Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (9623)
· YÜREK ÇAĞRISI (6814)
· Bekle Beni (5812)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (5572)
· UNUTMAK YOK (5550)
· Mezopotamya (5085)
· SİTEM (4977)
· Veda (4561)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4549)
· HAYAT (4538)
· Beş Satırla (4447)
· AŞKLA SANA (4290)
· Şair İşçidir (4117)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (3967)
· DUVAR (3812)

Sitemizde toplam şiir:1633

Yeni Şiirler
· bıraktım kağıt kalemi (120)
· Hazan Vakti (155)
· MAHUR İZMİR (131)
· Öğretmenim (470)
· Biraz Şiir (600)
· Benim Sevdam (1270)
· Olsa(m) (1037)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1363)
· Bazen (1107)
· Sokak Çocuğu (1085)
· Sen Gidersen (1350)
· Denizim (1232)
· onlar yarattı cehennemi (1317)
· kuş sesleri sevdanın habercisidir (1942)
· Cemal Süreya (1805)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
14521712
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:100780

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Fanatik..
 Eski Şirince..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 54.163.42.154
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Turkey Turkey
5 Germany Germany
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Devrimci bir sınıf hareketi için ileri!
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "Hollanda: Metal sektöründe grevler ve süreç

Hollanda’da metal sektöründe 2015 1 Mayısı’nda başlayan grevler farklı zaman ve biçimlerle devam ediyor. FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi Ali Solmaz, sitemize gönderdiği yazıda; patron sendikasının dayatmaları karşısında geçtiğimiz günlerde de devam eden grev süreciyle birlikte, Hollanda metal işçilerinin yaşadıkları deneyimleri ve bu deneyimler ışığında yürüttükleri tartışmaları değerlendirdi. Ali Solmaz’ın yazısını sunuyoruz:

1 Mayıs 2015’ten beri metal sektöründe devam eden TİS sürecinde bir anlaşmaya varılamadı. 28 Nisan 2015’te yapılan son TİS toplantısında bir sonuca varılamayınca sektörde FNV ve CNV sendikaları öncülüğünde başlayan grevler çeşitli işyerlerinde devam ediyor. TİS sürecinin bitişi döneminde 0 zam dayatan patron sendikası FME uzun süre oyalama ve sıfır zamda diretti. Gerekçe olarak da 1300 işyerinin metal sektöründe FME’ye üye olduğunu ve büyük bazı işletmeler (DAF, Scania, Nedcar, ASML vb.) dışında diğer işletmelerin işlerinin iyi gitmediğini, bazılarının gelecek endişesi bile olduğu iddiasını öne sürdü. Onun için de TİS sürecinde istenilen % 3’lük zammın kabul edilemeyeceğini, ek olarak büyük işletmelerin durumundan dolayı işyerlerinde biraz daha esnek çalışma uygulanması ve gerektiğinde mecburi izinlerin daha rahat bir şekilde uygulanmasını dayatmıştı. Bütün bu istemler ve söylevler küçük metal fabrikalarındaki 220 bin işçiyi ve büyük metal fabrikalarındaki 180 bin işçiyi ilgilendiriyor. Ve başından beri işçiler bunu kabul etmeyeceklerini söylemişlerdi.

8 Ocak 2016’da FME ve FNV, CNV görüşmeleri

Geçen TİS süresince genellikle büyük metal işletmelerinde grevler yaşandı. Bazen koordineli olarak dayanışma anlamında grevler örgütlendi. Biri FME kongresini protesto etmek için ülkesel bazda 3 grev yaşandı. Diğer grevlerin çoğu bölgesel ve lokal düzeyde yaşandı. 8 Ocak 2016’da yeniden masaya oturmak zorunda kalan FME sendikası özet olarak "yıllık % 1,75, 3 yıllık ise % 5,25 zam" teklifinde bulundu. FNV sendikasının bir seferlik 900 avro ödenek talebi yerine, patron sendikası FME 300 avro teklif getirdi. FME, esnek çalışma koşullarının daha da kolaylaştırılmasını, mevcut durumuyla 104 (13x8) saat olan kullanma süresini daha da arttırarak bu süreyi ihtiyaca göre sınırsız kullanmak istiyor. Diğer bir takım sosyal hakların gaspı ve 45 yaş üstü işçilerin yaş durumuna göre ekstra izin günlerinin geri alınması gibi bir takım hak budamalarını da ekleyerek masaya oturdu. TİS görüşmelerine katılan FNV ve CNV temsilcileri bunun kabul edilemez olduğunu belirtmişlerdi.

19 Ocak 2016 DAF-FNV kadro üyelerinin toplantısı

FNV merkez yönetiminden TİS süreci müzakerelerine katılan JOS Brocken da toplantıya katıldı. TİS sürecini ilk günden bu yana en geniş ayrıntılarına kadar anlattı. Gelinen aşmaya kolay gelinmediğini belirtti. TİS sürecinin kolay olmayacağını bildiğini ve bunu en baştan söylediğini hatırlattı. Broken şöyle devam etti: “Sıfır zam dayatanlar bugün % 1,75 noktasına geldiler. Biz bunu kabul etmedik. Ve bu öneriyi size sunuyorum kabul ediyorsanız karar sizin hayır diyorsanız yine karar sizin..! Bu öneriyi bütün bölgelere işçilere götüreceğiz ve sizin vereceğiniz karar doğrultusunda bir eylem planı yapacağız.”

Ardından Petra Bolster söz alarak şunları söyledi: “DAF başta olmak üzere bazı büyük işyerlerinin TİS sürecinde belirleyici olduğunu artık her kes tarafından biliniyor. Bu konuda siz DAF-FNV kadro üyeleri ve diğer üye ve DAF işçileri bu konuda örnek mücadele biçimleriyle grev ve mücadeleyi birlikte sürdürüyoruz. FME’nin verdiği teklif ve sendikaların istediği bültenle işyerlerine işçilere iletildi. Hepiniz okudunuz gördünüz, bu konuda kararı birlikte vereceğiz.”

Toplantıya katılan kadrolar kısaca, DAF’ta 15 Aralık 2015 ve 8 Ocak 2016’da yapılan grevleri değerlendirdi. Yeni süreçle ilgili olarak FME’nin verdiği teklifin kabul edilemez olduğu belirtilerek grevlere devam kararı alındı. Bölgesel, lokal grevlerin dışında ülkesel düzeyde aynı anda ortak grevlerin yapılması önerisi getirildi. Ülkesel düzeydeki eylemlerin daha etkili olduğu tartışılıp yeni eylem süreci ile ilgi takvimsel planlama yapıldı.

DAF’ta ikinci kez SMS’le grev çağrısı korkusu

19 Ocak 2016’da yapılan kadro üyeleri toplantısında ilk grev kararı çıktı. DAF’a yönelik SMS’li grev çağrısı, 21 Ocak akşam vardiyası ve 22 Ocak’ta tüm gün olmak üzere 36 saatlik grev çağrısı ve 15 Aralık 2015’te SMS ile yapılan çağrı etkili olmuştu . Çünkü işyeri ön hazırlık yapma imkanı bulamamıştı. Bu sefer de benzer gelişmeler yaşandı. Bir şekliyle DAF yönetimi grev yapılacağını sezmişti. Arada dolaşan fısıltıda 21 Ocak 2016’da akşam vardiyası 15.30’da işe başlayacak 17.30’da SMS’ler geldiğinde işçiler iş bırakacak. Bir önceki deneyimden de bildiğimiz için şefler ve yöneticiler o saate kadar bölümlerde kalarak işçileri kontrol altında tutmak, korku salmak, ve daha fazla işçinin katılımımı bir şekilde engellemek isteyeceklerdi.

Bu tutum 15 Aralık’ta kısmi de olsa etki etmişti. Bunun karşısında biz FNV işçi temsilcileri ve kadroların bölümlerdeki tutumu etkili olmuştu. Bazı bölümlerde yöneticiler geri adım atmak zorunda kaldılar. DAF yönetiminin edindiği bilgiye göre 21 Ocak akşam vardiyası SMS geldiğinde iş bırakacaktı. Kendilerini buna göre hazırladılar. Biz ilk taktiği verdik. Saat 15.00’te ilk SMS’de 22 Ocak Cuma günü 24 saat greve çağrı yaptık. İşçiler bilgilendirildi. DAF yönetimi planını değiştirdi. Saat 17.40’ta ikinci SMS’leri gönderdik ve iş bırakma çağrısı yapıldı. DAF yönetiminde panik başladı; çünkü hiçbir hazırlık yapamadılar. Saat 18.00’de üçüncü SMS’leri de gönderdik ve gece vardiyasını da kapsayacak biçimde 36 saatlik grev çağrısı yaptık. DAF yönetiminde tam bir şok, işçiler ana giriş kapısına doğru gelmeye başladı. Grev formlarını doldurarak evlerine gittiler. Akşam vardiyasında yaklaşık 300 işçi greve katılırken bazı bölümlerde üretim durdu, bazı bölümlerde ise üretim %50 düştü.

22 Ocak 2016, grev günü

Sabah saat 06.00’dan itibaren DAF-FNV kadroları ana giriş kapısında toplandık. Kurulan grev çadırları akşamdan hazır bekliyordu. Çadırlar ışıklandırıldı, işçiler servis otobüsleriyle gelmeye başladı. Hava -6 derece, oldukça soğuktu. İşçiler ateş yakarak ısınmaya başladılar. Oldukça coşkulu ve samimi bir havada sohbet ediyorlardı. Kendi arabalarıyla utangaç bir şekilde gidip çalışan işçi arkadaşlarına bakarak, yorumlar yapıyorlardı. Taşeron firma işçilerinin durumu tartışılıyordu. DAF yönetiminin geçen yıl sonu işçilerin yıllık iş değerlendirmeleri üzerine örnekler veriyorlardı. İzlenen havuç-sopa politikası tartışılıyordu. Geçici olarak havuç politikasıyla susturulanların TİS sürecinden sonra asıl kurbanlıklar olacağı üzerinden örnekler vererek kendi aralarında sınıfın sorunlarını ve ihtiyacını tartışıyorlardı. Saat 09.00’dan sonra işçiler gruplar halinde grev çadırına geldiler. Oldukça coşkulu ve samimi ilişkilerle kucaklaşmalar, sohbetler sürdürüyorlardı. Grev formlarını dolduran işçiler evlerine gittiler. 500’den fazla işçi grev formunu doldurdu. 300 işçi de 21 Ocak 2016’da SMS ile 17.40’ta iş bırakarak 2 günlük greve çıkmıştı. Toplam olarak 800’den fazla işçi greve katıldı. DAF yönetiminin izinleri önceden düzenleyememesiyle birlikte grev sonucunda üretim %50’nin altına düştü. İşçilerde ise FME’nin teklifine karşı öfkeli bir şekilde “daha etkili grevlerle bunları mutlaka dize getirelim” algısı hakimdi.

Uzayan TİS süreci: Sorun ve ihtiyaçlar

Yaklaşık 8 aylık grevler ve eylemler sürecinde işçiler sınıf mücadelesi konusunda çok şeyler öğrendi. İlk başta birlikte bandın başında çalıştığı iş arkadaşını çok iyi tanıdı. Havuç-sopa politikası karşısında bazı işçi arkadaşlarının nasıl da kendi bireysel çıkarları için satıldıklarını ve işçi arkadaşlarını sattıklarını gördüler. Kendi aralarında devrimci kararlı gerçek işçi temsilcilerini gördüler ve onlarla tereddütsüz bütünleştiler. Önyargıları kırıldı. Gerçek arkadaşlığı, zor gün dostluğunu, mücadeleci fedakarlığı ve de gerçek insani duruşu gördüler. Söylenen her sözün değeri bin kez daha kulaklarda çınladı. Ötekileşmenin ne demek olduğunu yaşayarak gördüler. Yaşadıkları süre içinde sınıf dayanışmasını öğrendiler. Sınıf dayanışmasına ihtiyaç duydular. Ciddi bir politik eğitim sorunu olduğunu işçiler birbirinde gördüler. Kadrolar da ciddi bir eğitim eksikliğini yaşayarak gördüler. Eylemlerin daha da radikalleşmesi ve sonuç alıcı eylemler için eğitimli ve bilinçli işçi sınıfına ihtiyaç olduğunu tartışıyorlar, görüyorlar. Sendikal hareketin eylem sınırlarını görüyorlar, tartışıyorlar. Sendikal hareketin yanında eksik olan politik ideolojik önderlik edecek bir sınıf patisine olan ihtiyaç ve vurgular... Bütün bunlar işçilerin süreç içinde tartıştığı, eksikliğini hissettiği ve büyük bir ihtiyaç duyduğu şeyler.

Eksik olan, devrimci birlik ve önderlik boşluğu

Süreç kendi seyrinde ilerlerken, sendikal hareket içinde sorunlara cevap vermeye çalışıyor. Ama sınırları belli ve giderek eylemler radikalleşirse sendikaların da sınırlarını aşmak gerektiğini görecekler. Peki işçi sınıfı, sendikal birliği aşarak devrimci bir sınıf birliğine ihtiyacı olduğunu ne zaman ve nasıl anlayacak? Cevap: Sendikal hareketin sınırlarını aşarak, sınıf mücadelesinin ihtiyaçlarına uygun mücadele biçimleri devreye girdiğinde sendikal hareketin sınırlarını görecek ve sınıf partisine ihtiyaç gündemine girecek. Bütün bunlar için işçi sınıfının devrimci sınıf politikasında eğitime ihtiyaç var. İşçi sınıfı kendi sınıf kültürüyle tanışacak, kendi ideolojisini tanıyacak, öğrenecek ve bir sınıf olarak sahneye çıkacak. Yoksa tarihte olduğu gibi bugün de işçi sınıfı dar istemlerle sınırlandırılacak, gereksiz hava boşaltma eylemleriyle yorulacak, umutsuzlaştırılacak ve gerisin geri düzen çarklarına geri dönülecek.
Gün sınıfı devrimcileştirme günü, günün ihtiyacına cevap vermek için görev başına! Partisiz bir işçi sınıfı ordusuz bir komutana benzer! Öyleyse; devrimci bir sınıf hareketi için ileri!

Ali Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
24 Ocak 2016, Eindhoven / HollandaFacebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 03.02.2016 Saat: 23:34

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.96
Toplam Oy: 26


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.12 Saniye