Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (9623)
· YÜREK ÇAĞRISI (6814)
· Bekle Beni (5812)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (5572)
· UNUTMAK YOK (5550)
· Mezopotamya (5085)
· SİTEM (4977)
· Veda (4561)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4549)
· HAYAT (4538)
· Beş Satırla (4447)
· AŞKLA SANA (4290)
· Şair İşçidir (4117)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (3967)
· DUVAR (3812)

Sitemizde toplam şiir:1633

Yeni Şiirler
· bıraktım kağıt kalemi (120)
· Hazan Vakti (155)
· MAHUR İZMİR (131)
· Öğretmenim (470)
· Biraz Şiir (600)
· Benim Sevdam (1270)
· Olsa(m) (1037)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1363)
· Bazen (1107)
· Sokak Çocuğu (1085)
· Sen Gidersen (1350)
· Denizim (1232)
· onlar yarattı cehennemi (1317)
· kuş sesleri sevdanın habercisidir (1942)
· Cemal Süreya (1805)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
14521722
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:100780

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Fanatik..
 Eski Şirince..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 54.163.42.154
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Turkey Turkey
5 Germany Germany
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Devrimci bir sınıf hareketi örgütlemek için görev başına!
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "Hollanda: VDL Nedcar ve DAF’ta 24 saatlik grev
Hollanda'daki Nedcar ve DAF fabrikalarında bir günlük grev yapıldı.

Hollanda’da 28 Nisan 2015’te büyük metal sektörü TİS sürecinin tıkanmasayla başlayan grevler devam ediyor. 2015’in sonunda açıklama yapan FNV sendikası, görüşme veya anlaşmaya varılmazsa grev ve eylemler devam edeceğini duyurmuştu. Patron sendikası FME ve bazı büyük metal işyerleri oyalama ve sözlü açıklamaların ötesine geçmediler. Bütün söylevleri mağduriyet açıklamaları.

Bir çok işyerinde önceden programlanmış eylem çizelgesi yeni yılın hemen başında yürürlüge girdi. İlk elden VDL Nedcar işçileri aldığı kararı 4 Ocak 2016’da Nedcar kadro üyeleri, 8 Ocak 2016’da 24 saat greve gidileceğini açıkladılar. Daha önceden kadro toplantılarında metal fabrikaları arası kardinasyonu sağlamak için tartışmalarda aynı tarihlerde greve gitme veya ülkesel düzeyde grevlerin örgütlenmsi kadrolar tarafından vurgulanıyordu.

FNV’den DAF işçilerine, Nedcar’la dayanışma çağrısı

FNV yönetimden DAF-FNV Kadro üylerine gelen e-mail’de Nedcar’da 8 Ocak’ta yapılan grevle dayanışma için DAF’ta da aynı gün grevin örgütlenmesi çağrısı vardı. Sendika çalışanları ulaşabildigi kadroları telefonla arıyarak ortaklaşa yapılmak istenen grevle ilgili bilgilendirdiler. Daha önceden VDL Nedcar gibi metal fabrikalarının da içinde olduğu yerlerle ortaklaşa grevlerin örgütlenmesi önerilmişti, tartışılmıştı. Ama bu konuda somut olarak her hangi birisiyle grevin örgütlenmesi kararlaştırılmamıştı. Onun için DAF-FNV kadroları bu karara büyük tepki gösterdiler. Bu grevin örgütlenmesi çalışmasına katılmıyacaklarını belirttiler. E-mail üzerinden yapılan tartışmalarda net bir sonuca varılmadı. 6 Ocak’ta iki DAF-FNV işçi temsilcisiyle görüştük. Durum değerlendirmesi yaptık. Ulaşabildigimiz kadroların eleştiri ve önerilerini dinledik. Birkaç temsilciye daha ulaştık, durumu geniş değerlendirdik. Temsilcilerden biri ülkesel düzeyde TİS görüşmelerine katıldığı için, onun bu konuda daha geniş bilgisi vardı. Şunları söyledi: “Sendikanın verdigi bilgi daha önceden ortak grevin örgütlenmesi önerisi gelmişti, biz de bu konuda sorun olmaz diye düşündük ve onun için böyle bir kararı aldık. Özür diliyoruz, bu konuda yanlış yaptık, ama kadroların bu kadar tepki göstereceğini beklemiyorduk.”

DAF-FNV kadrolarına grevi sahiplenme çağrısı

Alınan kararı doğru bulmadığımızı, bu konuda yönetici arkadaşın “özür diliyorum kendi başıma karar verdigim için yanlış yaptım” sözlerini samimi bulduğumuzu ve şimdi artık tartışmayı bir kenara bırakıp grevin örgütlenmesi ve başarısı için seferber olunması gerektiğini belirttik. Bütün kadrolara kısa bir metin yazarak e-mail üzerinden ilettik. 7 Ocak’ta da gece, gündüz ve akşam vardiyalarında kapılarda bildiri dağıtımı için çağrı yaptık. Ve bu konunun 19 Ocak’ta yapılacak kadrolar toplantısında geniş anlamda tartışılması gerektiğini belirttik. “Gün birlik ve grevi başarılı bir şekilde örgütleme günüdür, tersi kötü sonuçlara götürecek onarılması zor sorunlar yaratır. 7 Ocak’ta sabah saat 06.00’da ana giriş kapısında olacağız” dedik. Bu metin kadrolarda iyi bir etki bıraktı. Anında gelen reaksiyonlarla bizimle aynı düşüncede olduklarını bildiren kadrolar göreve koyuldular. Sabah giriş kapısında buluştuğumuzda kadrolar yazdığımız metinin çok yerinde olduğunu belirttiler. Bildiriler gündüz ve gece vardiyalarında işçilere ulaştırıldı. İşçiler tarafınfan coşkuyla karşılandı.

8 Ocak: DAF ve VDL Nedcar’da grev günü

8 Ocak’ta DAF ana giriş kapısında grev için büyük bir çadır kurulmaya başlandı. Saat 06.00’da biz kadrolar giriş kapısının önünde grev çadırında toplanmaya başladık. FNV sendikasının bayrak, grev pankartı ve flamalarını görünecek biçimde astık. Grev çağrı bildirilerinde işçilere saat 09.00’dan itibaren gelmeleri belirtilmişti. Ama birçok işçi erkenden gelmeye başladı. Servislerden inen işçiler gruplar halinde grev alanına geldi. Yeni bir yılın başı ve giderek uzayan TİS mücadele süreci işçilerde daha bir yakınlaşmayı, güveni ve kararlılığı yansıtıyordu. İşçiler bölükler halinde gelmeye başladı. Bugüne kadar yapılan grevler toplam olarak 12 gün sürdü. Bu zaman içinde greve katılanların bazıları dökülmüştü. Süreç içinde yeni işçiler mücadele sürecine katılmıştı. İşçiler dökülen işçi arkadasları ile ilgili sohbetler ediyorlardı. DAF yönetiminin nasıl havuç-sopa politikası izledigini ve bu konuda bilinçsiz ve iradesiz olanların nasılda mücadelenin dışına düştüklerini tartışıyorlardı. İşçiler kendi aralarında hararetli tartışmalar yürütüyordu.
İşçiler soruyorlardı: Kaybedersek ne olacak? Biz de “durumu değerlendirir, doğrulur yeniden başlarız” dedigimizde işçiler yumruklarını kaldırarak “mutlaka kazanacağız” diyorlardı.

Coşkulu ve kararlı katılım

İşçiler grev çadırında toplanmaya başladı. Saat 09.30’da FNV sendika bölge yönetiminden VDL Nedcar sorumlusu Peter Reniers kürsüye çıkarak işçilere yönelik bir konuşma yaptı. Peter kısaca TİS sürecine değindi. Ve şunları söyled: “Patron sendikası FME bugüne kadar anlaşmaya yanaşmadığı için grev ve eylemler devam ediyor. Metal sektörü Hollanda da en fazla kar yapan bir sektör fakat işverenler karlarına daha fazla kar katmak için 0 (sıfır) sözleşme veya düşük bir anlaşma ile süreci idare etmeye çalışıyorlar. Birlikte mücadele edersek mutlaka kazanacağız. Grevler ve eylemler yaygınlaşarak sürecektir.” Ardından dev ekranda Nedcar işçileri ile internet üzerinden canlı bağlantı kuruldu. Karşı tarafta Nedcar işçileri büyük bir coşkuyla dayanışma sloganları atarak biz DAF işçilerini selamladılar. FNV bölge yönetiminden DAF sorumlusu Petra Bolster ekranda DAF işçilerini selamladı ve mücadeleci duruşumuzdan dolayı bizimle gurur duyduğunu söyledi. “Siz DAF işçilerinin tecrübe ve mücadelesini Nedcar işçilerine anlatıyorum, burda da büyük bir coşku ve kakarlılık var. Nedcar işçileri orada grev anında aldıkları kararla 11 Ocak 2016 Pazartesi günü yeniden 24 saat greve gideceğini kararlaştırdılar” dedi. DAF ve Nedcar işçileri birbirini selamlıyarak birlik ve dayanışma sloganları attılar. Nedcar’da binden fazla işçi grev formu doldurarak greve katıldı. DAF’ta 800’den fazla işçi grev formu doldurarak greve katıldı. Ülkesel ve bölgesel düzeyde TV ve basın büyük ilgi gösteriyordu.

Handikap, tuzak ve olanaklar

Metal sektörü 7 ayı askın bir süredir TİS sürecinde anlaşma sağlanmadığı için grevler ve eylemlerle devam ediyor. Grev ve eylem deneyimi Avrupanın diğer ülkelerine göre daha az olan Hollanda işçileri hızla bu süreci yaşıyor ve önemli deneyimler kazanıyor. 2015 yarısından itibaren başlayan grevler yıl sonuna kadar devam etti. DAF’ta yıl sonu işçilerin kişisel çalışma ve fonksyonları değerlendirmeleri yapıldı. (Bunlar yılda bir kez yapılan değerlendirmedir)Yasal olarak grev ve eylemlerin yıl sonu değerlendirmelerin dışında tutulması gerekiyor. Ama ne var ki patron hiç de buna uygun davranmıyor. Zayıf ve bilinçsiz işçileri havuç politikasıyla kişisel beklentilere sokuyor. Ya da sınıfın birlikte hareket etmesinden koparıp bireysel kurtuluş beklentisine sokuyor. Taşeron işçilerine kadrolu kontrat şantajı yaparak koparıyor, korkutuyor. Bazı kısımlarda ustabaşlarının katıldığı grev ve eylemlerde bazı bölümlerin grev günleri durma noktasına geldiğini biliyoruz.

Onun içinde bazı kişilerle birebir görüşerek havuç-sopa politikası uygulamalarına gidiliyor. Bazı bölümlerde bu santaj ve baskılar etkilide oluyor. Bunun tersi olan bölümler de var. DAF yönetiminin gösterdiği bu davranış biçimine karşı sağlam duruş gösterenler de var. İkinci olarak birçoklarında yeni görevler ve ücretlerinde kısmı artışlar kullanılıyor. Bazılarına mesleklerinde yükselme ve yeni sorumluluklar verme vaadlerinde bulunuluyor. Bu türden vaatler bilinçsiz işçilerde beklentileri arttırıyor.

Buna karşın, “Biz kendi hakkımızı istiyoruz. Yalvararak ve ya yağcılık yaparak birysel çıkarlarımız için bir yerlere gelmektense, hep beraber her kesin hak ettiği kendi işini ve ücretini alacağı çalışma koşullarını yaratmak istiyoruz. Bu da ancak ortak mücadeleyle olur” diyen işçiler de var. Handikap ve tuzaklar bütün TİS sürecinde yaşanmış ve işçiler bu konuda az çok tecrübe sahibi olmuşlardır. Onun için haklarını mücadeleyle alacağına inanan işçi kitlesi giderek çoğalıyor. Zaten grevlerin bel kemiğini de bu işçiler oluşturuyor.

Saldırı, zorluklar ve ihtiyaç

İşçi ve emekçilere karşı, uzun yıllardır sürdürülen sosyal, ekonomik, politik yıkım saldırıları toplumu hayli yoksullaştırmış. İşsizlik ciddi bir endişe konusu. Ücretlerin giderek yaşam standartlarının altında kalması yaşam şartlarını zorluyor. Sağlık, konut, eğitim, ulaşım bir bütün olarak yaşam hakkı kapitalist sistemin kar getirecek ticari çarkına bağlanmış. Geçmişte kazanılan haklar birer birer gaspediliyor. Sendikalar, liberal sosyal-demokrat partiler işçi, emekçi ve genel olarak toplumun yaşam standardının yükselmesi için ciddi bir çaba ve varlık gösteremiyorlar. Sadece saldırı paketlerini yasal çerçeve sınırları içinde izlemekle yetiniyorlar. İşçiler başta olmak üzere toplumda ciddi bir gelecek ve yaşam korkusu var. Bir işçi işini kaybettiginde, eşini, evini, çocuğunun gelecegini, sağlığını vb birçok şeyini kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. 1 Ocak 2016’da üçüncü aşaması tamamlanan yasal işten çıkışlar giderek toplumu korkutuyor. 1 Temmuz 2016’da dördüncü aşaması (son aşama) ile birlikte işten çıkışlar tamamen yasal bir statüye kavuşmuş olacak. Bu, korkulu bir yaşamı topluma dayatıyor. Burjuvazi hep taşeronluk sistemini moderen ve özgür çalışma biçimi olarak topluma sunuyor ama aslında tam bir köleleştirme sistemidir.

Gerçek özgürlük, korkusuz yaşamaktır! Bütün bunlar için başta işçi sınıfını bilinçlendirecek, ona yöne verecek, işçi sınıfı öncülüğünde toplumu peşinden sürüklüyecek gerçek bir sınıf partisine ihtiyaç olduğunu hayatın her alanında hissetmemek mümkün değildir. Ülkede ve dünyada yaşanan bütün saldırı ve olaylara karşı bir sınıf bilinciyle olayları degerlendirmek. İşçi sınıfını kendi davası için savaştırmak ancak gercek bir sınıf partisiyle mümkündür.

A. Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi temsilcisi
11 Ocak 2016
Eindhoven / HollandaFacebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 17.01.2016 Saat: 23:15

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.95
Toplam Oy: 20


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.10 Saniye