Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Polis cinayetlerine son! 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20195345
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:131573

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

POSOF 'KÜLTÜR'Ü HAKKINDA
Yazar: Turgay UsanmazFacebook'ta biz Posofluların hemşericilik temelinde bir araya geldiği bir gruplardan bir tanesi de "Posof Kültür"dür. Bölgemize ilişkin kültürel değerlerin canlı tutulması, gelecek nesillere bazı değerlerimizin aktarımı bakımından gruptaki paylaşımlar elbette ki önemlidir.

Bölgesel Posof'un özgün kültürüne ilişkin paylaşımlar, geçmişte günümüze sadece Posof'u ilgilendiren paylaşımlardır. Örneğin Posof'a özgü konuşma dili, (lehçe) Posof ile ilgili yemekler, müzik, halk oyunları, öyküler Posof'a özgün kültür ögeleridir diyebiliriz

Facebook'ta biz Posofluların hemşericilik temelinde bir araya geldiği bir gruplardan bir tanesi de "Posof Kültür"dür. Bölgemize ilişkin kültürel değerlerin canlı tutulması, gelecek nesillere bazı değerlerimizin aktarımı bakımından gruptaki paylaşımlar elbette ki önemlidir.

Bölgesel Posof'un özgün kültürüne ilişkin paylaşımlar, geçmişte günümüze sadece Posof'u ilgilendiren paylaşımlardır. Örneğin Posof'a özgü konuşma dili, (lehçe) Posof ile ilgili yemekler, müzik, halk oyunları, öyküler Posof'a özgün kültür ögeleridir diyebiliriz.

Yalnız bazı değerler küçük yerleşim merkezlerini de aşan, bölgesel hatta ülkesel boyutta değerlerdir. Milliyetçilik, din (İslam) gibi paylaşımlar politika ile ilgili, politikanın (dolayısıyla politik partilerin) direk ilgi alanı içerisinde olan ülkesel düzeyde düşünce akımlarıdır. Örneklemek gerekirse İslam, kadir gecesi, peygamber, milliyetçilik, bayrak, Atatürk vb. paylaşımlar, bölgesel olarak Posof'un özgün kültürüne ilişkin değildir. Bunlar tüm Türkiye'deki insanları ilgilendiren, çeşitli politik düşünceler doğrultusunda olan paylaşımlardır.

Posof Kültür yönetimin paylaşımlarının Posof dışında Türkiye'ye özgü genel politik konularla da yaptığı herkesin bildiği bir gerçektir. Eğer yönetim paylaşımlarını sadece Posof'a özgün olsaydı sanırım bir sorun olmazdı. Yönetimin paylaşımları genel Türkiye politikası içerisindeki (din bayrak Atatürk, bazen de ırkçılık, Osmanlıcılık, bağnaz dincilik vb) konuları içerdiği içindir ki sorunlar ortaya çıkmıştır.

Türk milliyetçiliği ve İslam Türkiye'de devletin resmi ideolojik politikasıdır. Bu çizginin dışında olan tüm akımlar (hatta günümüzde AKP-MHP kliğinin dışında kalan tüm politik akımlar) Türkiye'de direk ya da dolaylı baskı altındadır. Bu durum düşünce özgürlüğünün temel alındığı demokratik bir toplum anlayışına terstir. Başka bir deyişle baskıcı, konuşma özgürlüğünü kısıtlayan bir sistem anti demokratiktir, son tahlilde faşizmdir. Bu anlayış, bu ortam; gerçek yaşamda olabileceği gibi, Facebook gibi bir sanal ortamda da olabilir.

Şimdi bu noktada son zamanlarda kendilerine yönetilen eleştirilere Posof Kültür Yönetim Kurulu'nun neler söylediğine bakalım.

Yönetim: "... en başından beri tutumumuz, gurubumuzda herhangi bir siyasi düşünce ya da tavra destek çıkmamak, gurubu siyasileştirmemek olmuştur..."

Yanıt: Burada da hatalı bir yaklaşım söz konusudur. Grupta adı konulmadan belli politik çizgiler doğrultusunda paylaşımlar yapılmaktadır.

Yönetim: "Şunu da belirtmekte fayda vardır ki burası bir demokrasi arenası değildir, kimseye de demokratik olacağız diye bir yükümlülüğümüz yoktur. Ancak adil olmak için gereken titizliği göstermekteyiz."

Yanıt: Böylesi bir açıklamaya çok şaşırdım. Demokrat değilseniz nesiniz? Bence bu söyleminizi özeleştiri yoluyla geri alın. Ayrıca demokrasiden nasibini almayan bir platform adil olamaz. Bunu bilmeniz lazım.

Yönetim: "Posof Kültür gerçeğinin arkasında ise muazzam bir emek ve özveri vardır. ... aramızda belli bir anlayışı emek vererek oluşturduk, bu anlayışımızı da kimseye harcatmaya niyetimiz yoktur."

Yanıt: Paylaşımlardaki emeğe saygılıyız ama aranızda oluşturduğunuz anlaşmaya değil. Aranızda oluşturduğunuz anlaşma anti demokratik olması açısından hatalıdır, bu bakımdan bu kendi aranızdaki anlaşma için harcadığınız emeğin kitleler açısından bir değeri yoktur.

Yönetim: "Biz her şeye rağmen kendi bildiğimiz yolda ilerlemeye, gurup politikamızı sizlerden gelen beğeni ve eleştirilere göre şekillendirmeye, paylaşımlarımızı ve sayfa takibimizi her seferinde yeniden yeniden gözden geçirmeye, böylece Posof Kültürünü her seferinde yeniden yüceltmeye devam edeceğiz."

Yanıt: Hem "kendi bildiğiniz yolda ilerlemeye" hem de "grup politikasını katılımcılardan gelen beğeni ve eleştirilere göre şekillendirmeye"... Bu ikisi bir arada olamaz. Bu ikincisinde samimi olduğunuzu düşünerek bu yazıyla eleştirime devam edeyim.

Yukarıdaki bilgiler ışığında grup yönetimi devletin milliyetçi-dinci politikası doğrultusunda bir çizgi izlemektedir diyebiliriz. Grup yönetimi bu anlayışı ile düşünce özgürlüğünü kısıtladığı için anti-demokratiktir. Bu temelde onları iki önemli noktada eleştirebiliriz:

1-Grupta Posof'a özgün paylaşımlar dışında Türkiye politikasından politik paylaşımlar yapılacaksa -ki yapılıyor- tüm düşüncelere eşitlik sağlanmalıdır. Milliyetçi ve dinci paylaşımların yanı sıra sol-sosyalist paylaşımlara da izin verilmeli ya da bunun olanakları yaratılmalıdır. Eğer politik düşünceler Posof ile ilişkilendiriliyorsa sol-sosyalist grupların Posof'taki varlığını kimse görmezden gelemez. Posoflular içerisinde siyasi yelpazenin her noktasında insan vardır.

Sözün özü: Örneğin sosyalistler grupta kadir gecesi paylaşımlarını, milli ve dini bayram paylaşımlarını sorun olarak görmezler. Yalnız grubunda diğer her türlü düşüncenin paylaşılmasını sorun olarak görmemesi lazım. Posof Kültür yönetimin böylesi bir demokratik anlayışı hayata geçirebilmesini umuyorum.

Farklı düşüncelerdeki farklı paylaşım yapmak isteyen insanlara, eğer hâlâ yoksa yönetici kadrolarında yer verilmesi yerinde bir karar olacaktır.

2-Grup yöneticileri tartışma yaratacağını düşündükleri yorumları silmektedirler. Küfür ve hakaret içermeyen bir yorumu silmek; düşünce özgürlüğüne müdahale eden anti-demokratik bir tutum, faşist, baskıcı bir yaklaşımdır.

Bir grubun küfür ve hakareti yasaklaması ve buna ilişkin kurallar koyması anlaşılabilir şeydir yalnız bunun bile bir sınırı olmalıdır. Hakaret, küfür ve aşağılama ya da başka olumsuz davranışları her zaman kurallarla önlemek yerine; toplumsal baskıyla (örneğin grupta bu davranışı ayıplama yoluyla) azaltmak, önlemek mümkündür. Böylesi bir yaklaşım, hatalı davranışı olanları doğru davranışlara motive etmek anlamını da taşır.

Kısacası hoşgörülü bir tartışma kültürü yaratmak grup yönetiminin politikası olabilir. Yönetim yasakçı, kısıtlayıcı, müdahaleci zihniyetinden vazgeçmelidir. İlle de kurallar konulacaksa bunlar sadece küfür ve hakareti yasaklayan kurallar olmalıdır, daha fazlası değil. Küfür ve hakaret olmadan her türlü görüş ve düşünce paylaşımının yapıldığı bir platform yaratabilirse, bunun herkese birçok yararı olacaktır.

Aksi halde Posof Kültür sadece milliyetçi-dinci düşüncelerin savunucusu ve yayıcısı olarak kalır. Bunun da zaman zaman paylaşımlarda ırkçılığa, bağnaz gerici Arapçı mollalığa varıp varmadığı her zaman bir soru işareti olacaktır.

Oysa biz Posoflular birbirine düşmanlaşan gruplar değil, birbirinin düşüncelerine hoşgörülü yaklaşan gruplar ve insanlar istiyoruz. Hiç kimseyi ötekileştirmeyelim.

Umarım her türlü düşünce ve politik çizginin bir arada olabildiği, her türlü politik paylaşımların yapıldığı bir "Posof Kültürü"müz olur.

Kolay gelsin, tüm Posoflulara dostça selamlar...

Turgay Usanmaz
25-05-2020


Facebook'tan Yorumlar:

Tarih: 26.05.2020 Saat: 02:12

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Turgay Usanmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Turgay Usanmaz:
Grup Yorum ve Ferhat Tunç'un Konserinden


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.12 Saniye