Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Bulunduğunuz Site 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
18149628
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:113475

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Turan Dursun Sites..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 3.238.72.122
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Hollanda: Büyük metal sektöründe TİS anlaşması onaylandı
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "Politik bir işçi hareketi yaratılamadığı takdirde yeni haklar elde etmek ve koşulları düzeltmek, iyileştirmek, TİS süreçlerinde makul düzeyde bir zam elde etmek hep bir hayal olarak kalacak. Ancak politik işçi hareketi geliştiğinde 'Üreten Biziz Yöneten de Biz Olacağız!' şiarı bir hayal olmaktan çıkar ete kemiğe bürünür. Elde edilen kazanımlar daha ileri kazanımlara doğru gider.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, büyük metal sektöründe Ekim 2020’de başlayan TİS görüşmeleri Kasım 2020 sonuna doğru sonuçsuz kalmıştı. Eski Toplu İş Sözleşmesi Kasım 2020’de bitmişti.
İşveren sendikası FME’nin %0,96’lık zam teklifine karşılık FNV, CNV, De Unie ve VHP2 gibi işçi sendikalarının talebi ise %5 zamdı. Arada ciddi bir fark vardı. İşveren sendikası FME %0,96 zamda diretti. Daha sonra bu oranı %1,25’e çekti. FNV ve CNV gibi işçi sendikaları FME’ye ültimatom verdiler. Ne var ki bu ültimatom karşılık görmedi.

Pandemi koşullarında grevlerin zorluğu

Ocak 2021’in üçüncü haftasından itibaren FNV ve CNV gibi işçi sendikaları çeşitli büyük metal sektörü fabrikalarında aralıklarla grevler yaptı. Pandeminin ikinci, üçüncü dalgalarında grev yapmanın zorluğuna rağmen pandemi kurallarına uygun olarak grevler başarıyla gerçekleşti.
14 Temmuz 2021: Prensipte anlaşmaya varıldı!
Bu anlaşmaya göre; 1) 1 Aralık 2020’den 1 Temmuz 2021’e kadarki TİS’siz geçen süreç için Ekim 2021’de %2,3’lük fark toptan ödenecek. 2) Temmuz 2021’den itibaren %2,3 zam işçinin ücretine yansıyacak. 3) 1 Şubat 2022’den 30 Kasım 2022’ye kadar ise işçilerin maaşına %3 zam yansıyacak. Yani 2 yıl geçerli bir anlaşmaya varılmış oldu. 4) TİS süreci boyunca gençlerin ücretlerinin yükseltilmesi ve düzeltilmesi için taraflar arasında stratejik anlaşmaya varıldı.

Eşit işe eşit ücret!

Metal sektöründe kadın işçilere daha fazla yer verilmesi için koşulların iyileştirilmesi gerekiyor. Öğrenim durumu ve iş deneyimleri göz önünde bulundurularak eşit işe eşit ücret dengesi çalışanlar arasında sağlanacak. Bu konu TİS süreci boyunca incelenecek, araştırılacak ve değerlendirilecek. Kadın ve erkek işçiler arasında iş deneyimi, öğrenim düzeyi de gözetilerek eşitlik sağlanacak. Sektördeki teknolojik gelişmeler okul, kurs vb. olanaklarla çalışanların kapasitesi yükseltilecek. Böylece daha verimli ve daha olanaklı çalışma koşulları sağlanacak. 60 yaş üstü işçilerin çalışma saatlerine ilişkin işçinin kendi isteğine göre karşılıklı ayarlama ve iyileştirme olanağı sağlanacak ve uygulanacak.

Kadroya alınma ve sendikal haklar

Büyük metal sektöründe 2400 taşeron firma işçisinin kadroya alınması sağlanacak. TİS sürecinden sonrada buna devam edilmeli. Taşeron firma işçilerinin ücretlerinin düzeltilmesi aşamalı olarak yükseltilmesi için bir programa bağlanmalı. Çalışma zamanları ayarlamaları koşullara uygun yapılmalı. Sendikaya üye olanların yıl sonunda ödedikleri sendika aidatlarının belli bir yüzdeliği vergi iadesi olarak geri alınmalı. Sendika üyelerinin sendika içinde aktif rollerine göre okul, kurs, eğitim semineri vb. toplantılarına katılmaları, sorunsuz kabul edilmeli. Bu konuda taraflar arasında uyumlu bir süreç sağlanmalı. Örneğin sendika üyeler kadro üyeler rolüne geçtiklerinde okul, kurs, eğitim seminerleri gibi deneyimlerini diğer işçi arkadaşlarının sorunlarını çözmek için kullanmalı.

TİS konsepti kamuoyuna açıklandı

Prensipte anlaşmaya varıldıktan sonra işçi ve işveren sendikası konsepti kamuoyuna duyurdu. İşveren sendikası FME kendisine üye 3000 küsur patronun onayına sundu. İşçi sendikaları FNV, CNV, De Unie ve VHP2 de kendi üyelerinin onayına sundu. Bu arada büyük metal sektöründe çalışan 180.000 işçinin 150.000’i yeni TİS’e dahil. Diğer fabrikaların kendi özel TİS anlaşmaları yapılıyor. Örneğin Tata Steel Demir Çelik Fabrikası’nda yaklaşık 10.000 işçi çalışmakta. Onlar kendi özel işyeri TİS’lerini yapıyor. Yaptıkları TİS anlaşmasına ilişkin, ulusal düzeyde sendikalar tarafından yapılan TİS’ten kötü olmaması ya da aynı düzeyde olması şartı var.

TİS’in onaylanması

14 Temmuz 2021’de prensipte varılan anlaşma daha sonra 12 Eylül 2021’e kadar onaylanması için işveren ve işçi sendikaları üyelerinin oylamasına sunuldu. Sürenin sonunda yeni TİS’i her iki taraf da kabul etti. Ama ne yazık ki yüzde kaçla kabul edildiğini bilmiyoruz. Bir önceki TİS’te de aynı şey yapılmıştı. Buna karşı çıkan biz kadro üyelere FNV sendikamız tarafından doyurucu bir cevap verilmedi. Gerekçe olarak ise işveren ve diğer işçi sendikalarının toplam olarak böyle bir kararın dışında olmaları gösterildi. O zaman sadece bizim FNV sendikamız katılımcı üyelerinin oylama sonuçlarını bildirmelerini istedik. Bu konuda da eleştiri ve önerilerimiz kabul edilmedi. Mesela 2019’da yapılan emeklilik anlaşmasını da FNV ve CNV sendikaları referanduma götürmüşlerdi ve sonuçlarını her iki sendika ayrı olarak kamuoyuna açıklamıştı. EVET oyları HAYIR oylarından çok olmasına rağmen işçi sendikaları HAYIR oylarının yüzdeliğini de dikkate alacağız açıklaması yapmışlardı. Bu referandumda, sadece işveren sendikasından ve işçi sendikalarından oylamaya katılanların %95 evet dendiğini bildirdiler.

Kazananlar ve kaybedenler

TİS süreci başladığında %0 sözleşme dayatan, işlerin iyi gitmediğinden dem vuran, işveren sendikası FME’ydi. Diğer taraftan Hollanda’da metal sektörü en çok kâr eden sektördür diyen de işçi sendikalarıydı. Bu yüzden işçilerin de talebini dinleyerek en az enflasyon oranında yıllık %5 zam talebinde bulunulmuştu. Ama anlaşmaya varılan TİS’te zam oranı 2 yıl için toplamda %5,3. Yani ilk yıl için %2,3; ikinci yıl için ise %3 zam yapıldı. Kaybeden taraf yine işçiler, kazanan taraf yine patronlar oldu.

Hollanda’da metal sektörü en çok kâr eden sektörmüş. Ama iş işçilerin ücret artışlarına gelince pandemi, ekonomik krizler vb. bahane edilir. Yine %5’lik zam talebi işçiler için bir hayal olarak kaldı. Bunu başarmak ve yeni haklar elde etmek için politik bir işçi hareketine ihtiyaç var. Bu başarılmadığı takdirde yeni haklar elde etmek ve koşulları düzeltmek, iyileştirmek, TİS süreçlerinde makul düzeyde bir zam elde etmek hep bir hayal olarak kalacaktır. Ancak politik işçi hareketi geliştiğinde ‘Üreten Biziz Yöneten de Biz Olacağız!’ şiarı bir hayal olmaktan çıkar ete kemiğe bürünür. Elde edilen kazanımlar daha ileri kazanımlara doğru gider. Bu mücadelenin yolu saldırı ve tuzaklarla doludur. İşçi sınıfı ya bu kara dumanı dağıtacak ve yeni bir çığır açacak ya da bu sisli, puslu havada yürümeye devam edecek. Bunu değiştirecek yegane güç işçi sınıfıdır! Öyleyse bütün enerjimizi sınıfın politikleşmesi için harcamalıyız.

İşçi sınıfının devrimci birliği ve politik bir işçi hareketi için ileri!

A. Solmaz
Eindhoven/Hollanda, 27 Eylül 2021
FNV-DAF İşyeri İşçi TemsilcisiFacebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 02.10.2021 Saat: 22:27

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.98
Toplam Oy: 58


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.11 Saniye