Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Türkçe Dersleri 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
18145823
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:113470

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Turan Dursun Sites..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 44.200.25.51
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Büyük Metal Sektöründe TİS Sürecine Hazırlık
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "Hollanda: Pandeminin ardından büyük metal sektöründe TİS sürecine hazırlık

İşçi ve emekçiler kapitalist sistem için yaşamlarının hiçbir önemi olmadığını yaşayarak gördüler, anladılar. Bu, yeni bir dönemin de başlangıcı olacaktır. Bu dönem belli kesimler için de tümüyle kapandı.

2019’un sonunda Çin’de görülen ve hızla tüm dünyaya yayılan COVID-19 salgını milyonlarca yoksul insanın ölümüne neden oldu ve olmaya devam ediyor. Her savaş, her kriz, her salgın her zaman yoksul işçi ve emekçileri etkiler. Daha doğru bir ifadeyle öldürür diyelim. Bu salgın da yine işçi ve emekçileri vurdu. COVID-19 salgının yayılması koşullarının en uygunu emekçilerin yaşam koşullarıydı. COVID-19 salgını özellikle de ilk dalgalarında yaşlı kuşağı oluşturan emekli işçi ve emekçileri etkiledi. Salgında ölmeyenler ise vücutta kalıcı tahribatlarla yaşamaya çalışıyorlar. Uzun yıllardır hak gasplarının yaşandığı sağlık sektörünün nasıl talan edildiği ayyuka çıktı. Sağlık sisteminin nasıl çöktüğünü gördük.
O “büyük, gelişmiş ülkeler” pandemi sürecini tam bir “çaresizlik” içinde izledi. Virüs ilk ortaya çıktığında oldukça ağır ve öldürücüydü. Yüz binlerce insan ölümle pençeleşti. Ardından salgının dozu azalsa da dalga dalga yayılarak yeni varyantlarla neredeyse etkilenmeyen kalmayacak şekilde devam etti. Ülkeler tedbir olarak çeşitli önlemler ve uygulamalar getirdiler. Bu süreç kolay olmadı. COVID-19 salgını uygulamalarına karşı hareketler gelişti, sokaklarda protesto ve çatışmalara dönüştü. Bir dönem nispeten gevşemeye gidilse de vaka sayıları artınca yeniden sert ve kapsamlı önlemler aldılar.

Aşı süreci

Bu süreç toplumda çok kolay geçmedi ve her katmandan bu uygulamalara katılamayan aşı karşıtı insanlar oldu. Bu uygulamalara karşı olduklarını söyleyenlerden kaynaklı salgın yeni varyantlarla hafif de olsa devam etti. Toplumun çoğunluğunun birkaç doz aşı olmasıyla vaka sayıları giderek düştü. Pandemi uygulamaları artık yavaş yavaş kaldırılıyor, bazı toplumsal alanlar hariç birçok yerde hayat normale döndü. Son varyantlar geniş ve kapsamlı bir kesimi etkilese de grip gibi hafif atlatılıyor.
Salgın sürecine ilk başta belirsiz ve hazırlıksız yakalanan kapitalist dünyada bir şaşkınlık ve kaos yaşandı. Ama sistem çok geçmeden salgını kendi lehine çevirmeyi başardı. Pandemi sürecine, sistemi ayakta tutacak şekilde uygulamalarla müdahale etti. İlk başlarda bazı ülkelerde kısa süreliğine de olsa üretim durdu. Ama daha sonra üretimde bir aksama olmadı.

Hollanda’da COVID-19 uygulamaları büyük ölçüde kalktı

Bu da topluma bir nefes aldırdı. Pandemi sürecinde işçi sınıfı bir çok konuda hak gasbına uğradı. Yani bu süreçte sadece ölmekle kalmadılar. İşten atmaların kolaylaştırılması, taşeronlaştırma gibi saldırılar hızla hayata geçirildi. Tabii bu aynı zamanda sınıfın sesini yükseltmeye başladığı yeni bir sürecin kapısını aralıyordu. COVID-19 sürecinde bazı işyerlerinde emekçiler birkaç haftalık kapanmanın dışında sürekli üretimin içinde olmaya devam etti. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, COVID-19’a yakalanma riski her zaman yüksekti. Zira bant sistemine göre çalışılan fabrikalarda virüsün yayılmasını engellemek neredeyse imkansızdır. Ve böyle olduğu halde üretim hep devam etti.

İşçi ve emekçiler kapitalist sistem için yaşamlarının hiçbir önemi olmadığını yaşayarak gördüler, anladılar. Bu, yeni bir dönemin de başlangıcı olacaktır. Bu dönem belli kesimler için de tümüyle kapandı. Yeni bir süreç ve yeni bir kuşak, gelişecek hareketliliğin önünü açacak ve önderlik edecektir. Bu tümüyle ihtiyaçlara uygun tarihsel donanımdan faydalanan her alanda açık bir kuşak olacaktır.Hollanda’da DAF, ASML, SCANIA, VDL, Ned Car gibi büyük metal sektörü içinde on binlerce işçi çalışıyor. Bu sesleri bu ihtiyacı görmek ve heyecanlanmamak elde değildir. Çeşitli uluslardan oluşan işçi ve emekçi kuşak süreci görmede, kavramada ve ona göre davranmada ciddi bir yol alacaktır!

DAF’ta işyeri işçi temsilciler kurulu seçimi

Zor bir süreçten geçtiğimizi hepimiz biliyoruz. Ağır iş koşulları ve başucumuzda dolaşan salgınla her an ölümle burun buruna gelebiliyoruz. Birçok işçi arkadaşımızı salgında kaybettik. Birçoğu ağır tahribatlarla ya işine geri döndü ya da evde kalarak tedavileri devam ediyor. Bu, ihtiyaçlarımız da sorumluluklarımız da büyük demektir. Bunu ancak sürece yön verecek öncü kesiminin harekete geçireceği işçi sınıfı başarabilir. Temsilciler kurulu seçimleri gündeme geldiğinde sendikamız FNV, DAF’ta FNV üyeleri içinde adayların sıralaması için ön seçim yaptı. DAF-FNV üyelerinin bana duyduğu güven ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Ön seçim sonuçlarında bana verilen görevi sağlık sorunlarımdan dolayı alamayacağımı ve sadece temsilciler kuruluna aday olduğumu belirttim ve FNV kadroları ile paylaştım. Bu onların güven ve desteğini hiçe saymak anlamında değil. Biliyor ve görüyorlar ki her zaman mücadelenin içinde ve yanı başlarında olmaya devam ediyorum. DAF’ta 7000’den fazla işçi çalışıyor. Temsilciler kurulu seçimleri 7-11 Kasım 2021 tarihleri arasında yapıldı. DAF işçilerinin oylarıyla 23 temsilci yeniden seçildik. Temsilciler kurulu, 8 FNV, 5 De Unie ve 10 bağımsızlardan oluşuyor.

Büyük metal sektöründe yeni TİS sürecine hazırlık…

Şu anda uygulamada olan TİS, 2022 Kasım sonunda bitecek. Yeni TİS süreci ön hazırlık çalışmaları başladı. COVID-19 süreci derin izler bıraktı. Yaşam koşulları zorlaştı. Fiyatlar artmaya devam ediyor. Alım gücü düştü. Bütün bunlar yeni TİS sürecinin daha da zor geçeceğini gösteriyor. İşveren cephesinin bu süreci kendi açısından, ücretleri düşük tutmak için çeşitli bahanelerle elinden geleni yapacağı açıktır. Tıpkı patronlar gibi biz işçilerin de sınıf bilinciyle hareket etmekten başka yolu yok! Uzun yıllardır hiçbir dönem bugünkü kadar işçiler TİS sürecine ilgi duymamışlardı. Günlük konuşmaların konusu artık yeni TİS. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte tırmanan enerji ve akaryakıt fiyatları da işçilerin ilgisini TİS sürecine yoğunlaşmasında etkili oluyor.
Kapitalizm, işsizlik, ırkçılık ve savaş demektir. Savaşların, işsizliğin, ırkçılığın yoksulluğun artarak devam ettiği bir dönemden geçiyoruz. Dünya yeniden ve yeniden kapitalist-emperyalist sistemin çelişkileri, çatışmalarıyla şekilleniyor. Kapitalizm dipsiz bir vahşettir. Barbarlığın dipsiz çukurundan medeniyet yükselmez. Biz işçiler bu sömürü ve talan düzenini iyi tanırız. FNV sendikası olarak sürece bütün bölgelerde hazırlanıyoruz. Kadro toplantılarında öneri ve tavsiyeler dikkatle dinleniyor birçok önemli madde sıralanıyor.

Kaybetmeyi göze alamayanlar kazanamaz

Bu süreç zor olacak ama olanaklar ve işçi sınıfının kabaran öfkesi bizden yana. Bunu daha ileri düzeylere sıçratmayı mutlaka başaracağız. Burjuvazi, korkutarak, yalanlarla hedef şaşırtarak işçi ve emekçilerin öfkesini yatıştırmaya çalışacaktır. İşçilerin güvenliğinin ve sağlığının kapitalist sistemde hiç bir önemi yoktur! Bunu salgın sürecinde işçiler daha net gördüler. “Üreten biziz yönetende biz olacağız!” sloganı her geçen gün dalga dalga büyüyerek işçi sınıfının gündemine giriyor. Yeni kuşak bunu nihai hedefine kanalize ederek başaracaktır. Aklı başında olan, kalbi doğru yerde atan, her düşünen insan sorumluluğunu yerine getirecek, sınıfın ihtiyaçlarına kulak verecektir.

Ali Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
28 Nisan 2022, Eindhoven, Hollanda


Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 04.05.2022 Saat: 23:07

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.93
Toplam Oy: 15


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.13 Saniye