Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Şiiri okumak için tıklayınız! 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20087733
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:130104

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

TİS Görüşmelerinde Prensipte Anlaşma
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "HOLLANDA: Büyük Metal Sektöründe TİS Görüşmelerinde Prensipte Anlaşma

08 Eylül 2022’de yapılan ilk görüşmede işveren ve sendikalar karşılıklı fikir alışverişinde bulunmuştu. İlk görüşmenin ardından oluşturulan bir heyetle taraflar büyük fabrikaları ziyaret ederek metal işçisinin nabzını ölçtü. Bu büyük fabrikalar Tis süreçlerinde, grev ve direnişlerde belirleyici rol oynuyorlar. Metal sektöründe öncü fabrikalardan biri de DAF’tır.

TİS sürecine işçilerin ilgisi

Enerji fiyatlarındaki artış başta gıda olmak üzere her kalemde yaşanan fiyat artışları dolayısıyla yükselen enflasyon alım gücünü oldukça düşürmüş durumda. Eylül 2022 enflasyonu %17.1 ile İkinci Dünya Savaşın”dan bu yana görülen en yüksek düzeye çıkarak tarihi rekorunu kırdı. Yoksullaşmanın artmasıyla işçi ve emekçilerin dikkatini daha önce olmadığı kadar TİS süreçlerine yönlendirdi. Geçen yıllarda yapılan TİS”lerde de enflasyon düzeyinde olan zam talebleri bu TİS sürecinde de aynı doğrultudaydı. Ancak, geçen yıllarda imzalanan hiç bir TİS enflasyon düzeyinde değildi. İşverenin dayatmalarına karşı grev ve direnişlerle alınan kısmi kazanımlar istenilen düzeyde olmamıştı. Bu TİS sürecinde de enflasyon stabil olmadığı için taraflar riski ortalamada tutarak TİS sürecini bir an önce bitirmek için onaylama peşindeler.

İkinci Görüşmede Varılan Anlaşmada Neler Var?

22 Eylül 2022’de yapılan ikinci görüşmede anlaşmaya varıldığı komuoyuna açıklandı. İlk görüşmenin ardından ortak heyetin bazı işyerlerini dolaşması ve önerilerin alınmasının büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Açıklamada prensipte anlaşmaya varıldığı vurgulandı.18 aylık anlaşmanın bazı önemli maddeleri şöyle: İmzalanan bu TİS 1 Aralık 2022 den 31 Mayıs 2024 e kadar olan süreyi kapsıyor. 1 Aralık 2022 den itibaren geçerli olan %5.5’lik zam 31 Aralık 2023 e kadar yani 13 ay süreyle geçerli olacak. Yapılan ikinci zam ise %3,5 olarak belirlenmiş ve 1 Ocak 2024 den 31 mayıs 2024 e kadar geçerli olacak. 18 Aylık olan bu TİS herkes için aynı düzeyde olacak ( €1080,- ) € 60.- olarak emeklilik primi için işveren tarafından ödenen ve bu işçi ve emekçilerin maaşına aynı oranda artış olarak yansıyacak. ( €1080 = €60 x 18 ay , 1 Aralık 2022 den itibaren yansıyacak 31 mayıs 2024 e kadar. )

1 Ocak 2023 den önce sendikalara üye olanların. Ocak 2023 den Aralık 2023 e kadar üyelik aydatları işveren tarafından ödenecek. Sendikaya üye işçilerin ödedikleri aidatları yıl sonunda işveren tarafından Aralık 2023 maaşlarıyla geri iade edilecek. Örneğin: 2022 de FNV de üyelik aidatı yıllık toplam 213 ( 17,75 X 12 ay) Bu oran diğer sendikalarda daha az. Uygun olan işyerlerinde 4 x 9 = 36 saatlık iş haftasına geçilmesi. Minimum asgari ücret saati € 14.- olacak. İşyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının oluşturulması. İşçilerin gelişen teknolojik gelişmeye uyum için okul ve kursa gönderilmesi. Bazı alanlarda iyileştirme ve uyumun düzenlenmesi v.b. Tüm bu zamlar ve iyileştirmelere göre 18 Aylık TİS süreci ilk aydan itibaren % 7,5 ücretlere yansıyacak.1 Ocak 2024 ten 31 Mayıs 2024 kadar olacak olan zamları da ekleyince bu oran % 11 olarak görülüyor.

Prensipte Anlaşma İşçilerin Onayına sunulacak…

Varılan anlaşma basına yansıdıktan sonra sendika bütün üyelerine bildirdi. İşçiler yapılan zamları enflasyon karşısında çok yetersiz buldu. Bu anlaşmaya EVET onayı vermiyeceklerini söylüyorlar. Bölgelerde ve işyerlerinde yapılacak kadro ve üyeler toplantısında bu tartışılacak. Ardından mektup ve online olarak oylamaya yapılacak. Prensipte varılan TİS e işçilerin karşı çıkmaları oylamaya ne kadar yansıyacak görecegiz…! Bu Tartışmalar genelde FNV
tabanında ve CNV sendikası tabanında yaşanıyor. De Unie ve VHP2 sendikalarında durum nedir henüz geniş bir bilgiye sahip degiliz. İşverenlerin ise bu TİS den memnun olduğu her alanda belli oluyor.

İşçiler bunu kabul edecek mi ?

Bunun cevabı şimdilik belirsizliğini korumakla birlikte TİS süreçlerinde ve diğer emeklilik v.b. referandumlarda bu tür yöntemler sürekli sessiz ve pasif üyelerin çoğunluğuna dayanarak onaylanıyor. Çünkü sorunu tartışan ve sokakta hareket halinde olanların sayısı diğerlerine göre daha az. Ayrıca diğer sendikaların üyelerinin tutumuda belirleyici olacaktır. Her zaman olduğu gibi işveren sendikası kendi üye işyerlerinin onayına başvuracak onların onayını almak için. Bu konuda çok şaşırtıcı ve ya HAYIR sonucu çıkacağını sanmiyorum.

Pandemi ve Ukranya savaşı…

Geçen pandemi sürecinden itibaren yükselen fiyatlar, savaşla birlikte tavan yaptı. 2022 yılının ikinci ayında başlıyan savaş başta enerji fiyatları olmak üzere hızlı bir yükselişe geçti. Savaşın başlamasıyla emperyalist ülkeler silahlanmaya ayıracakları bütçeleri açıkladı. Örneğin Almanya 100 milyar Euro silahlanma için bütçe ayırdığını açıklamıştı. Örnekler çoğaltılabilir. Her savaşta olduğu gibi bu savaşta da silahlanma giderleri yine biz işçi ve emekçilerin sırtına yüklendi Bu gerici emperyalist savaşta işçi ve emekçilerin hiç bir çıkarı yoktur. Bir tarafta Rusyanın başında olan çete şefi diğer tarafta Ukranya kuklasının ardında olan savaş sevicileri haydutlar sürüsü. Bu savaşlar biz işçi ve emekçiler için daha fazla sömürü ve yoksulluk demektir. Görüldügü gibi yükselen enflasyonla biz işçi ve emkçiler her gün biraz daha yoksullaşıyoruz. İşçilerin birliği, halkların kardeşliği şiarı her zamankinden daha önemlidir.
Saldırılar karşısında kalıcı başarılar elde etmek için politik bir işçi hareketine ihtiyaç vardır. Bu talan ve sömürü düzenine karşı durmadan onun karşısına dikilmeden kalıcı başarılar elde etmek ve yarınlara güvenle bakmak hep bir hayal hep bir özlem olarak kalacaktır.

*Bu yazımı hazırladığım sırada Türkiye, Bartın da TTK Maden Ocağın’da grizu patlamasıyla ilk belirlemelere göre 41 sınıf kardeşimizi iş cinayetinde kaybettik. Hollandalı sınıf kardeşleriniz olarak derin üzüntü içerisindeyiz. Acımız büyüktür, öfkemizde büyük olacaktır. Ailelerine başsağığı diliyor ve acınızı paylaşıyoruz.
Acınız acımızdır…!

A. Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
16 Ekim 2022, Eindhoven/ Hollanda

…………………………………………………………………………………………..
Hollanda: Demir Yollarında Prensipte anlaşma sağlandı…
Düzeltme: Ek bilgi

Bir önceki yazımda Hollanda Demir Yolları ( NS ) Tis süreciyle ilgili olarak basında çıkan haberler eksik bilgilerdi. FNV ve CNV sendikaları sonradan düzeltme olarak açıklamaları şöyle: 18 Aylık Tis sürecinde toplam zam % 9,25 dir. İlki % 5,8 1 Temmuz 2022 den itibaren ikinci artış % 3,45 i 1 Ocak 2023 de verilecek. 1000 Euro Aralık 2022 de 1000 da 1 Temmuz 2023 de ikramiye ödenecek. Okuyucunun bilgilerine sunarım…A.S.Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 03.11.2022 Saat: 11:52

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.97
Toplam Oy: 47


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.13 Saniye