Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (10472)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (8948)
· YÜREK ÇAĞRISI (7436)
· Bekle Beni (6276)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (6188)
· UNUTMAK YOK (5975)
· Mezopotamya (5515)
· SİTEM (5487)
· Veda (5087)
· bıraktım kağıt kalemi (5060)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4970)
· HAYAT (4967)
· Nella Nebbia (4965)
· Beş Satırla (4954)
· ANNEME ŞİİRLER 1 (4937)

Sitemizde toplam şiir:1635

Yeni Şiirler
· ruhumda oturdu (349)
· KAYBEDİLENLER (563)
· REHİN KALIRIM (437)
· bıraktım kağıt kalemi (5060)
· Hazan Vakti (553)
· MAHUR İZMİR (4859)
· Öğretmenim (798)
· Biraz Şiir (948)
· Benim Sevdam (1631)
· Olsa(m) (1491)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1702)
· Bazen (1442)
· Sokak Çocuğu (1430)
· Sen Gidersen (1810)
· Denizim (1572)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
17553566
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:111718

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 3.235.179.111
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Germany Germany
5 Turkey Turkey
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

REŞİTKÖY BARAJI ve YAŞAM HAKKI
Yazar: Arzu Kırarzukir gönderdi: "Hiç kimse, Reşitköy Barajı ile sınırlı olmaksızın, Türkiye coğrafyasını yurt edinen, ürettikleriyle kendisi doymakla yetinmeyip, şehirleri doyuran, emekçi milyonların YAŞAM HAKKINI, iradesi hilafına TOPRAĞINI, SUYUNU, EKMEĞİNİ elinden alamayacaktır. "Açlık ortaya çıkınca, bütün öteki sorunlar önemini yitirir. Haliyle sadece dinsel masallara esinini vermez, toplumlardaki radikal değişimlerin - devrimlerin - de fitilini ateşler.

(Danıştay BOZMA Kararı üzerine Valiliğin ÇED Gerekli Değildir Kararının İPTALİ dava dosyası için 23 Ocak 2021 tarihinde yazılan dilekçe aynen alınmıştır.)

Davacı ve katılanlar tarafından açılan davanın konusu Çevresel Etki Değerlendirmesi değildir. Valiliğin "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" Kararının İPTALİDİR. Zira, "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir ya da Gerekli Değildir" kararını mahkemeler veremez.

Ulusal ve uluslararası mevzuatı çiğnemeyi itiyat haline getiren, kanun koyucu Meclis iradesinin ürünü normatif düzenlemeleri yok sayan mahkemeler, sağlıklı yaşam hakkını, suyunu, toprağını yağmaya karşı koruyan Yurttaşları hukuka aykırı karar ve işlemleri yerine getirmeye zorlayamaz. Şöyle ki;

20 Ocak 2021 tarihinde, ikinci kez, - kanun koyucu tarafından (İdari Dava) Dilekçeler(in)de Uygulanacak İşlemler Başlığı altında düzenlenen İYUK.m.6/5'e dayalı- Mahkemenin 300 TL MASRAF yazısı tebliğ edilmiştir.

Hayretle görülmüştür ki; bu yazıda, Kanun Koyucu yerine geçerek, İYUK.m.6/5'e AYKIRI olarak, masraf "tamamlanmadığı takdirde anılan maddede yer alan kural uyarınca dosyanın üç ay süreyle işlemden kaldırılmasına karar verileceği" ihbarı yapılmıştır. Böyle bir kanun hükmü yoktur. Mahkeme, kanun koyucu yerine geçerek norm getiremez.

2577 Sayılı İYUK.m.6/5: "(Değişik: 10/6/1994-4001/4 md.) Dava açıldıktan sonra posta ücretinde tebliğ işlemlerinin yapılmasını engelleyecek şekilde azalma olması halinde, otuz gün içinde posta ücretinin tamamlanması daire başkanı veya görevlendireceği tetkik hakimi, mahkeme başkanı veya hakim tarafından ilgiliye tebliğ olunur. Tebligata rağmen gereği yerine getirilmediği takdirde bildirim aynı şekilde bir daha tekrarlanır. Posta ücreti süresi içinde tamamlanmazsa dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilir. Bu kararın tebliği tarihinden başlayarak üç ay içinde, noksanı tamamlanmak suretiyle yeniden işleme konulması istenmediği takdirde davanın açılmamış sayılmasına karar verilir ve davacıya tebliğ olunur".

Yok öyle yağma! "Masraf tamamlanmadığı takdirde dosyanın üç ay süreyle işlemden kaldırılmasına" karar verilemez. Üç ay sonra ne yapacaksınız? Onu da söylemeniz gerekirdi. Kaldı ki, somut olayda, "dosyanın işlemden kaldırılması" kararının tebliğinden itibaren üç ay içinde, noksanı tamamlanmak suretiyle yeniden işleme konulması istenmediği takdirde davanın açılmamış sayılmasına da karar verilemez.

Çünkü; Davacı ve katılanlar tarafından açılan davanın konusu Çevresel Etki Değerlendirmesi değildir. Valiliğin "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" Kararının İPTALİDİR. Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılması ya da yapılmaması kararını mahkemeler veremez. Huzurdaki dava, konusu Çevresel Etki Değerlendirmesi, istem sahibi ULUSAL MAHKEMELER (Danıştay İDDGK, 6.D., 14.D) olan yeni bir davadır.

2) Davalı idarenin RED Kararını temyiz etmediği, temyiz isteyen davacı tarafın istemi olmaksızın Danıştay İDDGK., 14.D. Ve 6.D tarafından incelemeye bile gerek duymaksızın Rio Deklarasyonu, Kyoto Sözleşmesi, Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme, Dünya Kültürel ve Doğa Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme, Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Alnalarının Korunması Sözleşmesi, Bern Sözleşmesi, Paris Sözleşmesi, Arkeolojik Mirasın Korunması Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa ile KORUMA altına alınan, UYGULAMAK ZORUNDA olduğu normları ve yurttaşların SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAM ve ADİL ve ETKİLİ BİR YARGILAMAYI İSTEME HAKKINI ÇİĞNEMEK bahasına, RE'SEN, İLK DERECE MAHKEMESİ YERİNE GEÇEREK; 2015 tarihli projenin 2014 t.li yönetmeliğin yürürlüğünden önce Valiliğe sunulması imkansız olduğu halde, 2013 t.li yönetmeliği uygulmak uğruna maddi gerçeği çarpıtmak suretiyle, hukuki gerçeğe uygun hale getirerek, Valiliğin SEBEP, ŞEKİL, AMAÇ ve KAMU YARARI unsurlarından her biri yönünden SAKAT ve İPTALİ gereken "ÇED Gerekli Değildir" kararını koruyarak; Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılmaksızın inşasına girişilen, Ağacık-Şahinler yolunu kullanan, her gün ORMANLARIN kesilip YÜKLENDİĞİ KAMYONLAR üreticiler için kuraklık ve açlık, sermaye için servet taşırken; sözde Sulama, gerçekte, Altın ve diğer madenlerin su ihtiyacını karşılamak üzere inşasına girişilen barajın, denize kavuşurken alüvyonlarını bıraktığı ovada üzerine kurulacağı yerde ivmesi ve taşıdığı su azalan, yazları kuruyan Karınca deresine Bahadınlı Regülatörü ile bağlanacak olan Karadere'nin beslenme havzasına SİYANÜR HAVUZU inşasının tamamlandığı; binlerce dönüm ormanı, zeytinliği, arpa, buğday ve sebze tarlalarını, SİT ve diğer arkeolojik alanları su altında ya da kuraklık nedeniyle susuz bırakarak GERİ DÖNÜŞSÜZ TAHRİP edecek; sulama için olsaydı bile, 2020 yazında, Bin Pınarlı Kaz Dağları'nın Madra Dağları'yla buluştuğu ovada ilk kez yaşanan ve halen devam eden, bundan sonra da edecek olan kuraklıkla, 50 yıllık ömrü bitmeden yaratacağı buharlaşma ve ısı artışı nedeniyle iklim değişikliği, bitki ve hayvan türleri ve popülasyonlarını yok edecek, İlk Çağlar' dan beri süregelen fıstık çamı, zeytin, arpa, buğday ve sebze, meyve tarımını bitirecek, bölgenin bu nedenle (endüstriyel) hayvancılığa açıldığı, 93 Milyon m3 su tutma kapasitesiyle Reşitköy Barajı için ÇED gerekli olup olmadığına karar vermek üzere, "KEŞİF ve BK raporu alınması kararından RÜCU" kararı ortadan kaldırılarak, CANLANDIRILMIŞTIR!

Öte yandan, önceki BOZMA kararlarında olduğu gibi, Danıştay 6.Dairesi.2019/19762 E, 2019/15315 S. BOZMA Kararında, Mahkemeye yol göstermiştir. Dinlemeli: "2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 31. maddesinin yollamada bulunduğu 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 324. maddesinde; 'Taraflardan her biri ikamesini talep ettiği delil için mahkemece belirlenen avansı, verilen kesin süre içinde yatırmak zorundadır. Taraflar birlikte aynı delilin ikamesini talep etmişlerse, gereken gideri yarı yarıya avans olarak öderler. Taraflardan birisi avans yükümlülüğünü yerine getirmezse, diğer taraf bu avansı yatırabilir. Aksi hâlde talep olunan delilin ikamesinden vazgeçilmiş sayılır.Tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edemeyeceği dava ve işler hakkındaki hükümler saklıdır." hükmü, 325. maddesinde ise; "Tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edemeyeceği dava ve işlerde, hâkim tarafından resen başvurulan deliller için gereken giderlerin, bir haftalık süre içinde taraflardan birisi veya belirtilecek oranda her ikisi tarafından ödenmesine karar verilir. Belirlenen süre içinde bu işlemlere ait giderleri karşılayacak miktarda avans yatırılmazsa, ileride bu gideri ödemesi gereken taraftan alınmak üzere Hazineden ödenmesine hükmedilir." hükmüne yer verilmiştir.

Öyleyse, öncelikle Mahkemece UYMAK zorunda kaldığı BOZMA Kararları gibi işlem yapmalıdır.

3) Davacı ve katılanlar tarafından açılan davanın konusu Çevresel Etki Değerlendirmesi değildir. Valiliğin Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararının İPTALİDİR. Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılması ya da yapılmaması kararını mahkemeler veremez.

Kabul edilemez. Hukuka aykırı karar ve işlemler YAŞAM HAKKINI, TOPRAĞINI, SUYUNA SAVUNAN YURTTAŞLARI BAĞLAMAZ.

"İnsan haklarının dikkate alınmaması ve hor görülmesinin insanlık vicdanını İSYANA SEVK EDEN barbarca eylemlere yol açtığına, KORKUDAN ve YOKSULLUKTAN KURTULMA ÖZGÜRLÜĞÜNDEN yararlanacak olan insanların yer alacağı bir dünyanın kurulmasının İNSANLIĞIN EN YÜKSEK ORTAK AMACI olarak ilan edilmiş bulunduğuna (BM.EİHS.Baş.2.Prgf);" Türkiye Kapitalizmi BM.Evrensel İnsan Hakları Sözleşmesi'ni tanıdığına göre, sadece Davacı KIR ve yanında KATILAN YURTTAŞLARIN değil, "HERKESİN YAŞAM, KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ ve GÜVENLİĞİ Hakkı"nı; "KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK hakkı(m.7)" nı, " TAM bir EŞİTLİKLE, bir BAĞIMSIZ ve TARAFSIZ YARGI YERİ önünde ADİL ve ALENİ olarak YARGILANMA hakkı"nı; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde tanımlı, "yasayla kurulmuş BAĞIMSIZ ve TARAFSIZ bir YARGI YERİ tarafından, MAKUL SÜREDE, ADİL YARGILANMA ve ALENİ DURUŞMA HAKKI'nı(m.6)", "bu sözleşmede düzenlenen HAKLARI ve ÖZGÜRLÜKLERİ İHLAL EDİLEN herkes, İHLALİN bir RESMİ SIFATLA tasarrufta bulunan kişiler tarafından gerçekleştirilmiş olması dikkate alınmaksızın, ULUSAL bir MAKAM önünde ETKİLİ bir HUKUK YOLUNA BAŞVURU Hakkı(m.13)"nı tanımak, hayata geçirmekle yükümlüdür. YAŞAM HAKKI'nın ihlal edildiği yerde başka hakların gerçekleşmesi beklenemez. Zira, yaşamın olmadığı yerde hakkın öznesi de olmayacaktır.

Hiç kimse, Reşitköy Barajı ile sınırlı olmaksızın, Türkiye coğrafyasını yurt edinen, ürettikleriyle kendisi doymakla yetinmeyip, şehirleri doyuran, emekçi milyonların YAŞAM HAKKINI, iradesi hilafına TOPRAĞINI, SUYUNU, EKMEĞİNİ elinden alamayacaktır. "Açlık ortaya çıkınca, bütün öteki sorunlar önemini yitirir. Haliyle sadece dinsel masallara esinini vermez, toplumlardaki radikal değişimlerin - devrimlerin - de fitilini ateşler (https://sol.org.tr/yazar/ekmek-ve-devrim-24503, Orhan GÖKDEMİR, Ekmek ve Devrim, Sol Haber Portalı, 23.01.2021) .

Arzu KIR 23 Ocak 2021, Burhaniye


Ek. 4 Ağustos 2019 t.de Şirince internet edebiyat dergisinde yayınlanan, Bin Pınarlı Kazdağları ve Troya Savaşları başlıklı yazı.

Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 23.01.2021 Saat: 19:50

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Arzu Kır

En çok okunan yazı: Yazar: Arzu Kır:
Bin Pınarlı Kaz Dağları Ve Troya Savaşları


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.14 Saniye