Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (9623)
· YÜREK ÇAĞRISI (6814)
· Bekle Beni (5812)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (5572)
· UNUTMAK YOK (5550)
· Mezopotamya (5085)
· SİTEM (4977)
· Veda (4561)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4549)
· HAYAT (4538)
· Beş Satırla (4447)
· AŞKLA SANA (4290)
· Şair İşçidir (4117)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (3967)
· DUVAR (3812)

Sitemizde toplam şiir:1633

Yeni Şiirler
· bıraktım kağıt kalemi (120)
· Hazan Vakti (155)
· MAHUR İZMİR (131)
· Öğretmenim (470)
· Biraz Şiir (600)
· Benim Sevdam (1270)
· Olsa(m) (1037)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1363)
· Bazen (1107)
· Sokak Çocuğu (1085)
· Sen Gidersen (1350)
· Denizim (1232)
· onlar yarattı cehennemi (1317)
· kuş sesleri sevdanın habercisidir (1942)
· Cemal Süreya (1805)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
14521744
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:100780

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Fanatik..
 Eski Şirince..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 54.163.42.154
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Turkey Turkey
5 Germany Germany
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Hollanda: Büyük metal sektöründe mücadele sertleşiyor
Yazar: Ali Solmazalisolmaz gönderdi: "Bugüne kadar yapılan eylemler DAF işçileri tarafından bilinen ve tekrarlanan eylemlerdi. Bundan sonra işçi sınıfının böyle eylemlerle işyeri yöneticileri ve düzen güçleriyle karşı karşıya geleceğinin açık sonuçları olacağını göreceğiz.
Hollanda’da metal işkolundaki TİS sürecinde yaşanan tıkanmanın ardından yapılan iş yavaşlatmalar, grev ve protestolara rağmen henüz ciddi bir ilerleme yaşanmadı.

Büyük ve küçük metal sürecinde süren ikili mücadelenin parelel yürümesi karşısında patron sendikası FME istenilenin altında bir uzlaşmayla küçük metalde prensip olarak bir anlaşmaya gitti. Henüz sendika üyelerinin referendum sonuçları açıklanmadı. Büyük metal işçileri ise geri adım atmıyacağını her fırsatta kamuoyu ile paylaşı.
Ülkenin bir çok bölgesinde sendikaların örgütlü oldukları işletmelerde bugüne kadar 30 binden fazla işgünü greve gidilmiş. Gerek ülkesel düzeyde gerekse lokal düzeyde yapılan eylemlerde hem patronlar hem de FME sürekli bir beklenti yayarak her eylemi sabote etmeye, süreci uzatarak işçileri yormaya ve katılımı düşürmeye çalıştı. Gerici medya aracılığıyla işçilerin istemlerini abartılı göstererek kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye ve işçiler arasında umutsuzluk yaymaya çalıştı. İlk başlarda bu yalan politika etkili de oldu. Ancak hem sendikanın kamuoyu ile süreci açıktan paylaşması hem de her eylem ve direnişte işçilerin doğal talep ve söylemleri toplumda giderek bir destek ve sahiplenmeye dönüştü. Gelinen yerde bir çok işçi ve emekçi mücadelenin meşru ve daha radikal eylemlerle yapılıp sonuca ulaşılmasından yana.

Büyük metalde TİS süreci ve DAF’ınn rolü

TİS süreci başladığında tarafların birbirine sunduğu taslak taleplerin %80’i DAF’ın talepleridir. Biz bunu 2013 TİS sürecinde de gördük. Bugüne kadar yapılan lokal grevlerde DAF yönetimi sürekli olarak kendini masum ve mağdur göstererek TİS sürecinde FME’nin karar vereceğini söylüyor. Kuşkusuz temsiliyette bu böyledir. Ama arka planda DAF ve diğer büyük işletmelerin talep ve kararları önemlidir. Örneğin 2013’te TİS sürecinde yaşanan tıkanmanın ardından yine grevler gündeme gelmişti. O süreçte DAF ve birkaç büyük işletme, protokolu prensip olarak imzaliyacağını ve de anlaşmadan yana olduklarını söyleyince FME ikinci gün yeni TİS’i kabul ettiğini belirtmiş ve anlaşma sağlanmıştı.

Değerlendirme ve yeni süreç

19-20 Kasım’da DAF-FNV kadroları olarak iki günlük toplantı gerçekleştirdik. Zaaflarımızı ve üstün yanlarımızı açıkça formüle ettik. İlk günkü programa FNV Metal Sektörü TİS Süreci Başmüzakereci Jos Brocken da davetliydi. TİS sürecini, ilk günden itibaren tarafların tutum ve taleplerini baştan sonuna kadar açıkladı:

“Bu süre içinde DAF yöneticilerinin nasıl sürece müdahil olduklarını, bu konuda taleplerinin kabul edilmesi için FME’nin dayatmalarını açıktan desteklediğini ve direktiflerle yönlendirdiklerini gördük. Diğer birkaç işletme de bunlara dahildir. Örneğin Scania, VDL, Nedcar gibi işletmeler de DAF’ın öneri ve taleplerini destekleyen işletmelerdi. Onun için DAF’ta yürütülen mücade belirleyici olacaktır. Bugüne kadar hem ülkesel ve lokal düzeyde yapılan eylemlerde gösterilen başarı ile diğer işletmelerdeki işçilere örnek oluyorsunuz hem de TİS sürecinde baskın bir rol alıyorsunuz. Örneğin ilk kez siz DAF işçileri 72 saat grev kararı alarak başarılı bir grev gerçekleştirdiniz. Ardından diğer işyerleri sizi örnek aldı. Biz bu süreci yakından izleyen diğer işyerlerlerinin eylemlerine de katıldığımız için oralarda duyuyoruz. Tartışmalarda kadrolar sizi örnek aldığını açıktan söylüyorlar. Onun için yeni sürece sizin göstereceğiniz etkin eylem ve kararlılık belirleyici olacaktır. Bizim izlenimlerimiz; FME süreci önümüzdeki yıla ertelemek istiyor. En azından geçen 7 aylık süreci kazanmak istiyor. Bu konuda siz DAF işçileriyle FNV sendika yönetimi olarak tam bir dayanışma ve her türlü destek içinde olduğumuzu birkez daha belirtirim. Yeni süreci hep birlikte yüklenerek yeni taktik mücadele biçimleriyle kazanacağız.”
İkinci gün iki günlük 48 saat grev kararı alındı. Ve bu karar mutlaka gizli tutulmalıydı; kapılarda bildiriler dağıtılana kadar…

DAF’ta grev hazırlığı

Kadrolar 25 Kasım günü sabah saat 06.00 ve öğlen 14.30’tan itibaren vardiya değişimlerinde DAF giriş-çıkış kapılarında bildirilerle işçilere grev kararını duyurdular. 26 ve 27 Kasım’da 48 saat grev kararı alındı. Bu DAF için beklenmeyen bir andı. Büyük bir şaşkınlık ve saldırganlıkla korku ve yalan propogandasını devreye soktu. İşçiler ise bu türden söylevlere yaşadıkları deneyimlerden dolayı alışktılar sadece gülerek geçtiler. Bir iki bölümde yöneticiler asılsız söylev ve çirkin davaranış biçimleriyle kadrolara karşı tutumlarda bulundular. Biz FNV işyeri işçi temsilcileri olarak sert bir şekilde DAF yönetimini uyardık. Bu konuda ciddi bir açıklama gelmez, bu türden söylev ve davranışlar devam ederse grev sürecini öne çekme her an iş bırakarak greve çıkma konusunda ultimatom verdik. Kısa süre içinde DAF yönetimi yazılı açıklama yaparak bu konuda tarafların birbirine karşı yasal sınırlar içinde saygılı olmaları gerektiğini belirtti. Bildirilerini duyuru panolarına astı. İşçiler tarafından büyük tepki gösterildi bu davranış biçimine.

Etkili ve coşkulu katılım

26 Kasım sabahı saat 06.00’dan itibaren biz kadro ve ileri işçiler DAF’ın ana giriş kapısında FNV pankart, bayrak ve flamalarıyla toplanmaya başladık. Kısa yazılmış “Birlikte durursak güçlüyüz!” şiarlı el ilanlarıyla bir kez daha işçilere seslendik. Saat 09.00’dan itibaren işçiler bölük bölük giriş kapısına doğru toplanmaya başladı. Hava soğuk olmasına rağemen işçiler coşkulu ve heycanlı bir şekilde birbiriyle kucaklaşarak selamlaşıyordu. Saat 10.00’da program başladı. DAF-FNV kadro üyeleri başkanı kısa bir konuşma ile açılışı yaptı. İşçileri selamladı. Ardından FNV yöneticisi Petra Bolster kürsüye geldi. Bolster; konuşmasında şunları söyledi:

“Süreci birlikte götürüyoruz. Başından söyledik; bu sefer kolay olmayacak. Bunu hep birlikte görüyoruz. Ama biz biliyoruzki işçi sınıfının davası işçiler tarafından sahiplenildiği sürece kazanma şansı vardır. Bugüne kadar hep açık olduk birbirimize, onun için de sürekli saflarımız büyüyor ve haklılığımız kabul görüyor. Bizim istediğimiz asgari düzeyde bir TİS imzalamak. Haklarımızın korunması, işyerlerinde yaşanan sorunların giderilmesi ve iş koşullarının iyileştirilmesidir. Ama patronlar buna yanaşmıyor. Onlar sadece kâr ve daha fazla kâr hırsıyla hareket ediyor. Ama biz bunu kabul etmiyeceğiz. Otobanlarda onurla gördüğümüz DAF TIR’larını siz yapıyorsunuz. Sizin alınteriniz var. Bu alınterinizin karşılığını almak için de birlikte mücadele ediyoruz. Sonuna kadar mücadeleye varmısınız?”

İşçiler konuşmayı “Eylem, eylem, eylem!” sloganıyla karşıladı. Bolster işçileri selamlıyarak “yeni taktik eylemlere hazır olun” sözleriyle konuşmasını bitirdi.
850 FNV üyesi grev formunu doldurdu. 32 işçi FNV’ye yeni üye olarak greve katıldı ve grev formunu doldurdu. Almanya IG-Metall, Belçika ABVV ve ACV sendikalarına üye olan DAF işçileri evde kalarak greve destek verdi. Üye olmayıp greve katılan ve evde kalan işçilerle beraber binden fazla işçi greve katıldı. Saat 13.00’te ise grev çadırından ayrılındı.
Greve basın da büyük ilgi gösterdi.

27 Kasım: Grevin ikinci günü

Sabah saat 10.00’dan 12.00’ye kadar grev çadırında kadro ve sendika temsilcileri nöbetçi olarak toplandık. Sadece bir günlük olarak (27 Kasim) greve katılmak istiyen 40 işçi grev çadırına gelerek form doldurdu. Ardından toplanan kadro üyeleri grevi değerlendirdi. Bundan sonra yeni eylemlerle bir program takvime bağlandı. İş yavaşlatma, gün içinde vardiyaların ani işbırakması vb. biçimde eylemler yapılacağı kararını aldı.

Yeni süreç için daha etkin çalışma biçimi hazırlandı ve mobilize komiteler kuruldu. Süreç tümüyle yeni bir aşamaya sıçradı. Çünkü bugüne kadar yapılan eylemler DAF işçileri tarafından bilinen ve tekrarlanan eylemlerdi. Bundan sonra işçi sınıfının böyle eylemlerle işyeri yöneticileri ve düzen güçleriyle karşı karşıya geleceğinin açık sonuçları olacağını göreceğiz.

Süreç: Bilinç açıklılığı, görev ve sorumluluk

Bu süre zarfında işçilerde yaşanan bilinç sorunu yeni süreçte daha ileri aşamada yaşanacak. Kendi sınıf kültürünü, politik tutumunu ve kendisi için mücadele ettiğinde nasıl da ötekileştiğini bizzat yaşayarak görecektir. Henüz mücadele sendikal hareketi aşmayan, yasal çerçevede seyir ediyor. Ama yasalar her yerde ve her zaman koşullara cevap veremez. Onun için de metal işçileri diğer sınıf kardeşleriyle birlikte hızlı bir politikleşme süreci yaşayacaktır. Bu sınıfın kendi ayakları üstünde durması ve giderek bir önderlik arayışına gireceği kesindir. İşçi sınıfı devrimcileri, ilericiler, aydınlar bu davaya inananlar bu süreci yakından izlemeli ve tarihi sorumluluğunu yerine getirmelidir.

Bu talan ve sömürü düzeni olan kapitalist sistemin tek mezar kazıcısı işçi sınıfidır. İşçi sınıfı savaşacak sosyalizm kazanacak! Ya kapitalist barbarlık ya da sosyalizm! Ara yol yok!

A. Solmaz
DAF-FNV İşyeri İşçi Temsilcisi
Eindhoven-Hollanda
29 Kasım 2015


Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 09.12.2015 Saat: 19:47

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Yazar: Ali Solmaz

En çok okunan yazı: Yazar: Ali Solmaz:
Hollanda DAF’da iki bin işçiye çıkış


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 4.94
Toplam Oy: 17


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.11 Saniye