Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Türkçe Dersleri 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (9639)
· YÜREK ÇAĞRISI (6832)
· Bekle Beni (5835)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (5588)
· UNUTMAK YOK (5569)
· Mezopotamya (5094)
· SİTEM (4988)
· Veda (4570)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4559)
· HAYAT (4554)
· Beş Satırla (4457)
· AŞKLA SANA (4298)
· Şair İşçidir (4128)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (3973)
· DUVAR (3822)

Sitemizde toplam şiir:1634

Yeni Şiirler
· REHİN KALIRIM (37)
· bıraktım kağıt kalemi (138)
· Hazan Vakti (164)
· MAHUR İZMİR (139)
· Öğretmenim (485)
· Biraz Şiir (611)
· Benim Sevdam (1280)
· Olsa(m) (1052)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1376)
· Bazen (1119)
· Sokak Çocuğu (1098)
· Sen Gidersen (1362)
· Denizim (1245)
· onlar yarattı cehennemi (1330)
· kuş sesleri sevdanın habercisidir (1952)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
14641097
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:101162

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Fanatik..
 Eski Şirince..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 54.226.64.30
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Turkey Turkey
5 Germany Germany
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Hollanda’da 1 Mayıs süreci üzerine…
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "Dünyanın ender ülkelerinde görünen ve Avrupa’nın gelişmiş kapitalist bir ülkesinde halen 1 Mayıs yasal bir gün olarak tanınmıyor ve bir bütün olarak sendikalar sahiplenmiyor. Yıllardır Hollanda’da kutlanan 1 Mayıs etkinlikleri genelde sol ve ilerici çevreler tarafından inatla ve ısrarla başta Rotterdam şehri olmak üzere ve son yıllarda da diğer bazı illerde kutlanmaya başlandı.

Bu geçen yıllar içinde 1 Mayıs kutlamalarına genelde yabancı kökenli politik parti ve örgütler çoğunlukta oldu ve de bizzat organizesinde yer aldı. Uzun yıllardır inatla sürdürülen ve sahipleninlen 1 Mayıslar’da zaman zaman polisin saldırı ve şiddetine maruz kalındı. Çoğu zaman da Hollandalı ve Türkiyeli gerici-faşist akımların saldırı ve provakasyonlarını yaşadık. Çoğu zaman boşa çıkardık ya da devrimci şiddetle karşılık verdik ve püskürttük. Hollanda burjuvazisi 1 Mayıs’ı boşa çıkarmak için elinden gelen her türlü yalan, dalavere ve bilgi kirliliğini yaymak için elinden geleni yaptı.

1 Mayıs yerine 30 Nisan

Yıllarca Hollanda’da 30 Nisan Kraliçe Günü (Beatrix’in doğum günü) olarak kutlandı. 30 Nisan bütün ülke genelinde resmi tatil günü olarak bilinirdi ve kutlamar yapılırdı. 1 Mayıs tartışmalarına atfen “Bakın bizim de bir gün önce Kraliçe Günü’müz var ve o gün resmi olarak tatiliz. Eğlenceler ve kutlamalar yapıyoruz” deniliyordu. Geri bilinçli işçiler 1 Mayıs’ın politik önemine tarihsel ve sınıfsal bilgisine sahip değillerdi. Onun için de yapılan eğelence ve kutlamalardan sonra ikinci gün “ayıldıklarında” 1 Mayıs çoktan geride kalmış oluyordu. Rotterdam başta olmak üzere ısrarla kutlanmak istenen 1 Mayıs son yıllarda diğer illere de yansıdı ve giderek politik, tarihsel ve sınıfsal kökenleri üzerinde tartışılmaya ve sahiplenilmeye başlandı. Politik, tarihsel ve sınıfsal önemi ön plana çıktıkça birçok şehirde 1 Mayıs etkinlikleri ve sahiplenmesi yaygınlaştı. Bu aynı zamanda Hollanda işçi sınıfını yavaş olsa kendi öz geçmişine ve uluslararası işçi sınıfının tarihsel köklerini öğrenmeye ve sahiplenmeye götürdü.

TİS görüşmelerinde 1 Mayıs önerisi

Dünyanın dört bir yanında 1 Mayıs’ta işçi ve emekçilerin sokağa çıkarak krize, savaş, işsizlik, konutsuzluk, eğitim sorunu, çevre sorunu, sağlık sorunu, kadın sorunu vb toplumsal sorunları dile getirmesi ve haksızlıklara dur demesi sınıf kültürünü geliştiriyor, halklar arası dayanışmayı geliştiriyor. Biz metal işçileri 2013 TİS sürecinde FNV Kadro Üyeleri Temsilciler Kongresi’nde 1 Mayıs’ın kutlanması ve resmi olarak tanınması için TİS görüşmelerinde gündeme alınmasını önerdik. Patron sendikası FME de karşılığında yasal işten çıkışları gündemine aldı. İlk müzakerede taraflar bu iki maddenin geri çekilmesi üzerinde anlaştılar. Ekim 2013’te imzalanan TİS süreci kapandı. Ama FME yasal işten çıkışları yeniden gündeme getirdi. 2014’ün sonunda yasal işten çıkışlar üzerine bir saldırı planı yürürlüğe girdi. Biz metal işçileri temsilcileri Mart 2015’te yapılan temsilciler kongresinde 1 Mayıs’ın kutlanması kararını aldık. İlk kez FNV Sendikası ülkesel düzeyde 1 Mayıs kutlama kararını işçi ve emekçilere duyurdu. Örgütlü olduğu işyerlerinde işçi ve emekçiler 1 Mayıs’a çağrıldı ve her türlü ulaşım için genel seferberlik ilan edildi. 2015 1 Mayıs’ı Amsterdam’da 10 bini aşkın işçi ve emekçinin katılımyla coşkulu bir şekilde kutlandı.

2016 1 Mayıs’ı ve sendikalar

FNV sendikası dışında diğer sendikalar 1 Mayıs’a ilgisiz kaldı. Yapılan çağrılara yanaşılmadı. Biz FNV kadroları ve yönetim 1 Mayıs’ın sahiplenilmesi ve kutlanması için işyerlerinde hazırlıklarımızı yürüttük. Geçen yıl işyerlerinde otobüsler tutulmuştu. Ne var ki birçok işyeri ve bölgeden “geleceğiz” dedikleri halde işçiler 1 Mayıs’a gelmemişti. Onun için de bu yıl 1 Mayıs çağrısında FNV gelecek üye ve aileleri için toplu ulaşım araçlarında geçerli ücretsiz kart almayı önerdi. FNV üyeleri sendikanın sitesinden gereken bilgileri vererek bu olanaktan yararlanabildi. Birçok bölgeden yüzlerce işçi ve emekçi Amsterdam’a geldi. Geçen yıl olduğu gibi yine çoğunluğu metal işçilerinden oluşan binlerce işçi saat 11.00’de Jonas Daniel Meijerplein’de (Meijer Meydanı) toplanmaya başlandı. Kısa bir konuşmanın ardından saat 12.00’de yürüyüşe geçildi. Saat 13.00’te yürüyüş kolu miting yeri Oosterpark’a vardı. FNV Sendikası’na bağlı birçok sendika kendi sektörleriyle ilgili bilgilendirme standları açmışlardı. Birçok ülkeden emekçiler de kendi yemeklerini satarak kültürlerini sergilediler.

Programın akışı ilgiyle izlendi

Birçok sektörden temsilciler kendi sektörlerindeki sorunlarını ve örgütlenme çalışmalarını deneylerini anlattılar. Gençler yürüyüşün başından sonuna kadar aktif rol almışlardı. Yürüyüş güzargahında çeşitli müzik grupları mücadele ve direniş sarkılarını seslendirdiler, kültürel etkinlikleriyle yürüyüşe destek verdiler. Bunlar katılımcılar tarafından ilgiyle karşılanıyordu. Alkışlarla selamlıyorlardı.

Birçok tema üzerinde tartışma da yürütüldü. Krizin yarattığı sorunlar ve kriz bahane edilerek işçi ve emekçilere yönelik yürütülen saldırılar birçok işyerinden işçi ve emekçiler tarafından tartışıldı, bilgiler ve deneyimler anlatıldı.

Miting alanında toplanan işçilere hitaben konuşmak üzere FNV Başkanı Ton Heerts kürsüye çağrıldı. Kriz, işsizlik, yoksulluk, savaş ve dünyada yaşanan sorunlara kısaca değinen Heerts “Bütün bu sorunların sorumlusu işçi sınıfı degildir. Ne var ki işçi ve emekçiler bu sorunların kaynağına sokuluyor. Ve faturası biz işçi ve emekçilere ödetiliyor. Biz bunu kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz de. 1 Mayıs’ı ikinci yıl oluyor sahipleniyor ve düzenliyoruz. Daha ileri haklar kazanmak ve işçi sınıfının çıkarları için mücadeleden başka da bir seçeneğimiz yoktur” dedi. Konuşma büyük bir ilgiyle dinlendi kitle tarafından. Büyük tezahürat ve coşkuyla, zaman zaman alkışlarla konuşması selamlandı. Metal sektörünün direnişi ve TİS sürecini kazanmasını, sağlık ve temizlik sektörlerinde yaşanan mücadeleleri örnek göstererek Heerts kitleyi selamladı ve konuşmasını bitirdi.

Kültürel ve sanatsal etkinlikler

Miting alanında Afrika, Küba ve diğer ülkelerin direniş ve mücadele sembolleri olmuş şarkılar ve danslar sergilendi. Başından sonuna kadar 1 Mayıs eylemi her açıdan başarılı bir şekilde organize edilmişti. Hiçbir sorun ve eksiklik yaşanmadı. Katılımcılar tarafından organize büyük beğeni ile karşılanıyordu. Kültürel-sanatsal alanda hiçbir eksiklik yoktu. Politik alanda henüz istenilen bir hava hakim degildi. Kitle 1 Mayıs coşkusunu politik olarak yansıtacak bir havada ve ortamda değildi. Daha çok sendikal hareketin çemberi içinde sorunlara bakan ve o havayı soluyan bir atmosfer yaşanıyor.

Sol örgüt ve partiler de destek verdiler

Sosyalist Parti başta olmak üzere, Hollanda’nın sol örgütleri de eyleme katıldı. Çeşitli materyal ve dövüzleriyle kendilerini ifade ettiler. Türkiyeli, İranlı, Kürdistanlı, Filistinli ve diğer sol örgüt ve partiler de eyleme katıldılar. 1 Mayıs’a yönelik materyal ve dövizleriyle kendilerini alanda hissetirdiler. Coşkulu kortejlerden biri de sol örgüt ve partilerin oluşturduğu kortejdi.

Yürüyüş güzargahı boyunca yoğun katılım vardı. FNV internet sitesinden verilen bilgiye göre 9 bin işçi ve emekçi 1 Mayıs mitingine katıldığını duyurdu. Geçen yılki gibi büyük bir çoğunluğunu metal işçileri oluştururken, sağlık sektörü emekçileri temizlik işçileride coşkulu ve kitlesel katılarak eylemde yerlerini almışlardı. Yaratıcı araç ve katılımlarıyla temizlik işçilerinin korteji dikkat çekiciydi

2017 1 Mayısı’nı resmi olarak kazanmak için ileri!

Önümüzdeki yıl, her açıdan önemli ve tarihsel bir yıl olacak. Kriz içinde debelenen kapitalist sistem saldırılarını yoğunlaştıracak. Yasal işten çıkışlar son aşamasına geldi, birkaç ay sonra yürürlüğe girecek. Sürekli kısıtlanan hak gaspları gündemde. Dünyada süren savaş, işsizlik, ırkçılık ayrımcılık gibi sorunlar giderek toplumun gündemine giriyor. Burjuvazi adeta bir propoganda bombardımanına tutuyor işçi ve emekçileri. Bütün basın yayın organları gelişebilecek bir sınıf hareketinin önünü kesmek ve düzen sınırları içinde tutmak ezmek, sınıfın özgüvenini kırmak için çalışıyor. Bu hayatın her alanında görülüyor ve mücadele alanlarında hissediliyor. TİS süreçlerinde şimdilik belli sektörlerde anlaşmaya varıldı. Geçen süreç işçi ve emekçilerde dünyada yaşanan olaylara bakmak, değerlendirmek ve bir sınıf olarak kendi rolünü oynamak... Bu henüz kendi başına yetmiyor. Sadece çıkan cılız seslerle kendi sınıf kültürü üzerinden politik bir atmosfer yaratılmak isteniyor.

Ne kadar geriye bakarsan, o kadar ileriyi iyi görürsün…

Biz metal işçileri TİS sürecini geride bıraktık. Yaklaşık 9 aylık bir mücadelenin ardından nihayetinde bir anlaşmaya varıldı. Ama diğer sektörlerde sorunlar her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Bu sınıfın kendi içinde ciddi bir sınıf partisi ihtiyacını ve tartışmasını da beraberinde getiriyor. İşçi sınıfı sınıf bilinci doğrultusunda kendi çıkarlarını koruyacak ve kendi öncüsünü yaratmak için tarihsel rolünü oynuyacaktır. Bu konuda kuşku duyulmamalıdır.

2017 1 Mayıs’ı tarihsel olarak çok önemlidir. Çünkü 1917 Ekim Devrimi’nin 100. yılında dünyada birçok alanda yaşanacak hareketlilik Hollanda’da kendini fazlasıyla hissetirecektir. Ve Hollanda işçi sınıfı, Ekim Devrimi’nin 100. yılında 1 Mayıs’ı resmi olarak kazanmak ve kendi sınıf partisinin temel taşlarını döşemek konusunda önemli adımlar atacaktır.

Ali Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
Eindhoven / Hollanda, 02 Mayıs 2016Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 03.05.2016 Saat: 22:44

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.95
Toplam Oy: 20


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.10 Saniye