin…” Kendilerini özellikle gizleyerek çektikleri videoyu servis ediyorlar. Bu provokasyon, kışkırtma değil de nedir?

İktidar sahipleri, Fenerbahçe Beşiktaş maçında ve takip eden küçük maçlarda tekrar eden, tek tek değil koro halinde yükselen, yalnız tribünleri değil belli ki, iktidar sahiplerini de titreten “Yalan Yalan Yalan Dolan Dolan Dolan DEFOL ULAN”, “Hükümet İSTİFA” ve “Hesaplaşmadan Bahar Gelmeyecek” isyanının rövanşını yapmak istediler! Başaramadılar. Sadece öfkeyi büyüttüler, bizzat mali oligarşinin işçi sınıfına, köylülük ve entelijansiyanın devrimci kesimlerine karşı, terörist intikam örgütüne, aşırı milliyetçi karakterine.

6 Şubat 2023 gününden bu yana büyüyen dayanışmayı, nefrete dönüştüremediler, dönüştüremeyecekler. Mücadele birleştirir. Bursa’ya gidip maçı etnik savaşa çeviren AMEDSpor değil, Bursaspor da değil, sermayenin paralı itleri. Bu bir provokasyon girişimidir. Fenerbahçe-Beşiktaş maçının rövanşıdır. Tutmamıştır.

Türkiye kapitalizmi deprem felaketini de kendi sınıf çıkarları için servet kaynağına dönüştürmekle yetinemezdi. Yetinmedi. 24 Şubat 2023’de, 126 Sayılı “OHAL Kapsamında Yerleşme ve Yapılaşmaya İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile olağanüstü yetkilerle donatılan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığı ile Güneydoğu’da yıkılan şehirlere el koyup, Hazine adına tescil ve sermayeye peşkeş çekmeye girişti. Tek engel vardı. Yurdun neresinde yaşıyor olursa olsun, 85 milyonluk Türkiye işçi sınıfı yıkılan şehirlerden elini çekmemiş, dayanışma ve umut bitmemişti.

İki yıldır dağıtılan seçim vaadinden sonra bir yıldır devam eden meşhur 6’lı masayı kullandılar, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan ederek, önce ortalığı sakinleştirdiler. Evet, bütün dikkatler, kitlesel olarak sağıyla soluyla demokrasiye çekilmişti. Deprem unutulmuştu! “Hatay’da Su Yok!”, “Mersin’de Susuzluktan Uyuz Salgını!”, “İki pet şişe suyum var, ben içmedim dünden beri, bebeğime veriyorum yudum yudum” sesleri, “Hükümet İSTİFA”, “Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı”, “Kılıçdaroğlu Gelecek Tayyip Gidecek” sesleri arasında kaybolmuştu. Neyse ki, bu sermaye iktidarının üzerinde yükseldiği sözde “ittifakın” kurucusu Meral Akşener, oyunu bozdu. Aslında bozulan bir şey yoktu, bu sadece bilinçli bir rahatlatma operasyonuydu. Ona söyleneni yaptı. Şüphesiz, Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilirken, hiç istemeyerek; anlaşmadan döndüğünü ilan ederken, iradesine uygun olarak. Tayyip’den sonra Cumhurbaşkanlığı ancak bir asenaya yakışırdı! O olmalıydı!

“Şimdi krallık yıkılmış bulunuyor. Rusya’nın başında, bir kadetler, Menşevikler ve sosyalist-devrimciler hükümeti bulunan bir demokratik cumhuriyet haline gelişi ölçüsünde burjuva devrim tamamlanmıştır.”*

Bu sayede, tüm umudunu Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı’na bağlayanlar, birden Akşener’i, mali sermayenin ajanı, beyaz Toroslarıyla ünlü 90’lı yılların mimarı Ağar’dan içişleri bakanlığını devralan, onu aratmayan asenayı anımsadı. Sevinçler yarım kaldı… Birden çöken şaşkın sessizlikte, “Hatay’da Su Yok” sesleri duyuldu, Güneydoğu’daki yıkım hatırlandı.

“Yalnız proletarya, en yoksul köylüleri (programımızın ifade ettiği gibi yarı-proleterleri) yöneterek, savaşı demokratik bir barışla sona erdirebilir.”*

Bu sırada, 5 Mart geldi çattı. 26 Şubat İstanbul’un rövanşı vardı, Bursa’da.

Güneydoğu’da, Türkiye kapitalizminin bilinçli eylemsizliğiyle felakete dönüşen deprem, katliama dönüşen yıkım, Türkiye işçi sınıfını, sınıf refleksi ile, bilincinde olmaksızın harekete geçirmişti. Yurdun en Batı’sından en Doğu’suna, Güneydoğu’suna akan insanlık, en zor zamanda ekmeği, acıyı paylaşmaktan öte, yaşayarak, ne kadar deneseler de kirletemedikleri “tek yürek” oldu, birleştirdi, kopmaz bağlar kuruldu emekçi, yurtsever, binlerce yıldır aynı coğrafyayı yurt edinmiş halklar arasında.

“Sosyalist-Devrimcilere karşı propaganda ve ajitasyonun ağırlık merkezi, onların köylülere karşı işlemiş oldukları ihanet üzerine kaydırılmalıdır. Sosyalist-devrimciler yoksul köylü yığınını temsil etmiyorlar. Hali-vakti yerinde çiftçi azınlığını temsil ediyorlar. Onlar, köylüleri işçilerle ittifak kurmaya değil, kapitalistlerle ittifak kurmaya, yani kapitalist boyunduruğa götürüyorlar.”*

Sermaye iktidarına yönelik öfke, Türkiye’nin en büyüklerinden Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin karşılaşmasında “sahaya” indi. Kulüpler kınayadurdun, o yaydan çıktı. Diğer maçlarda da aynı öfke, sınıf nefreti dile geldi. Susturulmalıydı. Susturulamadığı yerde, hedef şaşırtmalıydı. Dayanışmayla kurulan birlik, tehditle, provokasyonla bozulmalıydı. Birkaç resim, paralı birkaç provokatör yetecek, tirübünler yürüyecek zannettiler. On dört-on beş yaşında bir çocuğu beşi birden sıkıştırıp küfür edip, özür dilettiler. Kendilerini sakladılar! Başaramadılar. Başaramayacaklar.

“Aklı başında bir tek sosyalist bu konuda yoksul köylüden ayrılmaz. Eğer toprağın zoralımı yapılmışsa, bu demektir ki bankaların egemenliği temelden sarsılmıştır; eğer aletlerin zoralımı yapılmışsa bu demektir ki, sermayenin egemenliği temelden sarsılmıştır ve sonra da, proletarya merkezde siyasi iktidarı kullanacağı zaman, iktidarı alacağı zaman, geri kalanı fazlasıyla zahmetsizce ele geçirecek, geri kalanı, kendiliğinden, ‘örneğin etkisiyle’ gerçekleşecek ve bunu pratiğin kendisi telkin etmiş olacaktır.”*

Dayanışma yaşatır, mücadele birleştirir. (6 Mart 2023)

Arzu Kır
hukukarzu@gmail.com

*LENİN, Nisan Tezleri ve Ekim Devrimi, Çev.Muzaffer Erdost, Sol Yayınları, 6.Baskı, 2006


-------------Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 06.03.2023 Saat: 17:04

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Arzu Kır

En çok okunan yazı: Yazar: Arzu Kır:
Bin Pınarlı Kaz Dağları Ve Troya Savaşları


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.13 Saniye