Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Polis cinayetlerine son! 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
18145816
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:113470

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Turan Dursun Sites..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 44.200.25.51
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

KAÇAK BARAJ İNŞATI DEVAM EDİYOR!
Yazar: Arzu Kırarzukir gönderdi: " Reşitköy Barajı Durdurulmalıdır

"Bıçak kemikte! Tarlaları, evleri kamulaştırma bedelleri açılan banka hesaplarına yatırılarak kamulaştırılan, tarlasını, evini boşaltması istenen üreticiler, "evde ölü bulunan", olmadı "kamuoyu oluşturmaya teşebbüsle" suçlanan davacılar vekilini aramakta, mahkeme kararı ile YASAL DAYANAĞI İPTAL EDİLEN İNŞAATIN DURDURULMASINI istemektedir. Oysa, REŞİTKÖY BARAJI İNŞAATI KAÇAK OLARAK DEVAM ETMEKTEDİR. İDARENİN MAHKEME KARARLARINI UYGULAMASI, İNŞATI DURDURMASI ANAYASAL ZORUNLULUKTUR. "Kamuoyu" adını verdikleri binlerce üretici KAÇAK İNŞATIN DURDURULMASINI BEKLEMEKTEDİR. Tarlasından çıkmak istememektedir. Yasama, Yürütme ve Yargı organları üzerine düşeni yapmalı, üreticilerle uyuşmazlık çıkarmaksızın kendisinden bekleneni yapmalı, KAÇAK BARAJ İNŞATI DURDURULMALIDIR. "

KAÇAK BARAJ İNŞATI DEVAM EDİYOR
Reşitköy Barajı Durdurulmalıdır


Balıkesir 1 İdare Mahkemesi'nin 12 Temmuz 2021 tarihli, İPTAL kararına rağmen, Reşitköy Barajı inşaatı KAÇAK olarak devam ediyor. "ÇED Gerekli Değildir" kararı iptal edilen Valilik ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, birlikte, İPTAL Kararı hakkında BOZMA istemiyle dosyayı Danıştay'a götürdü. Küçükkuyu Dikili Sahil Şeridi Sulama Projesi'nin sahibi, ise Çanakkale'den itibaren yağmaya açılan Kazdağları ve Madra dağlarında, direnişle karşılaşan, Ayvalık'da yer değiştirmek zorunda kalan DSİ.25.Bölge Müdürlüğü.

Proje, Valiliğin ÇED Gerekli Değildir Kararı, Baraj'ın inşa sebebi, ihale, inşa süreci kamuoyundan gizli yürütülmektedir. Yazılarıyla kamuoyunu bilgilendiren, uyuşmazlığı yargıya taşıyan avukat önce ölümle tehdit edildi: "Evde yalnız yaşayan kadın", kimi yerde "Evde yalnız yaşayan avukat ölü bulundu". Oysa, ölmemişti. Boyun eğmedi. Eğmeyecek. Yazmaya devam ediyor. Davayı sürdürmeye devam ediyor. Kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor. Kaldı ki, Mahkemenin İPTAL kararı ile KAÇAK olarak devam eden baraj inşaat sahası kapsamında tarlası, otlağı, zeytinliği, evi, kamulaştırma bedelleri açılan banka hesaplarına yatırılmak suretiyle "acele kamulaştırılan" köylüler, İNŞATIN DURDURULMASINI istemekte, toprağını terk etmemektedir. Haklıdırlar.

Danıştay 4.Dairesi, Danıştay Genel Kurulu ve Danıştay 6.Daire'nin hep bir ağızdan, birbirini tekrar ederek, re'sen BOZMA kararı gereğince alınan KEŞİF ve BİLİRKİŞİ raporu yönünde verilen İPTAL kararı ile Reşitköy Barajı İnşası KAÇAK hale gelmiştir. Kesinleşme beklemeden DURDURULMALIDIR. Artık ihale ve inşa sürecini başlatan Valiliğin "ÇED Gerekli Değildir" Kararı yoktur. Danıştay, BOZMA Kararları gereğince alınan, keşif ve bilirkişi raporlarına dayalı İPTAL kararını onaylamak zorundadır.

İdare Mahkemesinin İPTAL kararı, 29 Mart 2021 tarihli "EK BİLİRKİŞİ RAPORU ALDIRILMASINA DAİR KARARI'nda tespit edildiği gibi; "(..) 01.03.2021 tarihinde mahkememiz kayıtlarına giren bilirkişi raporunun "Ortak Değerlendirme ve Sonuç" kısmında; 'Dava dosyası kapsamındaki REŞİTKÖY BARAJI SULAMA PROJESİ Proje Tanıtım Dosyası ve feri belgeler ile keşif sırasındaki tespitlerin mevzuat ve bilimsel esaslar doğrultusunda incelendiğinde, Projenin kapasitesinin 93 milyon m3 olduğu, Proje sahası içerisinde SİT alanları bulunduğu görülmüştür. Diğer yandan, ÇED yönetmeliği uyarınca yerine getirilmesi gereken prosedürler EK-1, EK-2 ve EK-V'deki hükümler doğrultusunda belirlenmektedir.
Reşitköy Barajı Sulama Projesi için EK-II listesindeki 'madde 46, Göl hacmi 5 milyon m3 ve üzeri olan barajlar ve göletler' maddesinin seçme ve eleme kriterleri olarak belirlenmesi ve bu bağlamda ÇED Gerekli Değildir kararının verilmiş olması mevzuat hükümlerince uygun değildir. EK-1 madde 46'da belirtilen '5 milyon m3 ve üzeri' düzenlemesinin ÜST SINIRI, EK-1 madde 14 'Göl hacmi 10 MİLYON M3 OLARAK SINIRLANDIRILMIŞTIR. Ve 10 milyon m3 üzeri projeler (Reşitköy Barajı Sulama Projesi 93 milyon m3'tür) ÇED GEREKLİDİR KARARI VERİLMESİ VE ÇED SÜRECİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ gereken projelerdir.' ibarelerine yer verilmiştir.
Bilirkişi heyetinden, (...) ÇED Gerekli Değildir kararının 28784 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan ÇED Yönetmeliği'ne ve kamu yararına uygun olup olmadığı, söz konusu proje hakkında ÇED sürecinin başlatılarak ÇED raporu düzenlenmesi gerekip gerekmediği hususlarını ortaya koyacak ek rapor hazırlanmasının istenilmesine(...)" karar verilmiştir.

Bilirkişiler, on beş gün içinde verilmesi istenen ek raporda : "(...) yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri ve Proje Tanıtım Dosyasındaki eksiklikler göz önüne alındığında, ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI YERİNDE OLMADIĞI YÖNÜNDEKİ KANAATİMİZİ DEĞİŞTİRMESİNE SEBEP OLACAK YENİ BİR HUSUS OLMADIĞINDAN KÖK RAPORUMUZU AYNEN TEKRAR ETMEKTEYİZ." denilerek, hukuki ve bilimsel tartışmaya son verilmiştir. Dosya incelemeye kapalı değildir. Gizlilik değil, bilakis aleniyet esastır(Any.m.11, 138, 141). Özellikle kamuoyunu ilgilendiren, Kamu Yararına olması gerekan karar ve eylemlere ilişkin davalar izlenebilirdir. Basın tarafından izlenebilir; Baraj'dan doğrudan etkilenecek olan Burhaniye, Gömeç, Tahtacı, Şahinler ovasında yaşayan, üreten, yurt edinen yurttaşlar dosyayı inceleyebilirler.

Dolayısıyla, "Valiliğin, ÇED Gerekli Değildir" Kararı, re'sen alınan, uymak zorunda kaldığı keşif ve BK raporunda tespit edilen bilimsel ve hukuki gerçekler karşısında mahkemece İPTAL edilmiştir. İPTAL kararından sonra REŞİTKÖY BARAJI İNŞASI KAÇAK hale gelmiştir. Danıştay, Anayasal ve yasal yetki ve sorumluluğu gereği, önceki alınması için BOZMA kararlarının dayanağı, KEŞİF ve BİLİRKİŞİ RAPORLARINA UYGUN MAHKEME KARARINI ONAYLAMAKLA görevli ve yetkili tek yargı organıdır. Keşif ve bilirkişi raporu, BOZMA kararları gereğince alınmıştır. Her kim olursa olsun. Yargı kararlarıyla bağlıdır: "Anayasa hükümleri YASAMA, YÜRÜTME VE YARGI ORGANLARINI, İDARE MAKAMLARINI ve diğer kuruluş ve kişileri BAĞLAYAN TEMEL KURALLARDIR(Any.m.11)." İPTAL KARARINI TANIMAMAK, YOK SAYMAK, KAMU VİCDANINDA ONULMAZ YARALAR AÇMAKTADIR.

Halen yürürlükte olan, Cumhuriyet'in 100'ncü yılında Yeni Osmanlı Anayasası ile kaldırılması planlanan, Anayasa'nın BAŞLANGIÇ kısmında yer alan ifadeyle; "(...) Millet iradesinin MUTLAK ÜSTÜNLÜĞÜ, EGEMENLİĞİN KAYITSIZ ŞARTSIZ TÜRK MİLLETİNE AİT OLDUĞU ve bunu MİLLET ADINA KULLANMAYA YETKİLİ kılınan HİÇ BİR KİŞİ VE KURULUŞUN, bu anayasada gösterilen HÜRRİYETÇİ DEMOKRASİ ve bunun icaplarıyla belirlenmiş HUKUK DÜZENİ DIŞINA ÇIKAMAYACAĞI; KUVVETLER AYRIMININ, devlet organları arasında ÜSTÜNLÜK SIRALAMASI anlamına gelmeyip, belli Devlet yetki ve görevlerinin kullanılmasından ibaret ve bununla sınırlı medeni bir işbirliği olduğu ve ÜSTÜNLÜĞÜN ANCAK ANAYASA VE KANUNLARDA OLDUĞU(...)" hükmü açık ve kesindir; bağlayıcıdır.

Aynı şekilde, Türkiye Cumhuriyeti'nin üyesi olduğu BM.Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi BAŞLANGIÇ kısmı da akılda tutulmamalıdır: "(...) İnsan haklarının dikkate alınmaması ve hor görülmesinin insanlık vicdanını İSYANA SEVK EDEN BARBARCA EYLEMLERE yol açtığına, KORKUDAN ve YOKSULLUKTAN KURTULMA ÖZGÜRLÜĞÜ ile İFADE VE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNDEN yararlanacak olan insanın yer alacağı bir dünyanın kurulmasının İNSANLIĞIN EN YÜKSEK ORTAK AMACI olarak İLAN EDİLMİŞ bulunduğuna; İNSANIN ZULÜM VE BASKIYA KARŞI SON ÇARE OLARAK DİRENMEYE ZORUNLU KALMAMASI İÇİN İNSAN HAKLARININ, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ YOLUYLA korunması zorunluluk(...)" olduğu unutulmamalıdır.

Bıçak kemikte! Tarlaları, evleri kamulaştırma bedelleri açılan banka hesaplarına yatırılarak kamulaştırılan, tarlasını, evini boşaltması istenen üreticiler, "evde ölü bulunan", olmadı "kamuoyu oluşturmaya teşebbüsle" suçlanan davacılar vekilini aranmakta, mahkeme kararı ile YASAL DAYANAĞI İPTAL EDİLEN İNŞAATIN DURDURULMASINI istemektedir. Oysa, REŞİTKÖY BARAJI İNŞAATI KAÇAK OLARAK DEVAM ETMEKTEDİR. İDARENİN MAHKEME KARARLARINI UYGULAMASI, İNŞATI DURDURMASI ANAYASAL ZORUNLULUKTUR. "Kamuoyu" adını verdikleri binlerce üretici KAÇAK İNŞATIN DURDURULMASINI BEKLEMEKTEDİR. Tarlasından çıkmak istememektedir. Yasama, Yürütme ve Yargı organları üzerine düşeni yapmalı, üreticilerle uyuşmazlık çıkarmaksızın kendisinden bekleneni yapmalı, KAÇAK BARAJ İNŞATI DURDURULMALIDIR.

Arzu Kır
13 Kasım 2021/Burhaniye
hukukarzu@gmail.com


Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 13.11.2021 Saat: 15:16

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Arzu Kır

En çok okunan yazı: Yazar: Arzu Kır:
Bin Pınarlı Kaz Dağları Ve Troya Savaşları


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.13 Saniye