Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Türkçe Dersleri 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20084866
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:130055

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

Jose Maria Sison’a Veda
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "Filipin işçi sınıfı ve dünya devrim hareketinin değerli neferi Jose Maria Sison’a son veda;

83 yıllık yaşamında, deneyimiyle, birikimiyle, alçakgönüllülüğüyle, sakinliğiyle saygıdeğer bir devrimci, iyi bir önder olduğunu gösterdi. Onu tanıyanların, mütevazı duruşundan etkilenmemesi mümkün değildi. Şahit olduğum politik diplomasi görüşmelerinde Asyalı kültürüne, samimiyetine, inceliğine hayran kalmıştım. O kocaman yüreğiyle çok değerli bir insandı.

8 Şubat 1939’da Filipinler’in kuzeyinde varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Jose Maria Sison, okul yıllarında Marksizm’e olan ilgisinden dolayı dünyadaki gelişmeleri yakından takip eder. Dünyada esen sol rüzgâr, halk hareketleri ve yanı başında gerçekleşen Vietnam devrimi, Sison için yol gösterici olur. Sison ve yoldaşları devrimci sorumlulukla 26 Aralık 1968’de CPP’yi (Filipinler Komünist Partisi) kurarlar. Ardından hızla gelişen mücadelenin ihtiyacı olarak 29 Mart 1969’da Yeni Halk Ordusu (NPA) kurulur. NPA ile birlikte gerilla savaşı başlar. Dünyada esen özgürlük rüzgârı Filipinler’de de güçlü bir fırtınaya dönüşür. Gelişen mücadeleyle işçi sınıfı da tarih sahnesine çıkar. Gerilla hareketi güçlenip büyüdükçe Filipinler devleti, emperyalistlerden de aldığı destekle sınıf hareketini ve gerilla hareketini bastırmak, yok etmek için tam bir terör estirir. Sonuç olarak Sison 1977’de tutuklanır.

Sison’un özgürlüğüne kavuşması ve barış görüşmeleri

Ülkede gerek işçi hareketi gerekse gerilla hareketi o kadar yükselmiştir ki Filipinler hükümeti ateşkes çağrısı yapmak zorunda kalır. 1986’da ilk barış görüşmeleri başlar, bu barış görüşmelerinden bir sonuç çıkmaz. Ama taraflar araladıkları kapıyı da kapamazlar.

1987’de Sison ve ailesi Hollanda’ya gelir.

Hollanda hükümeti, Sison ve ailesinin politik iltica başvurusunu önce reddeder. Ama Filipinler’deki durumundan dolayı da sınır dışı edemez.

1990-91 yıllarında Filipinler devleti ve CPP arasında ikinci barış görüşmeleri başlar. Görüşmeler Hollanda ve Norveç’in arabuluculuğuyla Hollanda’da yapılır. Özellikle Hollanda bu süreçte Sison’a ev sahipliği yaptığı için görüşmelere önem verir. Tabii görüşmelere önem vermesinin perde arkasında, burjuvazinin tuzakları yok değildir.

CPP, bu görüşmelerde deneyim ve prensiple hareket etti ancak görüşmelerden bir türlü uzlaşma çıkmadı. Barış görüşmelerine ev sahipliği yapan Hollanda bir ilerleme kaydedilmeyince gerçek yüzünü gösterdi, AB ve ABD ile ortak hareket ederek CPP’yi “Terör Örgütü” listesine aldı. Bu kararla birlikte, Sison’un 2002’de banka hesabı, sağlık sigortası, seyahat etme özgürlüğü gibi haklarına el kondu ancak politik iltica başvurusu kabul edilmeden eşinden dolayı Hollanda’da kalmasına izini verildi. Emperyalistlerin bu ikiyüzlülüğüne yabancı değiliz.

2013’te taraflar yeniden, üçüncü defa ateşkes ilan ederek barış görüşmelerine başladı. Ne var ki dünya konjonktürü bu barış görüşmelerinin sağlıklı yürümesi için uygun değildi. Başta Ortadoğu olmak üzere dünyada yaşanan savaşlar, katliamlar sürecin tıkanmasına ve sonuçsuz kalmasına yol açtı.
2017’de Norveç’in arabuluculuğuyla yeniden ve daha şeffaf bir şekilde yürütülen dördüncü görüşmeler başladı. Bu görüşmelerde ise kısmen mesafe alındığını duyursalar da çok geçmeden öyle olmadığı, bunun da samimiyetten uzak, hatta bir tuzak olduğu anlaşıldı. Barış görüşmeleri böylece sonuçsuz kaldı. Sison, tecrübesiyle, bilgi birikimiyle bu görüşmelerde her zaman devrimin ve komünizmin yılmaz savunucusu olarak kaldı. Zaten öyle olmasa “barış” görüşmelerinde bir sonuca varılırdı.

Devrim davasına adanmış koca bir ömür…

83 yıllık yaşamında, deneyimiyle, birikimiyle, alçakgönüllülüğüyle, sakinliğiyle saygıdeğer bir devrimci, iyi bir önder olduğunu gösterdi. Onu tanıyanların, mütevazı duruşundan etkilenmemesi mümkün değildi. Şahit olduğum politik diplomasi görüşmelerinde Asyalı kültürüne, samimiyetine, inceliğine hayran kalmıştım. O kocaman yüreğiyle çok değerli bir insandı.

O’na lâyık bir cenaze töreni

Yoldaşları, hayata veda ettiği 16 Aralık’tan, 27 Aralık’a kadar farklı programlarla Sison’a veda etti. 27 Aralık günü Utrecht’te, uluslararası parti ve örgütlerden temsilcilerin katıldığı bir törenle de sonsuzluğa uğurlandı. Tören, saat 10.30’da, Floridadreef 7 Cenaze Salonu’nda başladı. Cenaze arabasının gelmesiyle Sison’u son yolculuğuna uğurlamaya gelen yoldaşları, uluslararası sol parti ve örgüt temsilcileri ve sevenleri salona alındı. Sison yoldaş tabutun içinde sanki derin bir uykuya dalmış gibiydi… Kızıl bayraklar, kızıl güller ve karanfillerle donatılmış salon oldukça görkemliydi. Kızıl bayraklar tutan gençler tabutun başında iki koldan sıralandılar. Ardından, salondaki herkes tek bir ağızdan coşkuyla Enternasyonal Marşı’nı okudu.

Törende, CPP-NDF Cephe sözcüsü Luis Jalandoni kürsüden bir konuşma yaptı. İkinci konuşmacı Norveç hükümetinden, barış görüşmelerine de katılan, Sison’u tanıyan bir kadın temsilciydi. Kısaca barış görüşmeleri sürecini anlattı. Ardından CPP öz örgütleri sözcüleri konuştu. Uluslararası komünist parti ve örgüt temsilcileri de kısa konuşmalar yaptı. Son olarak eşi ve kızının konuşmasını salonda bulunanlar, ayağa kalkarak dinledi ve “Sison yaşıyor” sloganıyla tabutun başına geldiler. Son olarak Çav Bella marşıyla tabuta kızıl güller ve karanfiller bırakıp vedalaştılar. Törende Sison’un yaşamı ve mücadelesi anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Biz, sınıf bilinçli işçiler olarak anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Sison yoldaş, mücadelenin sürdüğü her yerde yaşamaya devam edecek! Ve gelecek kuşaklar onu Asya’nın Kızıl Yıldızı olarak bilecek ve mücadelesinin sembolü kızıl bayrağı göklere çıkaracaktır!

Ali Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi,
Eindhoven/ Hollanda


Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 04.01.2023 Saat: 19:06

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 33


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.12 Saniye