Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
18149766
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:113475

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Turan Dursun Sites..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 3.238.72.122
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

REŞİTKÖY BARAJI YA DA EKONOMİK DEĞERİN KİME DAĞITILACAĞI SORUNU
Yazar: Arzu Kırarzukir gönderdi: "30 Eylül 2021 T.li Balıkesir POLİTİKA gazetesi, 10.sayfasında haber yapmış: "Reşitköy Barajı ekonomiye yılda 74 milyon lira katkı sağlayacak." Buna ne şüphe! Böylece, Türkiye kapitalizminin ekonomisi büyümeye devam edecek! Ekonomi büyürken binlerce abone elektirik, su, doğalgaz faturalarını ödeyemediği için karanlık ve soğukta yaşadığına, icralık olduğuna göre büyüyen üretici, emekçi sınıfların "ekonomisi" değil! Öyleyse, geriye Türkiye kapitalizminin sahipleri kalıyor. Hani şu Milli Gelirin % 80'nini özel servetine katan, nüfusun %10'luk sermaye ve iktidar sahipleri! Herkes, "kaderini" ve çıkarlarını hangisiyle birleştirdiyse, Reşitköy Barajı inşaasına ve Valiliğin ÇED Gerekli Değildir Kararı'nın iptal davasının sonuçlarına, gazetelerdeki propogandaya da oradan bakacaktır. Çok değil, iki taraf var; çıkarları birbirine zıt, birini ihya edecek olanın diğerininin felaketi olacağı iki sınıf, üretici güçler ve sermaye. Sahi, siz hangi taraftasınız?

Yine, 30 Eylül 2021 tarihli, Balıkesir TAKİP gazetesine göre Balıkesir Reşitköy Barajı'nda Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor." Aman ne güzel! Oysa, Baraj'ın ihale ve inşasının önünü açan, Valiliğin "ÇED Gerekli Değildir" Kararı, davalı idare tarafından Danıştay'a gönderilen, Balıkesir İdare Mahkemesi'nin 12 Temmuz 2021 tarihli Karar'ı ile İptal edildi. Yani, ÇED zorunlu. ÇED Raporu alınması gerekiyor. Bu süreçte de inşatın durması gerekiyor, geri dönüşsüz zararların telafisi olanaklı olmayacağı için. Ancak, beş yıldır süren iptal davasında, harcı alınıp bir türlü karar verilmeyen, "Yürütmeyi Durdurma Kararı" istemi yine yok sayıldı! Yürütmeyi Durdurma Kararı yine verilmedi. İnşaat devam etmeliydi; ediyor da! Böylece, Baraj inşası tamamlandıktan sonra Danıştay İptal Kararı'nı onaylasa, ÇED Raporu alınması zorunlu ve gerekli hale gelse bile, artık bitmiş olan Baraj için gereksiz hale gelecektir. Balıkesir Burhaniye ovasında Karınca deresi üzerine yapılmakta olan Reşitköy barajı, kendisine biçilen (50 yıl olarak öngörülen) ömrünü tamamladığında, çevre üzerindeki geri dönüşsüz yıkım da tamamlanacak.

Sulama bahanesiyle Baraj'a razı edilen üreticilere, 93 milyon m3 su kapasitesi ile sıcaklığı ve dolayısıyla buharlaşmayı, buharlaşma tuzlanmayı artıracağı için kuraklaşma nedeniyle, arpa buğday, zeytin ve sebze ve meyve yetiştiriciliği yapamaz hale geleceği, mülksüzleşeceği, Karadere beslenme havzasına ilki kurulan siyanür havuzları sayesinde havaya suya hatta yeraltı sularına karışıacak siyanürle zehirleneceği söylenmiyor. Peki, haber yapılan, 2021 yılı rakamlarıyla, "bu işten" yıllık 74 milyon TL'yi kim kazanacak dersiniz? Kazdağları'nda, ruhsatı dağıtılan, soğutma ve arıtma için barajları bekleyen maden patronları. İftira değil, gerçek. Vadide değil, bilinçli bir seçimle (kamu maliyesine getireceği yük göze alınarak), Karınca deresinin denize kavuşmasına 7-10 km mesafede, debisinin en düşük olduğu, alüvyonlarını serdiği en verimli tarım arazilerinin üzerine, Burhaniye ovasına yapılıyor. Bu nedenle, 15 metre olması gerek gövde yüksekliği 45 metre. Bunun için, Karadere, yazın yağışın olmadığı iklimde kuruyan Karınca deresine bağlanacak, Bahadınlı Regülatörü ile. Karadere beslenme sahasına ilk siyanür havuzu yapıldı bile. Ancak bunlar da haber yapılmıyor.

1 Ekim 2021 Tarihli, HABERCİ'ye göre "Reşitköy Barajı 63 bin Dekar Alanı Sulayacak". Dilin kemiği yok! Sahi, Balıkesir İdare Mahkemesi'nde beş yıldır görülmekte olan, Valiliğin "ÇED Gerekli Değildir" Kararının İptal davasından, iptal kararından haberleri yok mu sanıyorsunuz? Bilirkişi raporlarından, Mahkeme'nin açıkça "değiştirme" istediği halde, dönmedikleri kök raporlarından haberleri yok mu? Neden, temyiz aşamasındaki İptal davası, İptal Kararı, ÇED zorunluluğu, bilirkişi raporlarındaki tespitler haber yapılmıyor, dersiniz? Benim bilmediğim, yayın yasağı mı var? Yok! Oysa, kendi adına asaleten, katılanlar adına vekaleten davayı açan ve sürdüren avukat aleyhine, Ali Güven Hürses uydurma ismiyle, yurttaşlık kimlik numarası olmaksızın, dava dosyasına ve bizzat yazılı cevap veren Mahkeme Başkanına ulaşılarak, dosyaya giren TCK.285'e dayalı suç isnadı yapılabiliyor. Yargılamada, aksine karar olmadıkça kamuya açıklık, izlenebilirlik asıldır. Aleniyet, yani açıklık ilkesi sadece duruşmaya özgü olsaydı(kanunun lafzına göre yorumlansaydı) dosya üzerinden görülen idari davalarda tamamen geçersiz olacaktı. Aleniyet yargılamanın bir bütün olarak, her aşamasında geçerlidir.Kamununbilgi edinme ve denetim hakkının gerçekleşmesi aleniyet ilkesi uygulandığı, kararlar ve raporlar kamuoyuyla paylaşıldığı ölçüde gerçekleşir. Öyleyse, patron medyasının görmezden geldiği, Mahkemenin, Valiliğin "ÇED Gerekli Değildir" Kararını İptal kararı ve dayanağı bilirkişi raporlarını alenileştirmek de benim için, bilenler için bir görevdir.

Haber yapmaktan kaçınılan, yok sayılan bilirkişi raporlarında, çevre mühendisliği açısından; "ÇED Yönetmeliği gereği yönetilmesi gereken süreç... işletilmediği"; Harita mühendisliği açısından, "Reşitköy Barajı Projesi kapasitesi, su toplama havzasında kalan yerleşim yeri, zeytinlik alanları ve arkeolojik SİT alanları gözönünde bulundurulduğunda gerekli incelemelerin yapılarak yerinde karar verilebilmesi için ÇED değerlendirmesi yapılması gerektiği..."; Ekolojik yönden, "Barajların inşaatının başlaması ile ortaya çıkan değişiklikler(in) iki yönlü..." olduğu, "bunlardan ilki insanın yaşam alanı olarak mekanda ortaya çıkar; yerleşim yerlerinin değişimi ve kültürel alanların yok olmasına yol açar. İkinci olarak ise fizik koşullarda kendini gösterir. Bunlar türlerin ve doğal yaşam alanlarının yok olması, tarım alanlarının kaybı, erozyon ve siltasyon (erozyonla taşınan kil, mil gibi ince boyutlu materyalle barajların dolması) olarak yansırken, iklimsel etkisi barajın yanlış planlanmasına dayalı sera gazı üretimi ve büyük su kütlesi yüzeyi oluşturması nedeniyle iklim parametrelerinde yarattığı yerel değişimler... sulama ve enerji amaçlı... barajla, tarım alanlarının daralması, siltasyon, ekosistemin bozulması... Deltaları besleyen akarsular üzerine barajların yapımı ile akarsuyun taşıdığı materyal baraj göllerinde birikir(siltasyon), dalgalar ve akıntıların aşındırma(sıyla)... deltalar deniz tarafından işgal edilmeye başlar... deltalarda yaşayan balıklar, kuşlar ve diğer tüm delta canlıları olumsuz etkiler... Ayrıca bu değişim, toprakların ve taban suyunun deniz suyu ile tuzlanmasına sebep olarak civardaki tarım alanlarının kaybına sebep" olacağı; "... can suyu miktarı çeşitli yöntemlerle hesaplanmakla birlikte... toplam balık stokunun fazla olması bu küçük havuz sistemlerinin taşıyamayacağı miktarda olursa toplu balık ölümleri"nin olacağı; "... ıslak çevre hesaplamalarında ortaya çıkan sonuçlar ile Bahadınlı regülatörü için istenen akım hızı sağlanırken, derinlik kısıdınını karşılanamayacağı..."; " Ancak 'yakalama, taşıma ve serbest bırakma sisteminin' balıkların öldürülmeden yakalanması, taşınması ve serbest bırakılmasının raporda belirtildiği gibi her yıl düzenli olarak devam etme zorunluluğu düşünüldüğünde ve baraj ömrü 50 yıl olduğu gözönüne alınırsa, sürdürülebilirliği şüphe uyandırdığı... hem Bahadınlı regülatörü hem de Reşitköy barajı için hukuksal yaptırım doğrultusunda... balık geçitlerinin planlanması" gereği yeterince ciddi değil midir, haber değeri yok mudur?

Sulama ve diğer amaçlı barajların vadiyebirleştiren karşılıklı iki duvar yüksekliğinin en çok on beş ve akarsu yaşamının, türlerin devamı için balık eçitlerinin yapılması zorunlu ve gerekli. Oysa, Reşitköy barajı, akarsuyun değil Karınca deresinin en yavaşladığı yordun sularını denize taşımakta acele etmediği, yazın kuruduğu alüvyal ovaya, tarım arazilerinin, zeytinliklerin üzerine inşa ediliyor. Gövde yüksekliğinin 45 metre olması kaçınılmaz! 15 metre yükseklikte bir gövde, balık geçitleri, asansörleriyle canlı popülasyonların yaşam alanlarını koruyacak, endemik ve diğer türler üremeye devam edecektir. Ancak, ihtiyaç duyulan 93 milyon m3 su tutulamayacaktır! Bu durumda, akarsuyun bağrında yaşayan balık ve diğer canlı türleri yok olmaya mahkumdur. Zira, yaşam alanlarını kaybedecekler, sağ kalanlar üreme zamanlarındaki akarsu ekosistemine uygun olmayan durdun suda göç yapamayacak, çoğalamayacak, tükenecektir. 2021 değerleriyle, yıllık 74milyon TL servet kazandırmak gibi haber değeri olmasa da, buraya not edelim.

Bitmedi, haber değeri olmayan Ziraat Mühendisliği açısından bir değerlendirme de var, kamuoyundan gizlenen. "Dava konusu baraja su kaynağı olarak kullanılacak kaynak veya akarsuyun halen kullanma şekli ile ne miktarının proje sahasına ait olduğu, kullanma haklarıyla iligili memba ve mansap çiftçilerinin su hakları ayrıntılı olarak açıklanmamıştır.", "zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç km içinde zeytin ağaçlarının bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyevi atık, toz, duman çıkaran tesis yapılamaz, işletilemez.", "...zeytinlik sahaları darltılamaz...", "alt yapı ve sosyal tesisler dahil toplam yapılaşma; zeytinlik sahasının %10'nu geçemez","su iletim yapıları ve sus tutma yapıları yönünden proje tanıtım dosyası eksik kalmıştır", "inşaat mühendisi ve ziraat mühendisi(Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümünden mezun) veya Biyosistem Mühendisinin bulunmadığı..." tespit edilmiştir. Dikkat çekici bir unsur da, "proje Tanıtım Dosyası'nda ele alınan sulama suyunun kimyasal nitelikleri; başka bir projeden, (Edremit Projesi) alınan değerlere göre sınıflandırılmıştır. Büyük ölçekli kapasteye sahip bir projede bu sınıflandırmanın yapılabilmesi için yerinde ve özelinde ölçümlerin gerçekleştirilerek planlanması gerekmektedir...". Yani, Reşitköy barajında tutulacak suyun, kaynakları Karınca deresi ve Karadere'nin kimyasal özellikleri, uygunluğu incelenmemiştir. Daha da kötüsü, bir başka baraj için yapılan tespitler, kullanılmıştır! Daha ne olsun!

Jeolojik inceleme raporunda ise; "Proje tanıtım dosyasında (PTD) insan, hayvan, doğal bitki örtüsü, yerleşim yerleri, su kaynakları, yeraltı suları ve yüzey suları, jeoloji, hava, zeytinlik alanları vb.üzerinde muhtemel kirlilikleri ve kirleticileri yeterince incelenmediği yüzeysel olduğu...", "Edremit ve Burhaniye ovaları(nın) faylanma ile oluşan grabenler" olduğu, "...bazı kuyulardan çıkan sıcak sular ve ova kenarlarındaki sıcak su kaynakları bölgenin sismik açıdan hareketli olduğunu" gösterdiğini, "Oysaki, ÇED kapsamında değerlendirilmek üzere sahanın jeolojik, hidrojeolojik, hidrokimyasal verilerin yer aldığı bir model oluşturulması" gereği tespit edilmiştir. Ancak, toplumsal, biyolojik ve kültürel yaşamdaki olumsuz sonuçlara ilişkin bu tespitlerin hiç biri "ekonomiye yıllık 74 milyon TL kazandırmayacaktır"! Bu nedenle, haber değeri yoktur!

İnsan hayatı, doğal yaşam, kütür mirası SİT alanlarının, binlerce yıllık zeytin üretiminin, kurak yaz aylarının sonunda dikilip başında toplanan arpa buğdayın; bin pınarlı kazdağlarının eteklerinde yetişen her türlü meyve sebze tarımının, meralarına büyükşehirler yasası ile el koyulan küçükbaş hayvancılığı ekonomik değeri yıllık 74 milyon TL etmez mi? Eder. Ancak, bu durumda 74 milyon TL ya da daha fazlası her yıl üretici sınıfın üyeleri arasında bölüşülmeye devam eder. Madenci ve diğer patronlar "elimde kaldı yazık projem ve hayallerim" şarkısını söylerler. İşte bu nedenle, toprak ve su sadece üretimin konusu, aracı değil, şüphesiz yaşamın da kaynağı. Öyleyse, kamulaştırma ve işgal, inşa suretiyle üretim ve yaşam alanlarına el koyulan insanların elinden alınan, sermaye sahibi küçük bir azınlığa dağıtılacaktır.

"Benden selam eylen Bolu beyine/ çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır./ ok gıcırtısından/kargı sesinden/ Dağlar seda verip seslenmelidir./Düşman geldi/tabur tabur dizildi./Alnımıza kara yazı yazıldı/Tüfek icat oldu, metlik bozuldu/ Eğri kılınç kında paslanmalıdır./ Köroğlu düşer mi yine şanından/ Ayırır çoğunu er meydanından/ Kırat köpüğünden düşman kanından/ Çevren dolup şalvar ıslanmalıdır."

Sonuç olarak görüldüğü gibi, Küçükkuyu-Dikili Sahil Şeridi Sulama Projesi ve Reşitköy barajı ile amaçlanan kamu yararı değildir. Burhaniye, Gömeç ve Şahinler Ovası'nda arpa buğday, zeytin ve sebze meyve üretiminden elde edilen tutarın artırılması, üreticinin "refahı" değildir. Ekonomik-üretim ve yaşam araçları üreticinin elinden alınarak, mülksüzleştirilmesi, sermayeye aktarılmasıdır söz konusu olan. Bunun için, Danıştay, Mahkeme'nin önceki red kararını bozarak, masrafları daha sonra kaybeden taraftan tahsil edilmek, giderleri Hazineden karşılanmak üzere, re'sen keşif ve bilirkişi raporu alınması için bozdu. Bilirkişiler ÇED Raporunun alınması yasal ve bilimsel bir gereklilik olduğu konusundaki ısrarı üzerine, Valiliğin "ÇED gerekli değildir" kararı Mahkemece iptal edildi.

Top, pardon dosya şimdi üçüncü kez Danıştay'da. Danıştay, kendi bozma kararı üzerine yapılan keşif ve alınan bilirkişi kararları gereğince verilen iptal kararını onamak zorunda! Ne var ki, hukukla yapamadığını, daha önce ki kararlarında olduğu gibi hukukdışı da olsa yapabilmek, iptal kararını hukuka aykırı olarak iptal edebilmek için meşruiyet arayışında. Dosya Danıştay'a ulaştıktan bir kaç gün sonra, yukarıda birkaç örneğini paylaşılan yerel basın Reşitköy barajının ekonomik getirisini haberleştirmeye başladı. Öyle ki, Türkiye çapında yayımlanan Haberütrk, Millyet ve Sabah gazetesinde de Reşitköy barajı projesi pazarlanmaya başladı. Yetmedi, bilimsel ve ekonomk gerçekliğe aykırı, kamu yararını yok sayan Reşitköy barajı ve bir parçası olduğu için, Küçükkuyu -Dikili Sahil Şeridi Sulapa Projesi'nin ipliğini pazara çıkaran avukat hakkında, "gizli tanık" eliyle kamuoyu oluşturmaya teşebbüs ihbarı yapılacaktı. Bu yazıyı yazdığım sırada, binlerce yıllık gelenekleriyle Barajın altında kalacak olan Tahtacı köyünde DSİ'nin köylüyle Ekim ayı sonuna kadar bir toplantı yapacağını öğrenmiş bulunuyorum. Tabi muhtardan değil. Muhtardan hiç bir bilgi gelmiyor. Tipik, devletin ajanı oyunu oynuyor. Ancak, onun sakladığı herşeyi başkalarından öğreniyorum. Ne de olsa, yurtseverler her zaman işbirlikçilerden, yurt hainlerinden çok ve güçlüdürler.

Bölgede yaşasın ya da yaşamasın, "bu memeleket bizim" diyen, her yurtseverin davada somutlanmakla birlikte onu aşan, yaşam alanlarının korunması savaşında tarafını seçmesi gerekiyor. Ya bu baraj yapılmayacak, sermaye, iktidar yıllık 74 milyon ekonomik girdinin üretici sınıfın üyeleri arasında bölüşülmesine razı edilecek, elini ayağını, projelerini ekmeğimizden suyumuzdan çekecek. Ya da, Burhaniye, Gömeç ve Şahinler ovasını yurt edinenler, üreticiler geçim ve yaşam araçları zeytinlikler, arpa buğday, sebze meyve ve diğer tarım alanlarının geri dönüşsüz yağmalanmasına razı olup, kendi yurdunda göçmen olacak, başka bir yurt arayacaklar! Karar sizin.

8 Ekim 2021 Burhaniye
Arzu KIR
hukukarzu@gmail.com


Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 09.10.2021 Saat: 13:13

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Arzu Kır

En çok okunan yazı: Yazar: Arzu Kır:
Bin Pınarlı Kaz Dağları Ve Troya Savaşları


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 5.50 Saniye