Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Şiiri okumak için tıklayınız! 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
18145872
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:113470

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Turan Dursun Sites..
 Alevi Forumu..
 Halkın Sesi TV..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 44.200.25.51
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

GEZİ'DEN ÖNCE, GEZİ'DEN SONRA
Haberler

"Kamuoyunda polis şiddeti algısı ve Gezi ile farkına varılan polisin öldürme gücü"

GEZİ'DEN ÖNCE :2007 yılında eski emniyet müdürlerinden AKP Eskişehir Milletvekili Muharrem Tozçözen ve diğer arkadaşlarının önerisiyle, PVSK’da (Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu) yapılan değişiklikten sonra, failin polis olduğu öldürme olaylarında çok büyük artışlar oldu, bu artışlar ülke genelinde yaygınlaşarak devam etti. Yaygınlaşan polis şiddeti sonucunda, GEZİ olaylarının başlangıcı olan Mayıs 2013 sonlarına kadar 27’si karakollarda olmak üzere 135 kişinin ölümünden polis sorumlu tutuldu. Mayıs 2014 tarihi itibari ile bu sayı 160 kişiye çıkmıştır.


GEZİ eylemlerine katılanların % 90 gibi çok büyük çoğunluğunun birkaç yılda polisin öldürdüğü ki, aralarında bebek ve çocuklarında olduğu 135 kişinin ölümünden, öldürülmesinden ve PVSK ile olağanlaşan polis teröründen haberdar olmadıklarını gördük.

GEZİ eylemleri başlangıcında, gerek Taksim'de kurulan çadırlarda bulunanlara, gerekse İzmir Gündoğdu meydanında oluşturulan platformlarda bulunanlara: '2007 yılında PVSK'da yapılan değişiklikten sonra, ordulaşan polis gücü, bu güce dayalı toplum üzerine estirilen polis terörü ve bunun sonucu olan yaşama hakkı ihlalleri konusunda ne düşündüklerini' sorduk.

Polis şiddeti ve yaşama hakkı ihlallerinde toplumun duyarlı olup olmadığını tespiti için Baran Tursun Vakfı olarak yaptığımız alan çalışmalarında, polis şiddetine karşı oluşturulan bu platformlarda yer alan bireylerin çoğu, polis şiddeti ve yaşama hakkı ihlallerinde yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gördük. 'GEZİ eylemleri başlamadan evvel polis şiddeti sonucu yaşama hakkı ihlal edilen 135 kişiden haberdar olup olmadıklarını ve bunların arasında kimi tanıdıklarını' sorduğumuzda, 135 kişiden ancak 5-6 kişinin adını söyleyebildiklerini, bunlarında siyasetten ölenler olduğunu gördük. Geri kalanın ne adını bildiler, ne de olayları hatırladılar.

Örneğin: Çanakkale Anafartalar polis karakolunda ölü bulunan Hakkı Cangı ve İsmail İnan, Zonguldak polis karakolunda ölü bulunan Metin Yüksel, Bursa polis karakolunda ölü bulunan Roman vatandaş Serkan Çedik, Ankara'da öldürülen Roman vatandaş Soner Cankal, Ş.Urfa'da öldürülen İ.Halil Çoban, İstanbul'da öldürülen Aytekin Arnavutoğlu gibi yüzü aşkın olayları hatırlayan olmadı. Halbuki bu ölümlü olaylar birkaç yıl gibi kısa sürede olmuştu.

GEZİ'DEN SONRA :Gezi olaylarından sonra toplum nezdinde polis şiddeti daha anlaşılır oldu. Baran Tursun vakfının polis şiddetine dair: "PVSK yasası her ne kadar bir asayiş yasası olarak yürürlüğe girdi ise de, esasında bu yasa toplumla mücadele yasası olarak polis gücünü ordulaştırdı. Ordulaşan polis gücü ülke sokaklarını savaş alanına çevirmek suretiyle, hak arayanlara ve duyarlı topluma karşı adeta "Cephe" savaşına girişti" tezi, toplumun her alanlarında kabul gördü. GEZİ eylemleri ilintili hak arayanlara karşı estirilen polis terörü sonucu, Polis şiddetine karşı kurulan Baran Tursun vakfı çalışmalarını ve bizim gibi polis mağduru ailelerin feryatlarını toplumda anlaşılır hale getirmiştir. GEZİ'den önce polisi "Korumacı" güç olarak algılayanlar, GEZİ'den sonra polisi "Korkulan,sakınan ve baskı gücü" olarak algıladılar.

GEZİ OLAYLARIYLA FARKINA VARILAN POLİSİN ÖLDÜRME GÜCÜ

1-2007 yılından, Gezi olayları başlangıcı olan 2013 Mayıs ayı itibari ile polis 135 masum vatandaşı öldürdü. 2014 Mayıs ayı itibari ile öldürülenlerin sayısı 160 kişiye çıktı.

2-Gezi başlangıcından bu yana son 12 ayda polis 28 kişi öldürdü.

Bunlar: Elif Çermik İstanbul, Uğur Kurt İstanbul, Ayhan Yılmaz İstanbul, Cafer Turgut İstanbul, Berkin Elvan İstanbul, Veysi Uluğ İstanbul, Vezir Uluğ İstanbul, Mehmet İstif Mersin, Hakkı Orhan Uşak, Vedat Sabuncu İzmir, Ahmet Atakan Hatay, Bemal Tokçu Hakkari, Veysel İşbilir Hakkari, M.Reşit İşbilir Hakkari, Ayşe Uğur Karaman, Ayşe Kanat Hakkari, Veysel Albayrak İstanbul, Zeliha Meral Elazığ, Ayten Sönmez Elazığ, İsmail Dere Bursa, Sinan Saltıkalp Şırnak, Ali Çelebi Tekirdağ, Ali İsmail Korkmaz Eskişehir, Ethem Sarısülük Ankara, İrfan Tuna Ankara, Tuğrul Cimli Balıkesir, Abdullah Cömert Hatay, Mahmut Öyke Gebze

3- PVSK yasasını toplumla mücadele yasası olarak algılayan polis, bir yandan kurşun ile adam öldürdü, diğer yandan pervasızca kullanılan gaz bombalarıyla sokakları savaş alanına çevirdi. Atılan gaz bombaları sonucu 24 kişi hayatını kaybetti.

Gaz bombası sonucu ölenler 24 kişi, bunlar: Hatici İdin Şırnak, Metin Lokumcu Hoppa, Kazım Şeker D.Bakır, Mehmet Uytum Cizre, Enes Ata D.Bakır, A.Samet Erip Hakkari, Sinan Aydın D.Bakır, Mehmet Deniz Van, Ahmet Özhan Ağrı, Mahsun Mızrak D.Bakır, İbrahim Sevindik İstanbul, Mehmet Akbulut D.Bakır, Elif Çermik İstanbul, Ayhan Yılmaz İstanbul, Mehmet İstif Mersin, Berkin Elvan İstanbul, Ahmet Atakan Hatay, İrfan Tuna Ankara, Abdullah Cömert Hatay, Mazlum Akay Adana, Çayan Birben Yalova, Hacı Zengin İstanbul, Doğan Teyboğa Şırnak, Yıldırım Ayhan Şırnak

4-Bebek ve küçük çocuklar öldürüldü.

PVSK'da ki yetkilerini öldürme yetkisi olarak algılayan polis, öngörülerine dayanarak kuşkulandığı kişileri öldürmekten sakınca görmedi. Bunların arasında, bebeklerin olduğu gibi henüz reşit olmayan ve 18 yaşından küçük çocukların da olduğunu görmekteyiz.

Bebek ve 18 yaş altı çocuk 22 kişi öldürüldü, bunlar: İ Halil Çoban(17) Ş.Urfa, Fvezi Abik (15) Adana, Çağdaş Gemik (17) Antalya, Yahya Menekşe (16) Şırnak, Uğur Çetin (17) Adana, Mahsun Mızrak (17) D.Bakır, Soner Cankal (17) Ankara, Mehmet Akbulu (17) D.Bakır, Mehmet Özpolat (17) D.Bakır, Özgür Taşar (17) Hakkari, Mehmet Uytum (17 aylık) Cizre, Berkin Elvan (16) İstanbul, Mazlum Akay (11) Adana, Sinan Saltıkalp (17) Şırnak, Nurhak Çantay (17) D.Bakır, Yusuf Yılan (9) Erzurum, Doğan Teyboğa (13) Şırnak, Diren Basan (10) Şırnak, Maziye Aslan (8) Van, Özge Keyikçi (13) Kütahya, Enes Ata (8) D.Bakır, A.Samet Erip (14) Hakkari

SONUÇ: Topluma karşı cephe savaşı da diyebileceğimiz bir orantısız güç ile savaşan polisin öldürme gücünü GEZİ olayları sonucu öldürülen 8-9 kişi ile sınırlı tutmamız durumunda, polisin öldürme gücünü hafifletmiş olacağımız gibi, yukarıda tek tek isimlerini yazdığımız evlatlarımızın ölümünü de yok sayılmış oluruz. Bu aynı zamanda polis şiddetine karşı kurulan Baran Tursun vakfının çalışmalarını ve biz polis mağduru ailelerin, polis şiddetine karşı verilen mücadelemizi olumsuz etkilemektedir.

GEZİ olayları yıl dönümünde, polis şiddeti sonucu yaşama hakları pervasızca ihlal edilen 160 "CANIMIZI" saygıyla sevgiyle anıyoruz.

Mehmet Tursun –Baran Tursun Vakfı Başkanı

NOT: Mesajlarınızı ve iletilerinizi lütfen barantursunvakfi@gmail.com mail adresine gönderiniz

Mehmet Tursun / Baran Tursun Vakfı Başkanı-İzmir

www.baransav.com

 Facebook'tan Yorumlar:

Tarih: 04.06.2014 Saat: 21:51

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Haberler

En çok okunan yazı: Haberler:
Erdal Eren'in son mektuplarından biri:


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.12 Saniye