Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Şiiri okumak için tıklayınız! 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
18149620
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:113475

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Turan Dursun Sites..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 3.238.72.122
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Her Temmuz Mavi Bir Yangındır
Yazar: Arzu Kırarzukir gönderdi: "15 Temmuz 2015'de, (Yeni Osmanlı'nın kurucusu olacak) Erdoğan'ın Marmaris'de tatilde olduğu sırada, senaryosunu Fethullah hocasının yazdığı söylenen bir darbe sahneye koyuldu. Darbe tiyatrosu, iki perdelik bir oyundu; kanlıydı. İlk perdede, oyuncular gerçek, silahlar gerçekti. Tanklar gerçek. Linç edilen Mehmetçikler oğul oğuldu, boğazı kesilen ılık ılık... Soylu Süleyman'ın beş yıl sonra verdiği rakamlarla, 500 binden fazla gözaltı, 30 binden fazla tutuklu askerdi, generaldi, babaydı, oğuldu, sevgiliydi... Pirsultan Abdal'ın torunları için, bizim için Her Temmuz Mavi Bir Orman Yangını olacak, 15 Temmuz Türkiye kapitalizminin sahipleri tarafından, "Demokrasi ve Milli Birlik Günü" "olarak resmi tatil ilan edilecekti. Şaşırmadık.

"bir Kerbela yeter ölümün sözlüğüne
acının vahşetin kalleşin sözlüğüne
gül dalları kavurmak denk düşer Kerbela'ya
yolup gül boğumlarını dal uçlarında
parçalayıp ceylanları su başlarında
tayları boğdurup şahlanışında...

HER TEMMUZ MAVİ BİR ORMAN YANGINIDIR(1)


"benim temmuzum mavi bir orman yangınıdır
çatırdayan dalların köz dökmesidir ömre
kuşların çığırışı, yaprağın uğunuşu, güllerin yolunuşu
hayatın darlığıdır göğün bol yüreğine

ölüler yaşatırım alevli şiirlerde
yaşamı toprağa toprağı yaşama katarak
madımak toplarım taş diplerinden
küçük yüreklerini parmak uçlarımda okşayarak

öperim koklarım yeşil boğumlu gözlerini
kuzularımdan izler toplayarak...
ah dehşetin kollarında /sarıldıkça kavrulan
tutuşan etiniz kalbimde yalımlanır
gözlerimde bir pınara dökerim hepinizi
sonra sular içinden çekerim yüreğime birer birer
her temmuz mavi bir orman yangınıdır kalbimde
çarklar susar vicdan ölür gün biter."(1)

2 Temmuz 1993, Sivas Valiliği'nin katkılarıyla Pir Sultan Abdal Derneği tarafından 4.'sü düzenlenen Pir Sultan Abdal etkinliklerinin 2.günüydü... Sabah erken saatlerde, "kimliği belirlenemeyen kişilerce şehrin bazı semtlerinde Salman Rüşdi tarafından yazılıp Aziz Nesin tarafından da Aydınlık Gazetesi'nde kısmen yayınladığı ileri sürülen 'Şeytan Ayetleri' isimli kitapta İslam'a ve Peygamberine dil uzatıldığına değinildikten sonra 'Ne yazık ki, Laik ve iki yüzlü TC.Devleti', 'Gün Müslümanların Gereğini Yerine Getirme Günüdür!', 'İman Edenler Allah Yolunda Savaşırlar O Halde Şeytanın Dostları ile Savaşın!' şeklinde cümlelerin yer aldığı "Müslüman Kamuoyuna" başlıklı bildiri...(2)" dağıtılır.

Nasıl ki, Maraş'da, "16 Aralık 1978/Çiçek Sineması / "Güneş Ne Zaman Doğacak" sorusunu / kanla soran bir zebani ağzıydı beyaz perde / yanıtı yüzlerce ateşten yüz'dü / pimi /bir işaretin elinde./ "Allahüekber!... diye ünledi bomba sesli biri..."(3) İşte öyle, Sivas Paşa ve Meydan Camii 'den Cuma Namazından çıkanlar toplanıp, kanlı bir yürüyüş eylediler. Nihai hedef, Pir Sultan Abdal Etkinliklerine katılanların kaldığı Madımak Oteli'ydi! "Şeriat Gelecek Zulüm Bitecek"ti; "Cumhuriyet Burada Kuruldu Burada Bitecek"ti; "Şeriat Yaşasın" dı; "Muhammed'in Ordusu Kafirlerin Korkusu"; Yaşasın Hizbullah", "Laiklik Kahrolsun" du! Refah Partili Belediye başkanı Temel Karamollaoğlu en öndeydi: "Gazanız mübarek olsun!", "Şunların ruhuna bir Fatiha okuyalım!".

"Müslüman Kamuoyu", oteli içindekilerle birlikte ateşe verip, külü dumanı savrulmadıkça geç saatlere değin ayrılmadı oradan. Temel Karamollaoğlu da! AKP'den milletvekili oluncaya kadar bir daha gören olmadı! O sıralarda Erdal İnenö'nün temsil ettiği sermaye iktidarı, "Müslüman Kamuoyu" dağıldıktan, Madımak oteli içindekilerle birlikte yanmış bir çıra gibi ortada kaldıktan sonra, sayı saymak için ortaya çıkacaktı: "İçeriden 93 şahıs çıkartılmış, sonradan bunlardan 35'inin ölü olduğu öğrenilmişti..."(4)

"Yalnız onları değil bu tutuşturan ateş
aynı yoldan gelip geçiyorsak bizi de

Umudu ayağa kaldıran türkülerden
biz de öksüz kalıyorsak yalnız onları değil
Canevlerine sığmayan uyandırıyorsa bizim de bakışımızı
öfkemize yön veriyorsa onlarsız kalan dünya

Direncimiz gün ışığıyla bileniyorsa her sabah
bizim de derimizde gezdirecektir çatal dilini

Soluğumuzu yolcu edecektir acının adresine
küllerin her savruluşunda bu alevler" (5)

Bugün günlerden 15 Temmuz 2021... Vodafon, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyor" du! Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız; "Vatan Bizimdir!" diye haykırdığımız 15 Temmuz'un yıl dönümünde Kasımpaşa'dan Sütlüce'ye yapacağımız bayrak yürüyüşüne..." davet ediyordu!

15 Temmuz 2015'de, (Yeni Osmanlı'nın kurucusu olacak) Erdoğan'ın Marmaris'de tatilde olduğu sırada, senaryosunu Fethullah hocasının yazdığı söylenen bir darbe sahneye koyuldu. Darbe tiyatrosu, iki perdelik bir oyundu; kanlıydı. İlk perdede, oyuncular gerçek, silahlar gerçekti. Tanklar gerçek. Linç edilen Mehmetçikler oğul oğuldu, boğazı kesilen ılık ılık... Soylu Süleyman'ın beş yıl sonra verdiği rakamlarla, 500 binden fazla gözaltı, 30 binden fazla tutuklu askerdi, generaldi, babaydı, oğuldu, sevgiliydi... Pirsultan Abdal'ın torunları için, bizim için Her Temmuz Mavi Bir Orman Yangını olacak, 15 Temmuz Türkiye kapitalizminin sahipleri tarafından, "Demokrasi ve Milli Birlik Günü" "olarak resmi tatil ilan edilecekti. Şaşırmadık.

"bir Kerbela yeter ölümün sözlüğüne
acının vahşetin kalleşin sözlüğüne
gül dalları kavurmak denk düşer Kerbela'ya
yolup gül boğumlarını dal uçlarında
parçalayıp ceylanları su başlarında
tayları boğdurup şahlanışında...

ey cam kırıkları soluyan kin
öfkesi dizginsiz iblis çığlığı
gün batıyor güneş gidiyor
yarasız yaşanası günlerden kopup

kahır bulut bulut, sızı katmer katmer/umut un ufak
asırlara sığmayan kan davası, kan sızılı fetvalar
gözünüzde kan perde perde gerinir
ey bedeni bedenle kavuran ölüm
duman duman boğduran irinli yürek
... yas buna denir..." (6)

İddiaya göre, Fethullah, Tayyip'e savaş açmıştı! Ordu Fetöcü, polis Tayyipci; karşı karşıya geldiler! Halkın üzerine sürülen tanklar, "kalk" borusuyla kan uykularından uyandırılıp, "Tüfek omza! Marş!" denilerek kuşanılan silah gerçek; bilmedikleri bir savaş sahnesine atılan Mehmetçiği tavuk gibi kesen bıçak gerçekti. Darbe gecesinden sonra ikinci perde başlayacaktı. "AKP'ye karşı (düzmece) Darbe"nin başında değil, ABD'nin tahsis ettiği villasında horul horul uyuyan Fethullah yargılanmadı ama, Fetö davaları açıldı. AKP'li olmayan kim varsa görevden alınıp, zindana atıldı, Fetöcü olmaktan yargılandı. Diğer yandan askeri okullar kapatıldı; (hala içerde olan) öğrenciler Fetöcüyse hapse, değilse evine gönderildi! Askeri okullar artık subay yetiştirmeyecekti, bu iş tamamen NATO'cu generallere bırakılmıştı.

Cumhuriyet'in tasfiye sürecini hızlandıran, 15 Temmuz "vesilesiyle", "düzenli ordu"nun tasfiyesi oldu. Yeni Osmanlı'nın silahlı gücü ise düzenli ordu değil; Sovyet sonrası dönemde, emperyalizm öncülüğünde "demokrasi ve özgürlük" ihraç edilen eski Sovyet ülkeleri, eski Yugoslavya , Libya, Mısır, Tunus, Afganistan ve diğerlerinde olduğu gibi şeriatçi çeteler. En yenisi, Afganistan'dan devşirilen, yurdunda emperyalist merkez ve örgütlerin güdümünde iktidara ortak Taliban. İkincisi, 2011'den beri eğitilip donatılan, Suriye'de başarılı olamadığı için, Türkiye coğrafyası içlerine, geri mevziye çekilen, Suriye'nin kuzeyinde TSK'ne mayın eşekliği yapan Özgür Suriye Ordusu. Ankara Barosu tarafından yayınlanan, Av. Şenay Sarıhan'ın "Sivas Katliamı" isimli, iki ciltlik çalışmada 1999 itibariyle tespit edilen "Hizbullah, İBDA-C, İslam Cemiyeti ve Cemaatler Birliği (Kara Ses-Cemalettin Kaplan), İslami Hareket Örgütü, Aczmendiler, Süleymancılar, Nurcular, Fethullahçılar, Med-Zehra ve Zehra, Nakşiler (İskender Paşa Camii Çevresi), Menzil, Işıkçılar"(7) ve diğerleri devletten maaş alan şeriatçi ve silahlı gücün çekirdeğini oluşturuyor. 12 Eylül Meclis'i ve Anayasa'yı fesih, tarikatları iadeyi itibar eylemişti!

Almanya'nın yanında savaşa giren Osmanlı, Birinci Emperyalist Paylaşım Savaşının kaybedenlerindendi. 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Ateşkes antlaşmasıyla ordu terhis edilmiş; (ileride Montrö ile Karadeniz'e kıyısı olan devletlerden gayrisine kapatılacak olan) Boğazların yönetimi konsorsiyuma, ekonomi yönetimi Duyun-i Umumiye bırakılmıştı. Oysa, 15 Temmuz 2015'de, "Fransız yoktu, İngiliz yoktu / yoktu süngülü gavur / Maraş / ak yüzü kan tüten Maraş / dölü itleri sürüp canlar üstüne / kıyım, kırım, kıyam günlerinden / kahraman çıktı(8)."! Kahraman çıktı, Tayyip Erdoğan! Sürünün başına geçti! Ordu terhis edilmedi, tasfiye edildi! Ordu, küçük, konvansiyonel, profesyonel yani paralı orduya dönüştürüldü; malvarlığı satışa çıkarıldı. Büyük patronlara kıyak oldu, özel servet oldu, el değiştirdi.

15 Temmuz 2021, "AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sarayda düzenlenen 15 Temmuz Anma töreninde konuştu.(...) İhanet nöbetini Fetö bırakmış, PKK devralmış; onun bıraktığını DEAŞ ve diğerleri sürdürüyordu!(...) Kritik yol ayrımlarının çoğu geride bırakılmış, 2023'de son bir eşik vardı! Yeni bir döneme giriyorduk(...) Bu millet gerektiğinde düşmanını affetmesini, yeni ittifaklar kurmasını bilirdi(9)." Türkiye kapitalizminin vazgeçilmez temsilcisi Erdoğan'ın bastonu Bahçeli'nin müjdesi; "Cumhuriyet'in 100.yılında 100 maddelik anayasa"nın başlangıcında ifadesini bulan, Türk İslam sentezi "Allah'ın lutfu, kardeşlik ruhu ve vatan sevgisiyle varlık bulmuş biz Türk milleti"ne armağan edilecekti! Türkiye coğrafyasını yurt edinen, yurdunda yakılan, kıyıma uğratılan, yaşarken sömürülen, vakitsiz, kanlı ölümlere sürüklenen emekçi halklar işçi sınıfı öncülüğünde ayağa kalkmadıkça her Temmuz Mavi Bir Orman Yangınıdır. Şimdi, önümüze sandık koyacaklar yine. Yine seçeceksiniz. Yine onaylayacaksınız. Oy ve Yetki vereceksiniz, Cumhuriyet'in tasfiyesine, 100.yılında Yeni Osmanlı'nın kuruluşuna, kuruluş anayasasına! Bir ihtimal daha var. Sandığı devirmek, ayağa kalkmak. Karar sizin hep başkaları yazacak siz oynayacak mısınız, yoksa kendi kaderinizi kendiniz mi yazacaksınız?
Arzu Kır
15 Temmuz 2021, İstanbul

KAYNAKÇA
1- BAŞARAN, Bilsen, Yak!Yak!Yak!, Ozan Yayıncılık
2- SARIHAN, Şenay, Sivas Katliamı, Cilt 1, Ankara Barosu
3- BAŞARAN, Bilsen, Maraştan Bir Haber Geldi, Ozan Yayıncılık
4- BAŞARAN, Bilsen, Yak! Yak! Yak!, "Sivas Emniyet Müdürlüğü Olay Tutanağı", age.
5- ÖZER, Kemal, Yaralı Semah, Yangın Şiirleri, Yordam Kitap
6- BAŞARAN, Bilsen,Yak!Yak!Yakl!, Ozan Yayıncılık
7- SARIHAN, Şenay, age.
8- BAŞARAN, Bilsen, Maraştan Bir Haber Geldi, Ozan Yyaıncılık
9- https://haber.sol.org.tr/haber/erdogan-bu-millet-gerektiginde-dusmanini-affetmesini-bilir-


Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 16.07.2021 Saat: 23:38

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Arzu Kır

En çok okunan yazı: Yazar: Arzu Kır:
Bin Pınarlı Kaz Dağları Ve Troya Savaşları


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.12 Saniye