Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Şiiri okumak için tıklayınız! 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20195265
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:131573

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

Bir Nergis Doğan hırsızlığının teşhiri
Yazar: Turgay UsanmazTurgay gönderdi: "Elbette ki bu hırsızlığın kanıtlarını da ortaya koyacağım ve neden burada bu yazıyı yazdığımın gerekçelerini de anlatacağım.

Nergis Hanım’ı sadece facebook’taki paylaşımlarından tanırım. Hatta genellikle beğenirdim de. Aramızdaki ilişki sadece facebook arkadaşlığı yani. İşte Nergis Doğan’ın facebook profili:
Elbette ki bu hırsızlığın kanıtlarını da ortaya koyacağım ve neden burada bu yazıyı yazdığımın gerekçelerini de anlatacağım.

Nergis Hanım’ı sadece facebook’taki paylaşımlarından tanırım. Hatta genellikle beğenirdim de. Aramızdaki ilişki sadece facebook arkadaşlığı yani. İşte Nergis Doğan’ın facebook profili:

Birkaç gün önce onun duvarında aşağıdaki paylaşımı gördüm. Birkaç güzel fotoğrafın üstünde altında şair adı olmayan bir şiir vardı.Birçoğumuzun bildiği gibi internette şiirlerden yazılardan alıntılar yapılıyor, anonimleştiriliyor ve paylaşılıyor. Tabii ki okuyanlarda da o yazı ya da şiir paylaşanınmış gibi bir izlenim oluşuyor.

Bu konuda yine diğer bir yazımda şunları yazmıştım:

“Başka bir sitede yayınlanmış bir yazı ya da şiirin kopyalanarak başka bir yerde kaynak göstermeksizin yayınlanması bir çeşit hırsızlıktır. Örneğin başkasının bir şiirini ya da yazısını kendi Facebook duvarında altına yazarını ya da şairini yazmadan, kaynak göstermeden yayınlarsanız bu “bunu ben yazdım” anlamını taşır. Bu yazıyı ya da şiiri “anonimleştirerek” çalmak anlamını taşır. Yazı ya da şiirin aldığınız yerde “anonim” olması sizin yaptığınız işi aklamaz, sizi suçsuz hale getirmez. Çünkü yazılar ve şiirler kişisel ürünlerdir. Kısacası, siz yazmamışsanız, paylaşımınızın altına kaynağını, ya da yazarını / şairini yazmalısınız. Bu olması gereken ahlaklı, dürüst bir davranıştır.

… Bu noktada internette, özellikle Facebook’ta İki tip paylaşımcı mevcut:

1- Bilerek kaynak göstermeyenler. Bilerek yazının ya da şiirin yazarını silerek ilgili yazıyı kendisininmiş gibi paylaşanlar.

Bunlar tam hırsız. Aynı zamanda aşağılık kompleksi olan tipler. Başkasının güzel bir şiirini ya da yazısını kendisininmiş gibi paylaşarak çevresinden beğeni ve alkış toplamak önemli bunlar için. Ne yazık ki bu şekilde davranan internette birçok hırsız paylaşımcı bulmak mümkün.

2- Farkında olmadan, bilinçsizce “anonim” yazı ya da şiirleri paylaşanlar.

Bu kesime direk “hırsız” demek yanlış olur ama bu kesimin bilinçlendirilmesi lazım. Karşılaştığınız yazarı ya da şairi belli olmayan yazıları şiirleri Google’den araştırıp sormak lazım. Teknik olarak bu zor ise paylaşım esnasında yazının altına kaynak (nereden alındığı) ya da “alıntı”, “yazarı yok” ,“isimsiz” “anonim” gibi notlar yazılmalıdır. “


Nergis Hanım’ı bu konuda eleştirmek ve yaptığı hataya dikkat çekmek istedim. İletinin altına yorum yaparak “Şiir çok güzel. Bu şiir sizin mi?” diye sordum. O da ertesi gün benim soruma cevap vermeye gerek görmemiş ama “beğendim” ikonuna tıklayıp geçmiş. Belki de bilerek es geçti, “konu bu şekilde kapanır” diye düşündü. Ben de onu herkesin önünde eleştirmek yerine özelden mesaj göndererek eleştirmeyi uygun buldum. Çünkü ortada “hırsızlık” konusunu da içeren bir eleştiriyi herkes aleni olarak kaldıramıyor. “Özelden eleştirseydin, herkesin önünde değil” diyenler çıkabiliyor.

Ben de bu yüzden facebook messenger’den aşağıdaki mesajları gönderdim:


Bir gün sonra yukarıdaki görüleceği gibi kaşları çatık (yazdığına sinirlendim) dercesine bir ikon gördüm. Devamında da ona mesaj gönderemedim çünkü beni arkadaşlıktan çıkarmış ve bloke etmiş.

Sanırım böyle yaparak beni susturacağını, hırsız davranışını da bu şekilde sürdüreceğini, bundan da kimsenin haberi olamayacağını düşündü. (Türkiye’de baskıcı iktidar, hırsızlığı saklamaya çalışanlar da böyle yapıyor.) Bu davranışı hak etmemiştim. Bu davranışı kendime hakaret saydım. Çünkü ben kötü bir şey söylememiştim. Sadece eleştirmek istemiştim. Konuyu konuşmadan böyle bir şey yapmasının yaptığı hırsızlığı normal görüyor olması olarak yorumladım. Bu olaylardan sonra başka bir noktadan aynı paylaşımın olduğu gibi duvarında olduğunu gördüm. (Benim orada yorumdaki sorumu da silmiş.) Sanırım bu umursamamanın nedeni ise, şiiri bilerek, şairinden koparıp kendisininmiş gibi paylaşmış olmasıydı. Bu gelişmelerden sonra başka bir sonuç çıkarmak olanaksızdır.

Bilerek hırsızlık yapan birisi teşhir edilmeyi hak eder. Onun bana hakaretine karşı benim de bu teşhiri yapmam gerekirdi ve bunu yapıyorum. Bu makaledeki fotoğraflar Nergis Doğan’ın hırsızlığını kanıtlar. Ama sanırım onu utandırmaz, çünkü utanacak bir yüz olsaydı, benimle konuşurdu.

Olay bu noktaya geldiği için internette ilgili şiirin kaynağını da arayıp buldum. Şiir İsmail Atak’a ait. Facebook üzerinden bu makalemin yayınlandığı sitenin linkini kendisine ileteceğim. Bu gelişmelerden onun da haberinin olması onun da en doğal hakkı.Umarım bu yazım internetteki bu tür hırsızlıkların azalmasına bir katkı sağlar. Utanmaz hırsızlara da “arkadaşlıktan çıkarıp bloke etme” şeklindeki terbiyesizce davranışın bir işe yaramayacağını öğretir.

Turgay Usanmaz
23-11-2019


Facebook'tan Yorumlar:

"

Tarih: 23.11.2019 Saat: 20:33

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Turgay Usanmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Turgay Usanmaz:
Grup Yorum ve Ferhat Tunç'un Konserinden


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 1


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.12 Saniye