Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (10472)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (8948)
· YÜREK ÇAĞRISI (7436)
· Bekle Beni (6276)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (6188)
· UNUTMAK YOK (5975)
· Mezopotamya (5515)
· SİTEM (5487)
· Veda (5087)
· bıraktım kağıt kalemi (5060)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4970)
· HAYAT (4967)
· Nella Nebbia (4965)
· Beş Satırla (4954)
· ANNEME ŞİİRLER 1 (4937)

Sitemizde toplam şiir:1635

Yeni Şiirler
· ruhumda oturdu (349)
· KAYBEDİLENLER (563)
· REHİN KALIRIM (437)
· bıraktım kağıt kalemi (5060)
· Hazan Vakti (553)
· MAHUR İZMİR (4859)
· Öğretmenim (798)
· Biraz Şiir (948)
· Benim Sevdam (1631)
· Olsa(m) (1491)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1702)
· Bazen (1442)
· Sokak Çocuğu (1430)
· Sen Gidersen (1810)
· Denizim (1572)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
17553572
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:111718

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 3.235.179.111
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Germany Germany
5 Turkey Turkey
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Pandemi savaşları ve seçim öncesi Hollanda sokakları
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "Hollanda üç güne yayılmış genel seçim için sandık başında. Refah devleti uygulamalarının terk edilmesi nedeniyle salgını bir felaket olarak yaşayan ülke seçim öncesi bir yılını pandeminin sarsıntısı ile geçirdi. Sokak çatışmalarını tetikleyen sokağa çıkma yasakları, pandemi tedbirlerinin "sıkıca" uygulandığı kesintisiz üretim fabrikaları, özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı düzenlenen eylemlere sıza aşırı sağ, sürece hazırlıksız yakalanan sol...

Pandemi savaşları ve seçim öncesi Hollanda sokakları
COVID-19 pandemisi Mart-Nisan 2020’de Avrupa’yı ciddi ölçekte etkisi altına aldı. 20 Mart ile 20 Nisan 2020 tarihleri arasında birçok işletme ve fabrika kapatıldı, üretim durdu. Sonraki süreçte ise bazı kısıtlamalar devam etti ama üretim sürdürüldü. 1,5 metre sosyal mesafe, ağız maskesi, selamlaşmalara, toplantı, gösteri ve eğlence vb. buluşmalara getirilen sınırlamalara karşı toplumun belli kesimlerinde protesto eylemleri başladı. Birçok şehirde yapılan ve yüzlerce, yer yer binlerce katılımın olduğu bu gösterilerde her meslekten, her işkolundan çalışanlar vardı. Gösterilerde zaman zaman taşkınlıklar yaşansa da büyük bir şiddet vakası yaşanmadı.

Zaman ilerleyip vakalar ve ölümler arttıkça yeni kısıtlamalara gidildi. Okullar tatil edildi, eğitimde online sisteme geçildi. Mümkün olduğu kadar sokağa çıkılmaması önerisinde bulunuldu.

2020 yılı sonuna doğru…

Salgın gittikçe büyüdü ve artık duyumların ötesine geçti. Yakınımızdaki birçok insan hayatını kaybetti. Ve her gün, işyerinde olsun, mahallede olsun, tüm yaşam alanlarımızda yeni vaka haberlerini duyar olduk. Hastaneler, yaşlı ve hasta bakım evleri, süreci ağır bir şekilde yaşadılar. Yeni önlemler ve sınırlamalar getirildi. Bir yandan da bulunan aşının nasıl ve ne zaman uygulanacağı tartışıldı durdu. Bu konuda çok spekülasyonlar ve bilgi kirliliği vardı. Uluslararası saygın sağlık kurumları da güvenilirliğini yitirmişti. Açıklamalar birbirini izliyordu. Ardından restoran ve eğlence merkezlerine de sınırlama getirildi. Daha sonraki süreçte bunlar da korona uygulamalarına tabi olarak kapatıldı. Toplumun belli kesimleri bu kararlara karşı olsa da yasaklar uygulamaya geçirildi.

Bununla birlikte sokak gösterileri, protestolar durmuyordu. Devlet sağlık alanındaki yetersizliğini, çaresizliğini örtmeye çalışsa da her şey gün gibi ortadaydı. Bir dönemin refah ve sosyal devletleri çökmüştü. Toplumun en temel hakkı olan sağlık tamamen ticarileştirilmişti ve pandemi sürecine cevap veremiyordu. Bu alanda reformlar yapması gereken devlet bir avuç neo-Nazi’yle “çatışıyordu”. Bu gösterileri devlet kendine kalkan olarak kullandı diye değerlendirmek yanlış olmaz.

Diğer AB ülkelerinde çoktan başlamış olan aşı uygulamasına 8 Ocak 2021’de başlandı ve aşılama hızla devam ediyor.

Sokağa çıkma yasağı sokak eylemlerini tetikledi

23 Ocak’ta İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Hollanda’da ilk defa sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak 21.00-4.30 arasında uygulanıyor. Bu yasak, zaten devam etmekte olan gösterileri sokak çatışmalarına dönüştürdü. Çatışmalar gittikçe şiddetlendi.

İlk başlarda belli şehirlerde yapılan gösteriler sokağa çıkma yasağıyla birlikte her yere yayıldı. Bu gösterilerin en şiddetli yaşandığı şehirlerden birisi de Eindhoven’du. Öyle ki Belediye Başkanı John Jorritsma “Korkarım bu şekilde devam ederse, iç savaşa sürükleniriz, gerekirse askeri müdahale çağrısında bulunurum” şeklinde açıklamalar yaptı. Salgın yönetimi karşıtlarının, aşı karşıtlarının, sokağa çıkma yasağı karşıtlarının “Özgürlüğümüz kısıtlanıyor” diye başlattıkları gösteriler çığrından çıktı. Amsterdam, Eindhoven başta olmak üzere her yer savaş alanına döndü.

24 Ocak 2021’de ülkenin birçok yerinde binlerce gösterici sokaklarda polisle çatıştı, polis arabaları yakıldı, mağazalar, dükkanlar yağmalandı, aşı yapılan sağlık merkezleri bile ateşe verildi. Sokaklar sert çatışmalara sahne oldu. Bir anda “Neler oluyor bu ülkede?” diyerek medya ve bütün kuruluşlar olup bitenlere yoğunlaştı. Hükümetin yaptığı sert açıklamaların ardından kamera kayıtlarına bakılarak, ülke genelinde 460 kişi gözaltına alındı. bu kişiler tahrip edilen yerler nedeniyle para ve hapis cezasına çarptırıldı. 18 yaşından küçük olanların ailelerine para cezası verildi. Bu gösteriler, gerici, ırkçı parti ve kurumların çağrısıyla bir anda ülkenin irili ufaklı 21 şehrine yayıldı. Ayrıca, emniyet yetkilileri Almanya, Belçika gibi komşu ülkelerden gelen göstericilerin Hollanda’daki örgütsel bağlantılarını da araştırdıklarını duyurdular.

Hükümetin, vakalarda ciddi bir düşüş olursa 10 Şubat 2021’de gece sokağa çıkma yasağı kalkabilir açıklamasının ardından vaka sayılarında düşüş olmadığı için 8 Mart’ta yeni bir açıklama yapıldı ve yasak halen devam ediyor. Restoran ve kafelerin açılmasına pandemi kurallarına uyulması şartıyla izin verildi.

Sokak eylemlerinin ardında kim var?

Gösteriler bir anda durdu. Gösterilerin arkasında aşırı sağcı kimliğiyle bilinen Geert Wilders’in başkanlık ettiği PVV (Partij Voor Vrijheid; Özgürlük Partisi), FvD (Forum voor Demokratie; Demokrasi için Forum) ve DENK (Düşün Partisi) var. İslami ve ırkçı ideolojiyi kendine rehber edinmiş bir parti olan DENK, Türkiye’deki mevcut iktidarın Hollanda’daki paralel yapılanması; Fas, Türkiye, Somali ve birçok Ortadoğu ülkesinden gelenlerin desteklediği bir parti.

PVV ve FvD gibi partiler sokağa çıkma çağrılarına devam ediyorlar. Ve bu ırkçı, sağcı, gerici partiler başta tüm yabancıların, özellikle Müslümanlara düşmanlık güden partiler. DENK (Düşün) gibi bir partinin bunlarla yan yana olması fazlasıyla düşündürücü. Bunlar işçi ve emekçilerin düşmanı birer sermaye simsarıdır. Boş fıçı çok ses çıkarır. Bu sicili bozuk oluşumlar işçi ve emekçilerin birliğinin sağlanmaması için her türlü manevrayı yaparlar. Hollanda burjuvazisi deneyimlidir, ne zaman ne yapacağını iyi bilir bunlara karşı.

Bugün ise bazı yerlerde küçük çaplı gösteriler sürse de sokağa çıkma yasağının ilan edildiği günlerdeki boyutta değil. Hükümet bir karar alarak, ikinci kez olaylara karışan ve gözaltına alınanlara ağır yaptırımların uygulanacağını açıkladı. Pandemi tedbirlerine karşı sokaklarda eylem yapanların arasına neo-Nazi grupların karıştığı ve birçok taşkınlık ve yağmayı o grubun yaptığı veya yaptırdığı iddia ediliyor. Sokaklar seçim öncesi Lahey’de gerçekleşen protestoları saymazsak görece sakin.

Emek hareketi ve sol

Sendikalar birçok sektörde TİS sürecinde. Bunlardan en önemlisi ve belirleyici olan büyük metal sektöründe ise grevler devam ediyor. Pandemiye rağmen üretimin sürdürüldüğü işyerlerinde, her gün artan vakalar ciddi bir boyut kazandı. Bununla birlikte pandemi tedbirlerine uyulması konusunda ulusal kurumların ortaklaşa çalışmalarıyla ciddi bir denetim uygulanıyor.

Sol politik parti ve gruplar sokak eylemlerinde tam bir şaşkınlık yaşadılar. Sağcı, gerici protestolara hazırlıksız yakalandı, kısa sürede toparlansalar da gelişmelerin gerisinde kaldılar.

Pandemi savaşlarının ortasında genel seçim

Seçimler pandemiden dolayı 15-16-17 Mart tarihlerinde 3 güne yayılarak gerçekleştiriliyor. Pandemi sürecinde yaşananların, yapılanların ve yapılmayanların sonuçları nasıl etkilediğini göreceğiz.
Pandemi süreci şimdilerde ülkeler arasında tam bir aşı savaşı olarak yaşanıyor. İnsan sağlığı değil, ilaç tekellerinin kârları ön planda. Asıl savaş sermaye ile insanlık arasında. Amerika ve Almanya ilaç şirketlerinden Pfizer/ BionTech, Covid-19 aşısından 15 milyar dolar ciro bekliyor. Pandemi sürecinde kârına kâr katan 10 kişinin serveti ile salgın sorunu çözülebilir. Ancak insan yaşamının bu sistemde hiçe sayıldığını biliyoruz. Öte yandan sabrın da bir sınırı var!

Tarihte bugüne kadar benzer salgın ve bulaşıcı hastalıkların başta yoksulların, işçi ve emekçilerin kitlesel ölümlerine yol açtığını biliyoruz. Kapitalizmin yol açtığı salgın da dahil her türlü sorundan kurtulmanın işçi sınıfının birliği ve mücadelesinden başka bir yolu olmadığını da…

Ali Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi,
Eindhoven, Hollanda, 17 Mart 2021


Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 01.04.2021 Saat: 15:41

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.98
Toplam Oy: 60


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.15 Saniye