Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Bulunduğunuz Site 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
19418186
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:120280

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 Turan Dursun Sites..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 18.206.48.243
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

KUŞ UÇUŞU MESAFEDE YAŞAMAK
Yazar: Arzu Kırarzukir gönderdi: "24 Haziran 2022; Erzincan İliç'de altın madeninin patlayan siyanür borusu Fırat nehrine aktı"(www.diken.com). Erzincan İliç'de, 12 yıldır Kanada ve Çalık Holding ortaklığı Anagold tarafından işletilen Çöpler Altın madeni, 197 futbol sahası büyüklüğündeki atık havuzunda toplanan 66 milyon ton siyanür ve sülfürik asitli suyu buharlaştırmak için atmosfere savuran fıskiyeleriyle meşhur!

Fırat nehri ile içme suyu ve sulama barajı İliç barajına, kuş uçuşu 600 metre mesafede; dağlık arazilerin tepelerinde kuruldukları için yaşam, yerleşim alanlarına da tepeden bakıyor. 600 futbol sahasına büyütülmek istenen atık havuzu, Haziran 2022'de patladı. Binlerce yıldır ortadoğu'yu sulayan, bereket taşıyan Fırat artık kırmızı akıyor. Yok kızıl değil, artık ölü! Sahi Fırat, hangi illeri suluyordu, kaç milyon nüfusu besliyor, kaç bin tür için besin kaynağıydı? Üstelik sınır aşıyor. Fırat, Dicle ile elele Mezopotamya'yı medeniyetin beşiği kılan değil miydi; 1990'lardan beri emperyalist savaş alanı Ortadoğu'yu sulayan. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Dursun Kahraman'a göre; "Bu solüsyon çok hızlı buharlaşıyor... İnsan üzerinde baş ağrısından ölüme kadar götüren kanserojen etkisi olan bir kimyasal.Yeraltında da su kaynakları var. Yalnız toprak değil, sularımızdan da oluyoruz. Komple bir ekosistem etkileniyor. Bu bir ekokırım suçudur. Fırat'ın uluslararası mecrası düşünüldüğünde bu uluslararsı suç niteliği bile taşır."

Yörede yaşayan, avukatı İsmail Hakkı Atal ile birlikte, madenin kapatılması için mücadele eden Sedat Cezayirlioğlu'nun suç duyurusu üzerine Cumhuriyet savcılığı soruşturma başlatmış. Zehirli atığın içerdiği suyu buharlaştırma yoluyla havaya salacak kadar "cahil", buharlaşan sıvının atmosferdeki diğer gazlarla yeni ve tehlikeli bileşikler meydana getirip, asit yağmuruna dönüşeceğinden, havaya, suya, toprağa karışacağından habersiz şirket aleyhine, "çevreyi taksirle kirletilmesi" suçundan dolayı! Neden kapatılsın ki? Daha sırada, 3 milyon TL ödeyip işletme ruhsatı satın almış, yüzlerce maden sırasını bekliyor! Yargılama sonunda para cezası ödetirler; sepetini koluna herkes kendi yoluna! Ölen ölür, kalan sağlar yaşadıkları sürece, tarlada, fabrikada, madende üretim araçları sahibi sermaye için meta üreten ücretli köleden başka nedir ki! Patronlar, Mezopotamya'da ya da Anadolu yarımadasında yaşamıyor. İktidar sahiplerine, üç milyon lira ruhsat bedeli ve karından belli bir yüzde vererek milyonlarca insanı ölüme terketme bahasına servet biriktirme özgürlüğüne sahipler.

18 Kasım 2021 Giresun Şebinhisar'da, 1992'den beri faal, 2006'dan beri Yıldızlar Holding işletmelerinden Nesko Maden AŞ tarafından işletilen, usulden olduğu üzere, valiliğin ÇED Gerekli Değildir Kararı ile kurulan, kurşun-çinko-bakır maden işletmesinin (100 bin m3 kapasiteli) atık havuzu patladı. Atığın tamamı, kuş uçusu mesafedeki Kılıçkaya Barajı ve Kelkit ovasına/suyuna/havzasına yayıldı. 693 bin 400 hektarlık Giresun'da 256 bin 106 hektar alana, her biri 3 milyon TL karşılığı, 196 maden ruhsatı satılmış. Yani, Giresun'un beşte biri maden sahası! ÇŞİD Bakanlığı'nın izniyle, madenlerin tamamı çalışmaya başlasın, Giresun, Sivas, Tokat yakın gelecekte birer ölü şehir. Belki de, Kuzeyden Güneye, Doğudan Batıya işgal altındaki Anadolu'yu yurt edinen milyonlar, 13.8 milyon yıldır yerkürenin göbeğinden atmosferine, binlerce santigrat derece sıcaklıktaki mağmadan, kutuplardaki buzullara kadar her koşulda yaşama yeteneğine sahip bakteriler gibi mutasyona uğrar, Avatarlara dönüşürüz. Ama, dahası var!

Valilik açıklaması'na göre, (henüz) can ve mal kaybı yok! Yine de, 2872 Sayılı Çevre Kanunu 15.maddesi gereğince süresiz olarak çalışma durdurulmuş! Kapatma yok. Kapatamazlar. CHP Milletvekili Necati Tığlı, çok şikayetçi; madenin inşa ve faaliyetinin önünü açan, Valiliğin "ÇED Gerekli Değildir" Kararı için onlarca soru önergesi vermişler. Çok cahiller çoook! Meclis'e onlarca soru önergesi vereceğinize, adil ve etkili bir yargılama hakkını kullansaydınız, İdare mahkemesinde iptal davası açsaydınız! İstanbul Kanalı için de soru önergesi mi vereceksiniz, ihle ve inşası bitene kadar! Neden iptal davası açmıyorsunuz? Hadi öncülük etmiyorsunuz, Odalar'ın, vatandaşların açtığı davalara neden katılmıyorsunuz? Neden korkuyorsunuz? Üretici, emekçi sınıfların yanında olunca, patronları küstürmekten mi? Emperyalst efendileri kızdırmaktan mı? Benim suçum yok, CHP'li vekilin yakınmasını okuyunca, aklıma düşeni yazmak zorundayım. Bakın, Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal, Giresun, Tokat ve Sivas'daki yurttaşlar, muhtarlıklar, çevre dernekleri ve odalar bütün akarsularda özellikle acilen Kelkit Çayı, Kılıçkaya, Suat Uğurlu ve Çamlıca barajlarında her gün siyanür ve ağır metal ölçümü yapılsın, diyor. Duydunuz mu!

13.12.2021; "Giresun Şebinkarahiser'da Nesko Maden'in bakır, kurşun, çinko madenindeki atık havuzu çöküp, binlerce ton zehirli çamur Kılışkaya Barajı ve Kelkit ırmağına karışmasının ardından, başka bir madende atık depolama alanı çöktü. Bu bir ay içinde ikinci maden faciası olarak kayıtlara geçti." (www.diken.com.tr ) Bu defa, Ege'de, Balıkesir Ayvalık ilçesinde Bilfer Madencilik AŞ.tarafından işletilen, sürekli kapasite artıran demir cevheri zenginleştirme tesisine ait depolama alanında atık dağı çöktü. 2021 Yılı başında, aynı madende atık depolama alanı çökmüş, zehirli atıklar yine Madra barajını besleyen dereye karışmıştı. Bir defadan bir şey olmaz demeyin. Olur. Üstelik, bu ikinci kez tekrarlanan bir cinayet. Tüm itirazlara rağmen Ayvalık Bilfer Maden Atıkları Düzenli Depolama Tesisi için verilen, valiliğin ÇED Olumlu Kararı, Ayvalık Tabiat Platformu ve Belediyesi tarafından yargıya taşınmış. Ancak, reddedilen dava patlama sırasında Danıştay'dadır. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Valilikler, Kolluk, Mahkemeler denetiminde katliam devam ediyor.

7 Mayıs 2011'de, Giresun Şebinkarahisar'daki katliamın sorumlusu, aynı Yıldızlar Holding tarafından işletilen, Kütahya Eti Gümüş Tesislerinde atık havuzu çökmüş, hayvanlar telef olmuştu. 2020 YılıTemmuz ayında Gümüşhane'deki maden ocağında atık borusu patlamış, Şirket valiliğin kesitiği 400 bin TL para cezasını ödeyip çalışmaya devam etmişti. Oysa, öngörülebilir, engellenebilir toplu kıyım, yaşam ve geçim alanlarının yıkımı, türlerin ölümü. Doğrudan, beslenme zinciri ve nefes yoluyla bulaştığı canlı organizma için ölümcül, binlerce yıl doğadan temizlenmeyen atıklar su yoluyla toprağa, buharlaşma yoluyla havaya karışıyor. Şüpheniz olmasın.

Dört işlemi bilmek yeterli! Şöyle ki, her ne kadar Kazdağları ve Madra dağlarında binlerce satıldığı dedikodusu varsa da, biz Giresun'da satılan maden ruhsatı sayısını ort.olarak alıp, kabaca bir hesap yapalım. Giresun'da 196 maden işletme ruhsatı satılmış, bunu il sayısı ile çarpalım. Kaç il vardı, 80 mi? 196x80=15.680, evet tahmin ettiğimiz gibi, 15 bin 680 şermaye şirketine maden işletme ruhsatı satılmış olmalı. Maden işletme ruhsatının, 3 milyon TL olduğu söyleniyor. 15.680x3.000 000= 4.7040.000.000 TL. Buna bir de, kazanç üzerinden alınan %lik payı ekleyin, demeyeceğim. Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. Ama, bu servet, bu toprakları yurt edinen, milyonların yaşam ve geçim araçlarına el koyularak elde edilen, dolayısıyla bizim olan bir servet. Bu nedenle bizim olanı almak, işgalcileri kovmak bizi yormaz.

Sadece, Çanakkale'de şimdilik çalışan tek madenin, 300 metre derinlikte, 6 tane yeraltı kuyusu var. Eeee, Kazdağları'nda fısıltı gazetesine göre yüzlerce/binlerce maden ruhsatı satılmış, hem de ben bu yazıyı yazmadan yaklaşık on yıl önce. Ne bekliyorlar sanıyorsunuz? Cevheri toprak ve diğer metallerden ayırmak için sadece siyanür ya da sülfirik asit değil, su da lazım. Yeraltı kuyusu açmak da maliyetli olsa gerek. Teşvik etmek için, içme suyu ve sulama barajı adı altında, örnek olsun, Kuzey Ege'de, dört ilde Çanakkale, Balıkesir, Manisa ve İzmir'de; biri Balıkesir Burhaniye'de, Valiliğin "ÇED Gerekli Değildir" kararı İPTAL edildiği halde; ilan edilmediği gibi inkar edilen "ÇED Gereklidir Kararı", "ÇED Raporu", "Olumlu Kararı" olmaksızın kaçak olarak devam eden Reşitköy barajı, (biri Havran, biri Madra barajı olmak üzere, altısı tamamlanmış) 97 baraj yapmayı planlıyorlar. Üşenmemişler, Üşenmiyorlar. Parayı basıyor, Anayasa'dan aldıkları yetkiyi devrederek, sermaye şirketlerine Proje siparişi veriyorlar.

97 Baraj için de, "Kuzey Ege Nehir Havzası Yönetim Planı" ve "Stratejik Çevresel Değerlendirme Raporu" sipariş etmişler; 97 Baraj için tek bir SÇD Raporu! Hepsi, kuş uçuşu mesafede birbirlerine ve madenlere! Yaşam da öyle! Başka nasıl olur da, bir kaç akarsu havzası tek bir nehir havzası ilan edilip, 97 baraj hayali kurulabilir? Neden? Hangi ülkede yüzlerce baraj var? Eski Sovyet ülkelerinde Çernobil patlar da biz de olmaz mı; üstelik onlar bir yapar, biz binlerce! Artık, Türkiye coğrafyasında yaşayan, üreten, ürettikçe yoksullaşan, toprağından koparılan, havası, suyu zehirlenen büyük insanlığın hayatı "bedava"! Yanılıyorlar. Pahalıya ödeteceğiz. Projelerini de alıp gidinceye kadar, yaşam ve geçim araçlarımız için, toprak ve su için mücadele edeceğiz. Bu daha başlangıç mücadeleye devam. Yarın çok geç. Bugün öfkesini kuşanıp, davaya katılmaya cesaret edemeyenler, seyirci sandalyesinden kalkmayanlar bu katliama, toplu yıkıma ortak olacak, çocuklarının yüzüne bakamayacaklar.

Arzu Kır
hukukarzu@gmail.com
20 Temmuz 2022
Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 21.07.2022 Saat: 15:53

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Arzu Kır

En çok okunan yazı: Yazar: Arzu Kır:
Bin Pınarlı Kaz Dağları Ve Troya Savaşları


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.14 Saniye