Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (10473)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (8948)
· YÜREK ÇAĞRISI (7437)
· Bekle Beni (6276)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (6188)
· UNUTMAK YOK (5975)
· Mezopotamya (5515)
· SİTEM (5487)
· Veda (5087)
· bıraktım kağıt kalemi (5060)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4970)
· HAYAT (4967)
· Nella Nebbia (4965)
· Beş Satırla (4954)
· ANNEME ŞİİRLER 1 (4937)

Sitemizde toplam şiir:1635

Yeni Şiirler
· ruhumda oturdu (349)
· KAYBEDİLENLER (563)
· REHİN KALIRIM (437)
· bıraktım kağıt kalemi (5060)
· Hazan Vakti (553)
· MAHUR İZMİR (4859)
· Öğretmenim (798)
· Biraz Şiir (949)
· Benim Sevdam (1631)
· Olsa(m) (1491)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1702)
· Bazen (1442)
· Sokak Çocuğu (1430)
· Sen Gidersen (1810)
· Denizim (1572)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
17553602
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:111718

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 3.235.179.111
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Germany Germany
5 Turkey Turkey
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

KUŞLARIN KRALLIĞINDA YAŞAMAK ZEUS'un BUYRUĞUNDA YAŞAMAKTAN YEĞDİR
Yazar: Arzu Kırarzukir gönderdi: " Bilindiği üzere, Balıkesir 1 İdare Mahkemesi'nce Valiliğin, 2 Nisan 2015 t.li ÇED Gerekli Değildir kararının İPTALİ istemi, 2013 tarihli yönetmelik uygulanmak suretiyle, RED edilmiş, karar temyiz edilmiştir. "Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun 04.04.2019 tarih, E.2019/492, K.2019/1557 sayılı kararıyla, İVEDİ YARGILAMA USULÜ kapsamındaki uyuşmazlıklarda Mahkemelerce ISRAR KARARI verilemeyeceğinden bahisle, ısrara konu olmayan uyuşmazlık hakkında temyiz incelemesi yapmak üzere dosyanın Danıştay Altıncı Dairesine gönderilmesine karar verilmiştir...

DSİ Genel Müdürlüğünce yürütülecek proje için başvurunun 12.11.2014 tarihinde yapıldığı, anılan tarihte 03.10.2013 günlü, 28784 sayılı RG'de yayımlanan ÇED Yönetmeliğinin yürürlükte olduğu... ÇED Gerekli Değildir kararının iptali istemiyle açılacak davalarda, projenin çevre üzerindeki muhtemel olumsuz etkilerinin, alınacak önlemler sonucu ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNUN belirlenmesi için anılan Yönetmeliğin EK.IV bölümündeki unsurlar yönünden irdelenmesi gerekmektedir. Bu hususların incelenip araştırılması suretiyle dava konusu işlemin HUKUKA UYGUNLUĞU yönünden yapılacak denetimin ise TEKNİK BİLGİYİ gerektirdiği açıktır... Davacı tarafından yatırılmayan keşif harcının davalı idareden istenebileceği sonucuna varılmıştır. Kaldı ki, bu tutarın HAKSIZ ÇIKAN tarafa YÜKLENECEĞİ tabiidir... Mahkemenin 27.12.2018 tarih ve 2018/1536 sayılı kararının BOZULMASINA karar verilmiştir."

Bunun üzerine, Mahkemece üçüncü kez, keşif ve bk raporu alınması için BOZMA kararına uymaktan başka çare kalmamıştır. Keşif ve bilirkişi giderleri, dava sonunda "haksız çıkan taraftan" tahsil edilmek üzere, Hazine tarafından karşılanmıştır. Her nedense, "malum ve meşhur" olduğu halde, her üç BOZMA kararında da, re'sen istenen, 10 000 TL bilirkişi ve bilinmeyen KEŞİF ücretlerinin, "kaybeden taraftan alınacağı" hatırlatılmıştır.

Danıştay BOZMA kararları gereğince, re'sen alınan keşif ve bilirkişi raporunda; "projenin çevre üzerindeki muhtemel olumsuz etkilerinin, alınacak önlemler sonucu ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞU" yönlendirmesinin aksine; kabul edilebilir, inandırıcı ve yeterli OLMADIĞI tespit edilmiştir.

Açıkçası, alışılmışın dışında (22.12.2020-01.03.2021) iki buçuk ay gibi kısa bir sürede, dikkatli, titiz ve kapsamlı bir çalışma sonucu düzenlenen 33 sayfalık raporda imzası bulunan bilirkişiler, görev ve yurttaşlık bilincinin ürünü çalışmalarından dolayı kutlanmayı hak ediyor.

Gerçek şu ki, bilirkişiler tarafından proje sahasının yanı sıra incelenip tartışacak ÇED Raporu yoktur. Dava konusu, 2 Nisan 2015 t.li Valiliğin "ÇED Gerekli Değildir Kararı"; tartışılan ise, (Valiliğin "ÇED Gerekli Değildir Kararı" ile ihale ve inşasına girişilen, beş yıl olarak öngörülen inşa sürecinin beşte üçü tamamlanmış bulunan, 25 Kasım 2014 T.li ÇED Yönetmeliğinden önce, 12 Kasım 2014 t.de Valiliğe sunulması İMKANSIZ) Mart 2015 t.li, Reşitköy Barajı Projesi Tanıtım Dosyasıdır! PTD, internette yayınlanmış olup, üzerinde Proje tarihi Mart 2015 olarak görünmektedir.

Şüphesiz, Proje Tanıtım Dosyası hazırlanması bilimsel bir çalışma değildir. Bilakis, Reşitköy Barajı PTD'da örnekleri görüldüğü gibi, oradan buradan toplanan bilimsel niteliği tartışmalı verilere dayalı, yapılmak istenen "işin" niteliğine yönelik, teknik bir çalışmadır.

Küçükkuyu- Dikili Sahil Şeridi Su Temin Projesi kapsamında yapılacak, 9 barajdan her biri için, kanun koyucu ÇED zorunluluğu getirmeseydi bile Proje'nin büyüklüğü, öngörülebilir ekolojik, jeolojik, klimatolojik, sosyolojik ve diğer sonuçları itibariyle bilimsel bir çalışma gerekliydi. Başka bir deyişle, tüm baraj havzalarının yakınlarında, Kazdağları ve Madra dağlarında madenlere ruhsatların dağıtıldığı, bir kısımını faaliyete geçtiği, bir kısımının diğer barajların yapılmasını beklediği, Reşitköy barajına Bahadınlı Regülatörü ile bağlanacak olan Karadere'nin beslenme havzasına siyanür havuzunun inşasının tamamlandığı herkesin malumudur. Hal böyle olunca, bölgede yaşayan çoğunluğun yaşam ve geçim araçlarına yönelik ciddi bir tehdit söz konusudur. Sermayenin, maden şirketlerinin karları ile bu toprakları yurt edinen, her gün emeği ile yeniden yaratan yöre halkının yaşamsal çıkarları karşı karşıyadır.

Valiliğin ÇED Gerekli Değildir kararı ile ihale ve inşasına girişilen Baraj projesinin uygulaması sırasında bugüne kadar kaybedilen ya da tahrip edilen doğal ya da tarihsel servetin geri dönüşü yoktur. Kamyonlara yüklenenler, tüketilmek üzere bilinmeyen adreslere götürülmüş, bir kaç kişinin servetini büyütmüştür. Oysa, Türkiye coğrafyasının Bin Pınarlı Kazdağları'nı yurt edinenlerin sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını tehdit altında ve beslenme, sağlık, üretim velhasılı yaşam olanakları açısından yoksul bırakmıştır. Kaybedilmiştir.

Valiliğin ÇED Gerekli Değildir Kararı iptal edildiğinde, ÇED Gereklidir Kararı ile ÇED Raporu alındığında üreticiler kazanacaktır. Kaybedecek olan, kamuya ait olanı mülk edinmeyi, servetine katmayı bekleyen sermayedir. Yanlış anlaşılmasın, yaşam ve geçim araçlarını değil, muhtemel servet kaynaklarını kaybetmiş olacaklardır.

Öte yandan, Cumhuriyetin tasfiye sürecinin sonlarına gelirken, 2023'e ramak kalmışken, kanun koyucunun "kamu yararı" aradığı yerde, uygulayıcı mahkemeler "sermayenin çıkarı" diyebilir mi? Hep birlikte göreceğiz.

"Uslu, akıllı çiftçiler, dinleyin söyleyeceklerimi
Anlamak istiyorsanız, nasıl yitirdik barışı,
Yıkım Phedias'ın* işlediği suçun ortaya çıkması ile başlar:
Perikles başına aynı şey gelir diye korktu,
Biliyordu sizin ne kadar hırçın,
Isırıcı insanlar olduğunuzu.
Kendi yıkımını önlemek için tutuşturdu devleti:
Bir kıvılcım gibi attı ortaya Megara fermanını**
Öyle bir kasırga estirdi ki, dumandan
Dost düşman bütün Helenlerin gözü karardı
Köyler dayandı, direndi uzun zaman
Ama bağ kütükleri tutuşup, testiler kırılınca
Kimse söndüremez oldu yangını, Barış da uçup gitti."
Aristofanes, Barış (adlı oyunundan)
*Phedias, Perikles'in isteği üzerine Tanrıça Athena'nın fildişi ve altından heykelini yapacağı malzemeden bir kısmını çaldığı ortaya çıkınca sürgün edilir.
**Phedias gibi sürgün edilmekten korkan Perikles, önce komşu Megara şehri ile alışverişi yasaklar, ardından savaş çıkarır.

Kamu yararı hangisindedir? Mahkeme, Küçükkuyu- Dikili Sahil Şeridi boyunca uzanan Kazdağları ve Madra dağları arasında yurt kurup, binlerce yıldır üretenlerin geleceğine ilişkin, tarihi bir karar verecektir. Barış için yapacağı tek şey, halen yürürlükte olan modern ulusal ve uluslararası normları uygulamak olacaktır.

Öte yandan, 2 Nisan 2015 T.li, Valiliğin "ÇED gerekli Değildir Kararı" üzerine girişilen ihalenin hemen ardından açılan dava tarihinden bu yana, küçük bir azınlığın çıkarları uğruna, Türkiye coğrafyasını yurt edinenlerin, emeğinden başka geçim aracı olmayanların, üreterek varoluşunu ve doğayı her gün yeniden yaratanların üretim ve yaşam alanlarının yok oluşundan, yurtsuz kalışından, açlığından, yoksulluğundan, yürütmeyi durdurma kararı vermekten ısrarla kaçınan mahkemeler de siyasi iktidar kadar sorumludur.
Bundan sonra doğacak zararları engellemek, Mahkemelerin elindedir. Milyonların yaşam alanları, tarihi, doğası, toprağı, suyu yağmalanırken, bunu engelleme olanağı varken yapmamanın hukuki ve gerçekçi bir açıklaması yoktur. Oysa, Aristofanes'in Kuşlar'ına göre; "kuşların krallığında yaşamak, Zeus'un buyruğunda yaşamaktan karlı"dır. Yaşam altından değerlidir.

Arzu KIR
6 Mart 2021, Burhaniye

Dipnot: Yuklarıdaki yazı, Küçükkuyu-Dikili Sahil Şeridi Su Temin Projesi kapsamında, yaklaşık üç yıldır inşası devam eden Reşitkör Barajı Projesinin önünü açan, Valiliğin ÇED Gerekli Değildir kararının İPTAL davasında, re'sen alınan keşif ve BK raporunun kabulü istemli dilekçeden alınmıştır.

Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 10.03.2021 Saat: 14:46

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Arzu Kır

En çok okunan yazı: Yazar: Arzu Kır:
Bin Pınarlı Kaz Dağları Ve Troya Savaşları


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.14 Saniye