Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Şiiri okumak için tıklayınız! 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (10472)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (8948)
· YÜREK ÇAĞRISI (7436)
· Bekle Beni (6275)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (6187)
· UNUTMAK YOK (5975)
· Mezopotamya (5515)
· SİTEM (5487)
· Veda (5087)
· bıraktım kağıt kalemi (5060)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4969)
· HAYAT (4966)
· Nella Nebbia (4965)
· Beş Satırla (4954)
· ANNEME ŞİİRLER 1 (4937)

Sitemizde toplam şiir:1635

Yeni Şiirler
· ruhumda oturdu (349)
· KAYBEDİLENLER (563)
· REHİN KALIRIM (437)
· bıraktım kağıt kalemi (5060)
· Hazan Vakti (552)
· MAHUR İZMİR (4858)
· Öğretmenim (798)
· Biraz Şiir (948)
· Benim Sevdam (1631)
· Olsa(m) (1491)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1702)
· Bazen (1442)
· Sokak Çocuğu (1430)
· Sen Gidersen (1810)
· Denizim (1572)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
17553496
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:111718

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 3.235.179.111
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Germany Germany
5 Turkey Turkey
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Hollanda Seçimleri
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "
Hollanda seçimleri: Partiler emekçilere hitap etmiyor, ülke sağa kayıyor

Hollanda’da seçim sonuçları soldaki erozyonun sürdüğünü ve parlamenter siyaset zemininin giderek sağa kaydığını gösterdi. Pandemi döneminde aşırı sağın etkin bir şekilde yer aldığı şiddetli protesto gösterileri yaşanmış, sağlık sisteminin ve emekçilerin yaşadığı zorluklara rağmen sol etkili bir varlık göstermemişti.Hollanda 150 sandalyeli parlamento için seçimlere gitti. 37 irili ufaklı politik parti ve oluşumun katıldığı seçimler, sakin bir şekilde gerçekleştirildi. Seçimler, pandemi koşullarından dolayı üç güne yayılarak 15-16-17 Mart tarihlerinde yapıldı. Seçmenlerin %82,6’sı 17 Mart 2021 günü sandık başına gitti. Geçen yıllara göre en yüksek katılım sağlandı. Sürpriz biçimde sonuçlanan, birçok parti ve kurumu hayal kırıklığına uğratan seçimler, bazı partiler için de beklenmedik bir başarıyla şaşkınlık yarattı.

Birinci parti değişmedi

Merkez sağcı VVD (Halk için Özgürlük ve Demokrasi Partisi) seçimlerden başarılı çıkan partilerden oldu. Hollanda’da 2 dönemdir birinci parti olan VVD, oylarını arttırarak yeniden birinci parti olmayı başardı. Böylece VVD’nin sandalye sayısı 33’ten 35’e çıkmış oldu. Seçim kampanyasını kişisel burjuva mütevaziliğiyle yürüten Başbakan Mark Rutte, oylarını artırarak yeni koalisyon için kolları sıvadı.

D66’nın başarısı

Sosyal liberal D66 (Demokrat 66) Partisi, 60’ların ortasında dünyada esen gençlik hareketinden etkilenen ve o kuşaktan gelen Hans van Mierlo tarafından kurulmuş. Kendini sol ve sosyal demokrat olarak değerlendiren parti, bu seçim döneminde en başarılı sonuca ulaşan partilerden biri oldu. Güncel sorunlar ve bu sorunların çözümüne dönük bir kampanya yürüten Sigrid Kaag, girdiği bütün politik tartışmalarda başarılı üslubu ve mütevaziliğiyle ilgileri üzerine çekti. Kaag,televizyondaki seçim kampanyası süresince yürütülen tartışma ve temalarda ciddi bir kitlenin dikkatini çekti. Sonuç olarak seçimlerde, sandalye sayısını 19 sandalyeden 23 sandalyeye çıkararak, seçimin kazanan partilerinden olmayı başardı.

Irkçı PVV oy kaybetti, kardeş partisi kazandı

Irkçı söylemleriyle bilinen PVV’nin (Hollanda Milliyetçiliği) lideri Geert Wilders,seçim döneminde ve öncesinde oldukça provokatif bir politika izledi. Wilders,koronavirüs uygulamalarına karşı yapılan sokak eylemlerini tetikleyen bir çalışma yürüttü. İslam karşıtlığı, göçmen karşıtlığı gibi konuları kendine propaganda malzemesi olarak kullandı. Parti politikası, yıllardır bu tür bir temel üzerine kurulmuştu. PVV, önceki yıllara göre daha az itibar gören bu politikalarla, 20 sandalyeden 17 sandalyeye düştü. Seçim sonuçlarından çıkan yenilgiyi kabul etti. İkinci parti konumundan (yani muhalefet partisi konumundan) üçüncü parti konumuna düştü. Wilders, hükümette değil muhalefette kalmayı sürdüreceklerini ifade etti ve kararı grubu ile alacaklarını açıkladı. PVV’nin benzer kardeş partisi, sandalye sayısını 2’den 8’e çıkardı. Bu durum gösteriyor ki ırkçılık sorunu, toplumun önünde ciddi bir sorun olarak duruyor.

GL de kaybedenlerden

GL Partisi (Yeşil Sol), ciddi oy kaybına uğrayan partilerden biri. Parti, seçim öncesi ve seçim döneminde yürütülen kampanyalarda, televizyon tartışmalarında yer almaya önem verdi. Bir dönem sürekli yükseliş gösteren ve her seçimde oylarını arttıran GL, bu seçimlerde mağlubiyet yaşayan partilerden biri oldu. Değerlendirmelerinde, sürekli oylarını yükselten bir parti olduğu için bu sonucu beklemediklerini ifade eden parti yetkilileri, seçmenin iradesine saygı duyduklarını açıkladı. GL Partisi, 14 sandalyeden 6’sını kaybederek 8 sandalyeye sahip oldu.

CDA da kaybetti

Hıristiyan Demokrat Partisi de bu seçimlerde iddialı bir kampanya yürüttü. İktidar ortağı olmanın verdiği olanakları da kullanarak etkili bir çalışma yürüten CDA, buna rağmen oy kaybı yaşadı. Bir dönemin birinci partisi olan CDA, sahip olduğu 19 sandalyeden 4’ünü kaybederek 15 sandalyeye sahip oldu. CDA seçim kampanyasında ve televizyon tartışmalarında, VVD’nin ve Mark Rutte’ningölgesinde kalmış gibi görünüyor.

SP de oy kaybı yaşayanlardan

Sosyalist Parti, bu seçimlerde ciddi bir oy kaybı yaşayarak 5 sandalye kaybetti. Babasından devraldığı parti başkanlığını yürüten Lilian Marijnissen, seçim sonrası beklediği sonucu alamadı. Marijnissen, aktif ve sempatik kişiliği ile kitlelerle iyi ilişkiler kurmasına rağmen, seçimlerde bu başarısını oya dönüştüremediğini görüyoruz. SP’nin sandalye sayısı 14’ten 9’a düşmüş oldu. Marijnissen yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarını parti olarak değerlendireceklerini ve ileriye dönük çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı.

PvdA, 9 sandalyeyle yerini korudu

Hollanda’nın eski ve belli dönemler ülkeyi yöneten partisi olan İşçi Partisi (PvdA), oylarını korudu. Parti, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuş ve işçi vurgusunu çokça kullanan bir partidir. Partinin bir dönem, Hollanda’da işçi hareketi içinde ciddi bir yeri olmuştur. Aynı zamanda bir dönem Hollanda’da kendini solun temsilcisi olarak gören partiydi. Son yıllarda oy kaybına uğrayan parti iktidardan ve ana muhalefetten düşerek siyaset yaşamını sürdürüyor. Bu seçimlerde yerini korusa da ülkenin tarihsel partisi tarih olacak gibi görülüyor.

CU Parti de sandalye sayısını korudu…

Hıristiyan Birlik olarak kendini tanımlayan bu parti, büyük bir parti olmasa da zaman zaman parlamentodaki çıkışlarıyla gündem yaratan bir konumda. Deyim uygunsa kilit parti durumunda olduğu söylenebilir. Çünkü bazen hükümet kurmada aritmetik olarak ihtiyaç duyulan bir parti haline gelmektedir. CU, 5 sandalye ile parlamentoda temsil ediliyor.

PvdD de yerini korudu

Hayvanlar için Parti de ciddi bir seçim kampanyası yürüttü. Katıldığı bütün platformlarda ve kendi mecrasında ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. Tartışmalarıyla toplumda ciddi bir sempati toplayarak kampanyayı başarılı bir şekilde bitirdi. Sandalye sayısını 5’ten 6’ya yükselterek parlamentodaki yerini aldı.

Diğer partiler: 23 sandalye

Emekli hakları savunucusu 50+ partisi 4 sandalye kaybederek 1 sandalyeyle parlamentodaki yerini aldı. Oy kaybının ardında, son dönemde parti içindeki program tartışmaları ve kopuşlar var. Siyasi Reform Partisi (SGP) 3 sandalye ile parlamentodaki yerini aldı. İslamcı DENK partisi de 3 sandalye alarak yerini korudu. Aşırı sağ FvD de oylarını artıran partilerden oldu. Demokrasi için Forum Partisi de oylarını ciddi bir şekilde artırarak, sandalye sayısını 2’den 8’e yükseltti. Sağcı ve gerici propagandalarıyla pandemi sürecindeki sokak eylemlerinde sesini duyuran, PVV ve DENK gibi işçi emekçi düşmanı partilerden biri. Bij1 (Bir’in yanında), 1 sandalye ile kendine yer edindi. JA21 (Evet 21) de 3 sandalye ile kendine yer buldu. Volt oluşumu da 3 sandalye aldı. BBB (Köylü Halk Hareketi) partisi de 1 sandalye çıkararak kendine yer edindi. Diğer parti ve oluşumlar sandalye çıkarma şansını bulamadılar. Seçim sonuçları toplamda, kısmi de olsa solun oylarının sağa kaydığını gösteriyor.

Geride kalan seçim ve gelecek umutları

Hollanda kendi koşullarında burjuva demokrasisini iyi işleten ülkelerden biri. 17,5 milyon nüfusuyla her şeyin iyi planlandığı ve organize edildiği bir Avrupa Birliği ülkesi. Yapılan planlanma tabiî ki kapitalist sistem sınırları içinde ve onu korumaya dönüktür. Ülke, bazı olumsuzluklara rağmen burjuva kültürünü kendine mihenk taşı olarak seçmiş ve politikada ona uygun davranan bir ülkedir.

Öte yandan genel olarak partiler seçim öncesi vaatleriyle yarattıkları beklentiyi karşılamaktan uzak. Seçim kaybedenleri bunu daha rahat söylüyor. Halkın beklentilerine yanıt vermenin kapitalist sistem içerisinde mümkün olmadığını biliyoruz. Bunun mümkün olmaması bu sistemin doğası ile ilgilidir. Doğrusu politikacıların kendileri de bunu dile getiriyor. Söz verip söylediklerine uygun hareket etmeyen ve siyasi olarak birbirine yakın partiler arasında sürekli bir oy kayışı yaşanıyor. Bu durum seçmen nezdinde bir arayış anlamına geliyor.

Ya devrimci çıkış ya da boş bekleyiş

Bir tek parti bile, işçi ve emekçilerin sorunlarına yönelik çözüm önerisi sunmadı ve bu sorunları dile getirmedi. Bugün dünya gündemini işgal eden koronavirüs pandemisinden kaynaklı sağlık sisteminde son bir yıldır çöküş yaşanıyor. Bu konuda hiçbir politikacı, samimi bir şekilde, sistemi karşısına alarak emekçiler lehine bir çözüm önerme cesaretini kendinde bulamamıştır. Görünen o ki gelecekte de bulamayacak! Çünkü bu sistemin işçi ve emekçilere vaat edebilecek hiçbir şeyi yoktur. Biz işçilerin mevcut sistem içerisinde mücadele ile kazanılmış birtakım haklarımız var.

Bu sistem, kazanımlarımızı budayarak bizi sosyal haklardan mahrum bırakma amacındadır. Bundan 20 yıl önceki siyasal, ekonomik ve sosyal haklarımızla şimdiki haklarımız arasında dağlar kadar fark olduğunu görüyoruz. Kazanılmış haklarımızı tek tek budayarak bizi bugünlere getiren bu sistemdir. Bugün biz işçi ve emekçilerin mücadelesinin yanında olan politik bir parti olmadığı için, düzenin sağ ve sol partileri “tatlı” sözlerle oylarımızı alıyorlar. Bunu tersine çevirecek yegâne güç, işçi sınıfının mücadelesidir. Ya işçi sınıfı tarih sahnesine çıkacak ya da bu sömürü düzeni her gün yeni saldırılarla devam edecektir. Başka arayış ve beklentiler boşunadır.

Ali Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi,
19-03-2021, Eindhoven, HollandaFacebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 27.04.2021 Saat: 18:30

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.98
Toplam Oy: 74


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.14 Saniye