Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Türkçe Dersleri 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20086977
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:130093

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

Hollanda: İki sektörde TİS oylaması sonuçlandı; Sonuçlar 'aynı'
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "NS ( Demir Yolları) TİS sürecinde prensipte anlaşma sağlanmış ve yeni TİS’in kabulu üyelerin onayına sunulmuştu. TİS Sürecinde görüşmelere katılan CNV, De Unie ve VHP2 sendikaları daha önceden oylamayı sonuçlandırmış evet demişlerdi. FNV üyeleri ise 23 Eylül- 10 Ekim 2022 arasında oylamaya giderek oylamayı sonuçlandırdı.
Sonuçlar:
Evet % 81
Hayir % 18
Çekimser % 01

Demiryolu işçileri farklı zamanlarda 6 gün greve gitmişti. 18 aylık süreyi kapsayan, yeni TİS’de ücretler toplamda % 09,25 arttı.
Buna göre; 1 Temmuz 2022’den geçerli olmak üzere %5,8’lik zam, ikinci artış ise 1 Ocak 2023’den itibaren geçerli olacak olan %3,45 zam. Ayrıca İki defaya mahsus olmak üzere 1000’er euro ikramiye ödenmeside TİS’de yer alıyor. Diğer sektörlerde olduğu gibi asgari ücretin saatlik ücreti 14 euro olarak kararlaştırıldı. Bütün bu artışlar ücretlere aylık ortalama 185 euro olarak yansıyacak. Sendikalar oylamanın sonuçlarını alenen açıklıyarak üyeler ve komuoyu ile paylaştılar.

Büyük metal sektörü TİS oylamasında da sonuç “ evet ’’ miş!

22 Eylül 2022’de yapılan ikinci görüşmede prensipde anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı. 150.000’i aşkın işçi ve emekçinin çalıştığı büyük metal sektöründe de yeni TİS'in yürürlüğe girmesi için işçilerin onayına sunuldu. 1350 işyerinde TİS oylaması yapıldı. Sendikaların açıklamasına göre, işçilerin büyük çoğunluğun onayıyla yeni TİS kabul edilmiş. Bu işletmelerin en önemlileri şunlardır; Fokker, ASML, DAF, VDL, Siemens, SCANIA, Thales ve Damen Shipyard gibileridir.
3 Kasım’da biten oylama, FNV sendikasının açıklamasına göre işçilerin büyük çoğunluğunun evet demesiyle yeni TİS kabul edilmiş oldu.
Anlaşmaya göre: 1 Aralık 2022 de % 5,5 ikincisi 1 Ocak 2024 de % 3,5 olmak üzere toplam % 9 olarak gerçekleşecek. 1 Aralık 2022 den itibaren emeklilk primleri için işveren 60 euro ödeme yapacak. Bu da % 2 olarak hesaplanıyor. Yani toplamda %11 zam yapıldığı söyleniyor.

CBS - Centraal Bureau voor de Statistiek (İstatistik Merkezi Büro) verilerine göre;

Hollanda'da enflasyon Ekim ayında hafif bir düşüşle yüzde 17,7'den yüzde 16,9'a geriledi. Genel olarak euro bölgesi'nde enflasyon rekor seviyede. Hollanda’da enflasyonun bir yıllık istatistiği şöyle: 01-09-2022 14,50%, 01-08-2022 11,96%, 01-07-2022 10,28%, 01-06-2022 8,55%, 01-05-2022 8,81%, 01-04-2022 9,56%, 01-03-2022 9,72%, 01-02-2022 6,17%, 01-01-2022 6,42%, 01-12-2021 5,71%

Tis-ön hazırlık sürecinde, işçilerin talepleri;

Bölgelerde yapılan üye ve kadro toplantılarında işçilerin talebi enflasyon düzeyinde bir TİS'ti. Ayrıca enflasyon artışına karşı riziko taraflar arasında otomatiğe bağlanması enflasyon artışında ücretlerinde artması düştügünde ise ona göre ayarlanma yapılmalı şeklinde talepler vardı. Ancak işveren sendikası bunu kabul etmedi. Hollanda istatistik merkez bürosu (CBS), enflasyonun seyri hakkında pek iyimser olmadığını söylüyor. Hükümet, savaştan dolayı enflasyonu hangi düzeyde tutacağının bir garantisini veremiyor.

Hayaller Ve Gerçekler...

Peki durum böyleyken büyük metal sektöründe 1 Aralık 2022’den, 1 Ocak 2024'e, yani 13 ay boyunca % 5,5 ücret artışını ve işverenin vereceği 60€ emeklilik primine katkısı da dahil olsa bile, işçilerin, enflasyon düzeyinde zam taleplerinin çok gerisindedir. Zaten bir önceki TİS'de enflasyonun altında kalmıştı. Görüldüğü gibi yeni TİS'de yine anflasyonun altında kaldı. Bunu biz işçi ve emekçilere nasıl anlatacaklar göreceğiz… Oylamanın sonuçları, diğer sektörlerdeki gibi başta biz temsilciler, üye işçiler ve komuoyuna açıklanmıyor. Sadece “çoğunluk evet dedi” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Önceki TİS'lerin oylama sonuçları da, hiç bir zaman şeffaf bir şekilde açıklanmadı. Oysa sonuçları bilmek en doğal hakkımızdır. Diğer sektörlerde böyle bir şey sözkonusu değilken neden metal sektöründe özenle gizleniyor? Metal sektöründe TİS süreçleri her zaman grev ve direnişlerle geçmiştir. Diğer sektörlere göre TİS süreçlerine daha İlgili, daha aktiftir.
Diğer sektörlerde ise TİS görüşmeleri hâlâ devam ediyor. İşçilerin talep ettikleri ile kabul edilenler arasında uçurumlar var. Bu önümüzdeki günlerde sokaklarda işçi sınıfın sesinin yükseleceğinin işaretleridir.

İşçiler, Sınıf Kimliğiyle Sahneye Çıkmalıdır!

İşçi sınıfı, ekonomik demokratik taleplerini politik taleplere dönüştürmediği sürece ya sürüklenecektir sürecin ardından ya da hep böyle kandırılacaktır. Yapılan diğer bütün şovların, sınıf adına görüşme ve anlasmalara katılan sendika temsilcilerinin zerre kadar kıymeti harbiyesi yoktur!
Sınıfın bugün için dünyada ve bu coğrafyada gelişmeleri iyi anlamak, değerlendirmek ve sınıf çıkarlarını ancak mücadele ederek elde edilebileceğini her fırsatta dile getirmek gerekir. Mesela, fabrikalarda ve tüm iş yerlerinde sınıfının çıkarlarını savunan temsilcilerini seçmek, aynı şekilde sendikalarda sınıfın çıkarlarını savunan, sağlam, onurlu duruş sergiliyen yöneticilerin getirilmesi gerekir. Bunu başaramazsak, gerici ve sınıfın çıkarlarından uzak sendika anlayışıyla büyüyen tek şey yoksulluğumuz olacaktır.
Devrimci bir işçi hareketi için ileri ! Sınıfa güvenenler görev başına !!!

A. solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
15-11-2022, Eindhoven/ Hollanda
……………………………………………………………………………………..
Avrupanın unuttukları yeniden...

Avrupa’nın meydanları bir süredir, işçi eylemleri ve grevlerle çalkalanıyor. Her gün yeni boyut, yeni karekter kazanarak, “unutulanlar” meydanlara çıkıyor. Avrupa’nın bir çok ülkesinde hayat pahalılığı protesto eden işçi eylemleri hız kesmiyor, genel grevler örgütleniyor. Kısa bir süre öncesinde Fransa’da yapılan dev kitle gösterileri yeni sürece girileceğinin sinyallerini veriyor.

Belçika 09 Kasım 2022’de ülke genelinde genel greve hazırlanılıyor. https://www.abvv.be/interprofessionele-staking

Hollanda ise 26 Kasım 2022’de Amsterdam’da sendikaların çağrısıyla tüm sektörlerden işçilerin katılımıyla büyük bir kitle gösterisine hazırlanılıyor. https://www.fnv.nl/acties/nederland-verdient-beter#/Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 06.12.2022 Saat: 12:27

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.97
Toplam Oy: 36


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.16 Saniye