Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
18145879
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:113470

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Turan Dursun Sites..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 44.200.25.51
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Hollanda: Utrecht’te 1 Mayıs
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "
FNV sendikasının “Yükselen fiyatlara rağmen, yüksek gelir yok mu? Bu pis havayı düzeltin!” başlığı altında yürüttüğü 1 Mayıs kampanyası toplumda geniş bir yankı buldu. Çünkü başta akaryakıt fiyatları olmak üzere diğer birçok temel ihtiyaç maddelerinde artan fiyatlar toplumda ciddi bir gerilim kaynağı..


Bu yıl 1 Mayıs’a geçen yıllara göre savaş tedirginliğiyle girildi. Rusya-Ukrayna savaşı her geçen gün kızışarak daha ileri boyutlar kazanıyor. Ardından bu gerici emperyalist savaşa ABD ve Avrupalı müttefikleri Rusya’ya karşı Ukrayna devletinin başındaki kuklaya tam destek vererek savaşın uzamasını ve Rusya’yı uluslararası areneda zor durumda bırakacak bir konuma sokmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Birçok alanda Rusya’ya bağımlı olan AB ülkeleri savaşın etkisiyle hızla tırmanan fiyat artışları toplumu rahatsız edici boyutlara ulaştı. Zaten Korona sürecinde birtakım alt üst oluşlar, iş-yaşam dengeleri fiyatları yükseltmişti. Gelir düzeyi buna karşı her geçen gün geriliyordu. Savaşla birlikte bu daha da inanılmaz bir boyut kazandı. Bu emperyalist gerici savaşta işçi ve emekçilerin hiçbir çıkarı yoktur.

1 Mayıs 2022’nin teması

FNV sendikasının “Yükselen fiyatlara rağmen, yüksek gelir yok mu? Bu pis havayı düzeltin!” başlığı altında yürüttüğü 1 Mayıs kampanyası toplumda geniş bir yankı buldu. Çünkü başta akaryakıt fiyatları olmak üzere diğer birçok temel ihtiyaç maddelerinde artan fiyatlar toplumda ciddi bir gerilim kaynağı. Savaş bütün hızıyla sürerken emperyalistler arası gerilim bir nükleer savaşı gündeme getiriyor. Bu ruh hali tam bir korku ve endişeyle toplumu etkiliyor. Burjuva basın tam gaz savaşın yarattığı sonuçlar üzerinden bir timsah gözyaşı dökerek başta işçi ve emekçiler olmak üzere bütün toplumu sersemletiyor.

Ukrayna’da yaşanan dram tabii ki insanın yüreğini sızlatıyor. Ama bunun sebebinin olan bu propagandayı yapan devletlerin ta kendileri olduğu özenle gizleniyor. Gelen mültecilere yerler ayarlanıyor ve bunun propogandası yapılıyor. Bilinçsiz işçi ve emekçiler ellerine bağış kutularını alarak mağdurlara maddi yardım topluyor. Bütün bunlar bir savaş seneryosu üzerinden yükseliyor.

Ekonomik, sosyal saldırıların ardından TİS süreçleri

Bütün bu savaş çığırtkanlığının ardından işçinin emekçinin alınteri, askeri harcamalara akıtılıyor. Almanya daha savaşın ilk günlerinde 100 milyar Avro bütçe sağlayacağını açıkladı. Diğer Avrupa ülkeleri benzer açıklamalar yaptı. Elbette bunun yaratacağı sonuçları olacaktır. Bu harcamalar biz işçi ve emekçilerin sırtına yüklenecek ve bu fatura bize ödetilecektir. Bunun bilincinde olanlar bunun karşısında olacak, olmayanlar akıntıya kapılacak ve iki dünya savaşında olduğu gibi, kullanılan, katledilen hep biz olacağız. Maalesef, hâlihazırda bu savaşı durduracak bir toplumsal hareketlilik ufukta görülmüyor. Ama bu böyle gidecek anlamına gelmesin! Ölüm ve açlık tepkisi inanılmaz bir şekilde günü geldiğinde dışa vuracağından kuşku duyulmamalıdır.

TİS süreçlerinin çetin geçeceğinin belirtileri şimdiden görülüyor. Zorlu bir dönem olacak. Ama zoru zorla yeneceğiz! Savaş sadece Rusya ve Ukrayna ile sınırlı değil. Ortadoğu’da sömürgeci, gerici orta çağ rejimleri yoksul mazlum bir halka karşı yürüttükleri topyekün savaşla sessiz sedasız bir soykırım yürütülüyor. Kazanımları yok edilmek ve ezilmek isteniyor. İnsanlık buna dur demeyecek mi? Bunu göreceğiz!

FNV’nin 1 Mayıs hazırlıkları

1 Mayıs’a hazırlık çalışmaları uzun süre, pratikte ve sendikanın internet sitesi üzerinden yürütüldü. Başta kendi üyelerini, üyelerinin aile ve çevre ilişkilerini katmak için üyelere yaptığı çağrıyla faaliyetlerini sürdürdü. 1 Mayıs’a katılmak isteyen FNV üyeleri internet üzerinden başvuruyla katılacağını belirtri. Ardından toplu ulaşım için kendilerine e-mail yoluyla tren kartları gönderildi ve katılımları sağlandı.

Hollanda’da bu yılki 1 Mayıs mitingi ve kutlamaları Utrecht kentinde yapıldı. Hollanda işçi ve emekçileri saat 12.30’da Beursplein (Borsa Meydanı’nda) toplandı. Saat 13.00’te yürüyüşe geçildi. 7 kilometrelik yürürüyüş güzergahı boyunca coşku ve kent sakinlerinin ilgisi büyüktü. Kortejin en önünde büyük pankartın arkasında FNV Genel Başkanı, FNV Sendikası şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri yer alıyordu. Yürüyüş Juliana Park’ta son buldu.

Burda FNV Sendikası’nın kurduğu çadırlar ve sahneyle 1 Mayıs kutlama alanı oldukca coşkulu ve şölen havasındaydı. Müzik, kültürel ve sanatsal etkinlikler, stantlarda sergilendi. Sahnedeki müzikler kitleye coşku kattı. Diğer sahnelerde ise gündemdeki konular konuşulup tartışıldı. Dört bini aşkın kişinin katıldığı mitinge, Hollandalı sol parti ve örgütler, Türkiye ve İranlı sol parti ve örgütler de anlamlı bir katılım göstererek 1 Mayıs’a renk ve coşku kattılar.

A. Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
Eindhoven, HollandaFacebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 13.05.2022 Saat: 13:08

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.8
Toplam Oy: 5


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 2.12 Saniye