Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20195271
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:131573

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

Denk Partisi Üzerine
Yazar: Turgay UsanmazTurgay gönderdi: "
Geçtiğimiz günlerde Facebook'ta, Demokrat Haber Hollanda'nın gündeme getirdiği "Denk Partisi" tartışmaları başladı. Bu konuda öncelikle bir yorumda kısaca görüşlerimi belirttim:


"Hollanda'da PVV-Wilders ve DENK. Al birini vur ötekine. Hollanda'da ırkçılık vardır ve ırkçı olan ya da ırkçılığa çanak tutan partiler de vardır. Yalnız bunlara karşı mücadele etmenin yolu Türk ırkçılığından, İslamcılıktan ya da bunların sentezi olan akımlardan geçmez. Denk Partisi işte buna benzer bir görüntü vermektedir.

Bu da günümüzdeki Rusya Ukranya savaşına benzer. Kötüler arasında birini seç gibi bir şey.
Kısacası ırkçılığa karşı mücadele, her türlü ırkçılığa karşı olursa ve buna dinci, islamcı gericilik dahil edilirse başarılı olabilir. Bunu da Hollandalılarla ve diğer kültürel gruplarla birlikte yapmak gerekir. (Ya da bunu yapan bir partiyi desteklemek gerekir.)

Türk ırkçısı, islamcısı (islamofobiye karşı mücadele kisvesi altında) Hollanda ırkçılarını mahkum edemez çünkü onlar da aynı iplikten (farklı renklerde) dokunmuş kumaştırlar.
İslamcılarla ırkçıların birbirleriyle olan kavgaları bana eski bir banka reklamı sloganını anımsatıyor. 'Yok aslında birbirimizden farkımız, ama biz .... bankasıyız....' "

Tartışmaya diğer arkadaşlar da katıldı. Turap Tercan'ın yerinde tespitlerine Ahmet Daşkapan yanıt verdi. Okuduklarım beni şaşırttı, Daşkapan'ın yazdıklarına yanıt verme ihtiyacı duydum. Çünkü o, bu yazısıyla, anlayışıyla, sol sosyalist anlayışı milliyetçi - dinci anlayışla cilalayıp burjuvazinin hizmetine sunmanın en güzel örneğini vermektedir.

Ona göre "Hollanda solcuları" sol sekterizmde, "sol kalıplarla", DENK'i değerlendirmekten yoksun ama kendisi doğru tahlilci.

Sayın Daşkapan'ın sol kalıplardan neyi kastettiğini tahmin etmek zor değildir. Bizim sol kalıplarımız (genel anlamda Marksist-Leninist, gerçek sosyalizmi hedefleyen sol-sosyalist anlayıştan bahsediyorum) bilim ışığında Marks'ın kapitalizmi tahlil eden teorisidir. Bu kadar nettir.

Ona göre "sol sekterizmden çıkmak" bilimi ve Marks'ı bir kenara atarak kapitalist sistem içerisinde sol-sosyalist maske ile burjuvaziye hizmet etmenin adıdır. Biz bu bukalemuncu anlayışı yutmayız ama günümüzde burjuva medyasını kullanarak bu demagojinin etkisi altında olanlar azımsanamayacak kadar çoktur.

Şimdi sayın Daşkapan'ın tartıştığı gerekçelere bakalım. Ona göre Denk temsil ettiği gurupların çıkarlarını parlamentoda temsil ediyormuş. Doğrudur ama Denk Partisi genel anlamda tüm göçmen gruplarının değil, Türk göçmenlerinden İslamcı-Türkçü bir anlayışın yansımasıdır. (Zaten öyle olmasa şu anda aldığı kadar oy alamazdı.) Bu ülkede ayrımcılıktan gına getiren yabancılar (Türkler) kendilerini dışlayan ırkçı anlayışa, PVV- Wilders ve diğer sağcı partilere karşı tam aksi istikamette bir ırkçı-islamcı anlayışla karşılık vermektedirler. Açıkça parti programında yazılı olmasa da bu böyledir. Bunun adı Denk Partisi'dir. Bu partinin kendisini "biz ırkçı, islamcı değiliz" laflarını külahımıza anlatın derim. Bizi Türkiye'de de ırkçı, islamcı, faşist partilerin böyle savunma yaptıklarını biliriz. Hitler bile bir zamanlar sosyalizm maskesiyle piyasaya çıktı. Sizi kimi aldatmaya çalışıyorsunuz?

Bağımsız göçmenlerin partisiymiş Denk. Parlementoda tüm partiler onlara karşıymış. Kimin kime karşı olduğundan yola çıkarak bir partinin özü anlaşılamaz. Irkçı faşistlerle, dinci faşistler de (sözde) birbirlerine karşıdır. (Ama kapitalizmin devamında, yan yana ve sosyalistlere karşıdırlar.) Onların birbirleriyle kavgalı olmaları durumu, onlardan birini iyi yapmaz. Göçmenlerin partisi öyle mi? Türkiye'de de Suriyeliler bir parti kurmalı öyleyse. Ne dersiniz? Suriyeliler de kendilerini savunan "bir göçmen partisi" kursun, hatta kendilerine Türkiye'nin bir bölgesinde "Surturkiye" kurma hedefi koysunlar. Denk'de göçmenlerin çıkarlarını savunurken (son tahlilde) Hollanda'nın bir bölümünde "Turnedland" kurmaya çalışsın. Böl ha böl, parçala ha parçala, insanları milliyetlerine ya da dinlerine göre, birbirlerine karşı kışkırt, "böl, parçala yönet". Bu kapitalist burjuvazinin yıllarca, tüm kapitalist ülkelerde, çoğunlukla da başarılı olarak uyguladığı bir yöntemdir.

İşte Hollanda'da tam da bu anlayışın uzantısı olarak örgütlenen Denk Partisi, ırkçı-islamcıdır, "bölücü"dür. Hatta Türkiye'deki bu "ayrıştırma" politikasını uygulayan egemen ırkçı-islamcı anlayışın uzantısıdır, diyebiliriz. Bu yüzden de Denk Partisi oylarını sadece Hollanda'daki bilinçsiz yabancı göçmenlerden almaktadır. Bu insanların bilinçlenmesi gerçekleşirse, Denk Partisi tarihin çöplüğünde yerini alacaktır.

Demagojinin diğer biri ayağı da şuradadır. Daşkapan'a göre Rutte Türkiye'ye gittiğinde Erdoğan'a övgüler yağdırmış mış. Bu yüzden de ona göre Denkçilerin AKP anlayışıyla ilişkisi olamazmış. Tam bir düz mantık anlayış. Bu partilerin hepsi kapitalist sistem içerisinde emekçilere sözde çözüm arayan kapitalist sistemi savunan partilerdir. Rutte'de, Erdoğan'da arada bir kavga ederler, sonra tokalaşırlar. Bu olanlar kapitalist sitemde çıkar kavgası çerçevesinde olağandır. Bu bir çeşit emperyalist dalaşma, ABD-Rusya kavgasına benzer. Bugün kavga yarın tokalaşma. Bu her ikisinin de emekçilerin düşmanı olduğu gerçeğini yok etmez.

Daşkapan'dan bir alıntı daha yapalım. Diyor ki " DENK'i ırkçılığa karşı mücadelenin adresi olarak görmedim ve yazmadım."

Sözün bittiği yer. Daha Denk Partisi'nin neyini savunuyorsunuz? Tüm ülkelerde ırkçılığa, gericiliğe karşı mücadele sol-sosyalist akımların tarihsel görevidir. Size göre bu işin adresi Denk Partisi değilse, Denk Partisi Hollanda'da hiçbir işe yaramaz. Biz göçmenlere tam da ırkçılığa karşı mücadele eden, ama bunu aynı ülkede yaşayan tüm emekçilerle birlikte yapan bir parti lazımdır. Bu parti zaten programıyla, mücadelesiyle göçmenlerin tüm haklarını koruyan, savunan parti konumundadır. (Böyle bir parti yoksa böyle bir konumda olmalıdır.)

Denk Partisi gibi "Ben göçmenlerin haklarını koruyacağım" anlayışını savunan partiler her türden milliyetten, dinden emekçilerin partisi olamaz.

(Gerekirse devam edecek)

Turgay Usanmaz
30-03-2022

Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 08.04.2022 Saat: 00:28

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Turgay Usanmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Turgay Usanmaz:
Grup Yorum ve Ferhat Tunç'un Konserinden


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.14 Saniye