Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Polis cinayetlerine son! 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (10472)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (8948)
· YÜREK ÇAĞRISI (7436)
· Bekle Beni (6275)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (6187)
· UNUTMAK YOK (5975)
· Mezopotamya (5515)
· SİTEM (5487)
· Veda (5087)
· bıraktım kağıt kalemi (5060)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4969)
· HAYAT (4966)
· Nella Nebbia (4965)
· Beş Satırla (4954)
· ANNEME ŞİİRLER 1 (4937)

Sitemizde toplam şiir:1635

Yeni Şiirler
· ruhumda oturdu (349)
· KAYBEDİLENLER (563)
· REHİN KALIRIM (437)
· bıraktım kağıt kalemi (5060)
· Hazan Vakti (552)
· MAHUR İZMİR (4858)
· Öğretmenim (798)
· Biraz Şiir (948)
· Benim Sevdam (1631)
· Olsa(m) (1491)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1702)
· Bazen (1442)
· Sokak Çocuğu (1430)
· Sen Gidersen (1810)
· Denizim (1572)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
17553493
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:111718

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 3.235.179.111
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Germany Germany
5 Turkey Turkey
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Hollanda’da “pandemi” tedbirleri: Grev yapma, çalış!
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "

15 Aralık 2020’de hükümetin yaptığı açıklama yeni bir süreci başlattı. Marketler dışında diğer birçok alanda işyerleri kapandı. Bir araya gelme olanakları kısıtlandı ve sınırlandırıldı. Grevler de bu kapsamda değerlendirildi. Pandemi süreci ile ilgili tedbirlerden söz ediliyor ama üretim en ileri düzeyde devam ediyor. Yasal tedbirler üretim söz konusu olunca uygulanmıyor ve de yeni baskılarla üretim sürdürülüyor


Gelderland bölgesinde ilk grev

11 Aralık 2020’de Gelderland bölgesinde büyük metal sektöründe 24 saatlik grev çağrısı yaptı. Birçok işyerinden greve katılım oldu. Bütün bölgeler greve hazırdı. Görüşmelerin başladığı tarihten itibaren ayda bir yapılan kadro üyeleri toplantısında genel gidişat değerlendiriliyordu. Görüşmelerin büyük bir ihtimalle sonuçsuz kalacağı tahmin ediliyordu. Üyelerin %5 dolayında ücret zammı ve diğer taleplerinin karşılıksız kalacağını tahmin etmiştik. Durum düşündüğümüz gibi oldu. Ciddi bir anlaşma sağlanmadan görüşmeler tıkandı.

İşçiler ne istiyor?

a) Makul ve adil düzeyde bir zam.
b) 60 yaş üstü kuşaklar için çalışma koşullarını düzenleme.
c) Sosyal haklar, izin ve de çalışma sürelerinin daha iyi bir şekilde düzenlenmesi.
d) Taşeron firma işçilerine yönelik ücret ve kadro konusunda makul ve yasal düzenleme.
e) Genç işçilerin ücretlerinin düzenlenmesi ve iyileştirilmesinde daha iyi yasal bir uygulama.

İşveren sendikası FME ne veriyor?

ilk 12 ay için %0,96; ikinci 12 ay için %0,96 iki ayrı zam.
b-c-d-e- maddelerinde kayda değer hiçbir öneri yok. Bu istemlerde bir ilerleme sağlanmadığı için sendika yüzünü kadro üyelerine döndü. Sonuçta grev kararı çıktı. 9 Aralık 2020’de DAF-FNV kadro üyeleri toplantısında çıkan sonuç grevdi. Üç öneri sunulmuştu: 1- Ülke düzeyinde grevler. 2- Bölgesel düzeyde grevler. 3- İşyerlerine yönelik grevler. İlk aşamada birlikte ortak hareket etme önerisi kabul gördü. Ardından çeşitli işyerlerinde sendikayla iletişim halinde işyerlerine yönelik eylem kararları alındı. DAF’ın her zaman TİS sürecinde işveren sendikası FME içinde ciddi bir ağırlığı var. Birçok istem ve öneriler DAF’a ait. DAF son üç yılda 1 milyar avrodan fazla net kâr elde etti. Ama TİS sürecinde sıfır sözleşmeyi çalışanlarına reva görüyor.

Hükümetten pandemi süreci ile ilgili yeni önlemler

15 Aralık 2020’de hükümetin yaptığı açıklama yeni bir süreci başlattı. Marketler dışında diğer birçok alanda işyerleri kapandı. Bir araya gelme olanakları kısıtlandı ve sınırlandırıldı. Grevler de bu kapsamda değerlendirildi ve FNV sendika merkez yönetiminin aldığı kararla grevler 19 Ocak 2021’e kadar hükümetin yapacağı yeni bir açıklamayı beklemek üzere ertelendi. Bu işçiler nezdinde çok da hoş karşılanmadı. Çünkü pandemi süreci ile ilgili tedbirler deniliyordu ama üretim en ileri düzeyde devam ediyor. Yasal tedbirler üretim söz konusu olunca uygulanmıyor ve de yeni baskılarla üretim sürdürülüyor.

ASML ve De Unie sendikasının TİS özlemi

TİS süreci başladığı andan sonra ASML açıklama yaparak De Unie sendikası ile birlikte işyerine yönelik özel TİS yapacaklarını açıkladılar. (ASML, yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığı büyük bir teknoloji fabrikası. Yıllarca önce Philips’ten kopan bir grup mühendisin kurduğu elektronik-teknoloji şirketi kendi alanında dünya pazarının %80’ini elinde tutuyor. Çalışanlarının çoğunluğu değişik ülkelerden getirilen mühendislerden ve yazılımcılardan oluşuyor. (Türkiye de buna dahildir. Çok sayıda ODTÜ mezunu bu işyerine davet edilerek çalışıyor.) Hollanda’da bazı işyerleri özel TİS yapabilir. Özel TİS genel TİS’ten daha iyi olmak zorunda. ASML’nin yapmak istediği TİS için Hollanda’da işveren ve işçi temsilcileri kurullarının onay vermeleri gerekiyordu. Onay vermediler. Bu vesileyle ayrı bir TİS onaylanmadı. ASML ardından diğer sendikaların da içinde olduğu ayrı bir işyerine yönelik TİS yapmak istediğini söyledi. O talebine de onay verilmedi. Bu, işçilerin birliğine karşı olan anlamsız bir girişimdi. İşyerlerinde sendikalar örgütlü değilse ve işler de iyi gidiyorsa işverenlerin bu türden yöntemlere başvurduğu çeşitli örnekler var.

DAF, ASML, SCANIA, VDL işçileri birlikteler

Bu büyük dört işyerindeki işçiler ortak hareket ederek imza kampanyası başlattı. Sendika yönetimi ise hükümetin pandemi süreci ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından grevleri durdurdu. 19 Ocak 2021’den sonraya erteledi. İşçiler merkez yönetimine tepkili; grevlerin ertelenmesi sonrasında ne türden bir gelişmenin olacağını bilmiyorlar. Onun için alınan kararın yersiz ve anlamsız olduğunu söylüyorlar. Başlatılan imza kampanyası bütün hızıyla sürüyor. Binlerce üyenin imzaladığı genelge merkezi yönetime iletilecek, durum değerlendirmesi yapacak. En azından 19 Ocak 2021’den sonrası için yol haritası çizilecek. 2013 TİS sürecinden sonra sendikanın örgütlü olduğu işyerlerinde işçiler arasında bir koordinasyon olması yönünde girişim ve çalışmamız oldu. Bunu kısmen başardık. Bu son gelişmelerle birlikte daha da ileri çıkarak birlikte hareket etmenin olanak ve gereksinimlerini gördük. İşçilerin birliği ve beraberliği için yapılan her çaba sınıfın daha da bilinçlenmesi ve kazanmasının yolunu açıyor. Her bölme ve ayırma adımı ise sınıfa kaybettirir. Bunu pratikte yaşayarak görüyoruz.

Barış ve sükunetle süreci götürmek…

Korona krizi sürecinde başından beri işçi sınıfının birliğini bozmak ve ilişkileri en geri düzeye çekmek için bütün manevralar deneniyor. İlk başta çok şirin sözler ve de korku furyasıyla krizi yönetmeyi bir ustalık bildiler. Kamuoyuna karşı yaptıkları ilk açıklamalar tam bir aldatmaca dili. “Panik yok! Sükunetle barış içerisinde hep birlikte COVID-19 salgınına karşı tedbirlere riayet edersek bunu yeneriz. Üretim olmasa dahi on yıl kendimize yetecek kadar birikimimiz”, var deniliyordu. İlk üç aylık dönemde bonkörce davranıldı ama çok geçmeden kriz bir saldırı ve yönetme taktiğine dönüştü.

Binlerce insan işini kaybetti. Sağlık sektörünün çöküşü en açık biçimde dışa vurdu. Bu alanda hiçbir devlet dönüp geçmişle kıyaslama yapma gereği bile duymadı. Binlerce ölümün yaşandığı bir salgın karşısında sağlık alanında daha başarılı bir mücadelenin nasıl sergileneceği ile ilgili tek sözcük etmedi, devlet ve hükümet sözcüleri. Sahte tedbirler, gözdağı vermeler… Diğer yandan üretimin yan yana sürdürülmesinin onları zerre kadar ilgilendirmediğini görüyoruz. Üretim ertelenmeden tam hızıyla devam ediyor. Yeni uygulamalara karşı gittikçe önlemler sertleşiyor. Ve çoğu ülkede polis şiddetine dönüşüyor. Süreci sakin ve gerilimsiz götürme, barış içerisinde bu belayı alt etme söylevleri inandırıcılığını her geçen gün yitiriyor.

Barış yok

Bu sistem kendi işçi ve emekçilerine taviz verme, yaşam koşullarını iyileştirme imkânlarını tüketmiştir. Daha ağır saldırı paketleriyle işçi ve emekçileri köleleştirmek ve ilkel gerici emellerini hayata geçirmek için dizginsiz baskı yapmaktan başka da şansı yoktur. Büyük toplumsal çalkantılar ve sarsıntılarla yüz yüzedir insanlık. Bu rolü oynayacak ve ileriye taşıyacak tek yegâne sınıf, işçi sınıfıdır. Böylesi bir dönemde işçilerin birliğini ve sınıf kimliğini savunmak hayati önem taşır. Bu tutumla sınıf kimliğini her zamankinden daha fazla savunmak, öne çıkarmak, aynı zamanda ırkçılık ve gericiliğe karşı tutumu yükseltmektir. Ve bu dönemde gericiliği geriletmek en temel ve de özel bir öneme sahiptir. Bunu başarırsa işçi sınıfı yeni sürecin de önü açılmış olacaktır.
Zor bir dönem ve zor koşullardan geçiyoruz. Ama inandığı şeyi yapan insanın enerjisi asla tükenmez!

Ali Solmaz:
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
02 Ocak 2021, Eindhoven/ HollandaFacebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 24.01.2021 Saat: 23:10

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.99
Toplam Oy: 102


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.15 Saniye