Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (9623)
· YÜREK ÇAĞRISI (6814)
· Bekle Beni (5812)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (5572)
· UNUTMAK YOK (5550)
· Mezopotamya (5085)
· SİTEM (4977)
· Veda (4561)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4549)
· HAYAT (4538)
· Beş Satırla (4447)
· AŞKLA SANA (4290)
· Şair İşçidir (4117)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (3967)
· DUVAR (3812)

Sitemizde toplam şiir:1633

Yeni Şiirler
· bıraktım kağıt kalemi (120)
· Hazan Vakti (155)
· MAHUR İZMİR (131)
· Öğretmenim (470)
· Biraz Şiir (600)
· Benim Sevdam (1270)
· Olsa(m) (1037)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1363)
· Bazen (1107)
· Sokak Çocuğu (1085)
· Sen Gidersen (1350)
· Denizim (1232)
· onlar yarattı cehennemi (1317)
· kuş sesleri sevdanın habercisidir (1942)
· Cemal Süreya (1805)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
14521730
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:100780

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Fanatik..
 Eski Şirince..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 54.163.42.154
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Turkey Turkey
5 Germany Germany
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Dersim'de Tunceli Üniversitesi ile ilgili açıklama...
EleştirilerTunceli Üniversitesi, Dersim’i Asimile Etmeye Dönük Yeni Bir Seferin Sıçrama Tahtası mıdır? Yoksa Dersim Halkının Yaşam Tarzına Saygılı, Demokratik, Bilimsel Bir Eğitimin Yuvası mıdır?

Yaşamakta olduğumuz çağ itibariyle, insanlığın kendi toplumsal pratiğinde ortaya çıkan çeşitli sosyal ve teknik sorunları, süreçleri anlama, aşma ve toplumun kolektif faydasına hizmet edecek bilimsel bilgiyi üretme kurumları olan/olması gereken üniversiteler, ülkemizde, ne yazık ki neo-liberal ekonomi politikalarının ve buna uyarlı birtakım “sosyal projelerin” manivelası olarak kullanılmaktadırlar.

1980’li yıllardan günümüze adım adım tasfiye edilen, küresel piyasanın ihtiyaçlarına göre yeninden yapısı, işlevi ve hedefleri değiştirilen devlet üniversiteleri ve hızla yaygınlaştırılan vakıf üniversiteleri, özel üniversiteler; gelinen aşamada, üniversitelerin, siyasi iktidarların ekonomik, sosyal ve siyasal faaliyetlerinde, ülke genelinde bilhassa küçük illerde, etkinlikle kullandıkları araçlara dönüşmüş durumdadır.

Üniversiteler, bilimsel bilginin üretildiği ve bu üretimin de özgür bir eğitim pratiğiyle toplumsallaştırıldığı kurumlar olmak durumundadır. Üniversiteler, insanlığın günümüze taşıdığı ilerici kültürel mirasa saygılı olan ve bu mirası sahiplenerek koruyan, geliştiren bir misyon da taşımak durumundadır.

Böylesi bir misyona sahip olması gereken üniversiteler, kurulu oldukları yerellerdeki kültürel dokuyla ve toplumsallıkla sosyal, kültürel ve ekonomik açılardan çok yönlü ilişkilenerek yerelin faydasına dönük önemli roller oynayabilecek bir potansiyel de taşımaktadır.

Bilhassa ülkedeki hâkim siyasal anlayışın, inancın, mezhebin dışında kalan ve kendine özgü yaşam biçimi, inancı, kültürü, ritüelleri olan yerellerde, üniversitelerin bahsini ettiğimiz “rol” kapasitesi daha da artmaktadır.

Dersim açısından konuya bakarsak; kuruluşundan günümüze Tunceli Üniversitesi’nin ve üniversitenin faaliyetlerinin birinci dereceden sorumlusu rektör Durmuş Boztuğ’un pratikleri; bahsini ettiğimiz yerel ve üniversite ilişkilenmesinde, “yerelin çıkarlarını zedeleyen ve ona zarar veren” bir nitelikle karşımızda durmaktadır.

Bilinmelidir ki Dersim halkı ve Dersim’de on yıllardır insanca bir yaşam ve gerçekten demokratik bir ülke için çalışmalar yapan demokratik kitle örgütleri, yaşanmakta olan gelişmelere seyirci değildir ve kesinlikle, Tunceli Üniversitesi üzerinden geliştirilmek istenen ve Gülen Cemaati’nin baş aktörü olduğu asimilasyon saldırısına sessiz kalmayacaktır!

Yine hatırlatmak isteriz ki burada, Dersim topraklarındayız! Her karışında, toprağında, vadisinde, nehrinde, ormanında, dağında… Zamanın tarihleştirdiği nice zulüm, imha, katliam, inkâr ve asimilasyon saldırıları ve buna karşın kendi özgün varlığını koruyabilmiş bir Dersim’in bugününü temsil ediyoruz.

Dersimliler, bu sürecin takipçisi olacaklardır. Nitekim 22 Ocak 2011’de binlerce Dersimli’nin Gülen Cemaati’ne ve uygulanmak istenen asimilasyon politikalarına karşı hep bir ağızdan haykırdığı tam da bu gerçekliktir!

Dersim’in tüm kurumlarıyla tek yürek olup asimilasyona hayır haykırışı, aynı zamanda bir çağrı ve uyarıydı.

Çağrı: bugün Dersim üzerinde gerçekleştirilmek istenen asimilasyon politikalarının önemli bir sac bir ayağı olarak kullanılan Tunceli Üniversitesi’neydi!

Bu çağrı, üniversite için, “cemaatçi örgütlemenin sıçrama tahtası olmaktan vazgeç” çağrısıydı.

Aynı zamanda bir uyarıydı!

Uyarı: Tunceli Üniversitesi’ne son birkaç yılda birbiri peşi sıra Gülen Cemaati’nin Dersim’e açtığı özel okullara “Dersim halkının yaşam tarzına saygılı, demokratik, bilimsel eğitim anlayışı yaşam bulmadıkça ortaya konan tepki artarak sürecektir” uyarısıydı.

Bilinir ki Dersim, nüfusunun tamamına yakınının Alevi-Kızılbaş inancına mensup olduğu bir coğrafyadır.

Alevi-Kızılbaş inancı, Dersim halkının yaşam biçiminin birçok anına rengini veren ve yüzyıllardır kendine özgü anlamlarıyla bu güne taşınmış bir inançtır. Bu özgünlüğe karşı Osmanlı’dan Cumhuriyet’e dek katliamlar, sürgünler, yok saymalar… Her dönemde farklı araçlar üzerinden fakat aynı hedef doğrultusunda hayata geçirilmiştir.

Bu hedef, Dersim’i kendi tarihinden, kültüründen, inancından, dilinden soyundurarak, ona yeni bir elbise biçip, teslim almaktır.

Bugün, resmi sayımlara göre Dersim’de toplam 83 bin insan yaşamaktadır. İşte böylesi küçük bir kent gerçekliği içersinde, 22.05.2008 tarih 5765 sayılı kanunla kurulan Tunceli Üniversitesi, başlangıçta Dersim halkı tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.

Dersimli’ler, üniversiteyi ve üniversitenin hocasıyla, öğrencisiyle, memuruyla ve Dersim’e kazandıracağı ekonomik girdiyle ve yaratacağı insan çeşitliliğiyle memnuniyetle karşılaşmıştır.

Öyle ki üniversitenin ilk öğrencilerini aldığı ancak altyapısının yetersiz olduğu koşullarda, biliniri ki (yine Türkiye’de müstesna bir örnek olarak) Dersimliler, evlerini dışarıdan gelen öğrencilere açmışlar, onları sahiplenmişler, çocuklarıyla bir tutmuşlardır.

Böylesi bir ortamda kurulan üniversitenin, başına da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kurucu Rektör olarak Durmuş Boztuğ atanmıştır.

Atandıktan sonra Dersim’in sosyo-kültürel farklılıklarına ve duyarlılıklarına saygıyla yaklaşacağı, onunla çatışmak yerine dengeci olacağı izlenimi yaratan ve bilimsel, akademik kriterlerle özgürlükçü bir yönetim sergileyeceği mesajı veren Boztuğ, aradan geçen birkaç yıllık kısacık süre zarfında, ortaya koyduğu pratiklerle üniversitenin hangi saiklerle Dersim’in bağrına yerleştirildiğini ayan beyan ortaya sermiştir.

Tunceli Üniversitesi, gelinen aşamada, bilimsel bilginin üretilip, toplumsallaştırıldığı bir kuruluştan ziyade, bugün AKP’nin Alevi ve Kürt açılımlarından sorumlu bir kurumu gibi hareket etmektedir.

Kadrolaşma, Üniversitenin Yaşadığı Sorunlar ve Cemaatçi Asimilasyon

Bilimsel çalışmanın ve eğitimin yapılabileceği altyapıdan yoksun olan; öğrencilerin barınma, derslik, beslenme gibi birçok temel ihtiyacında da ciddi sıkıntılar yaşayan Tunceli Üniversitesi’nde, tüm bunların yanı sıra artarak devam eden cemaatçi kadrolaşma ile üniversite öğrencilerini de kendi kıskacına alan ve özellikle Dersimli çocukları ve gençleri kendisine hedef seçen Gülen Cemaati, bugün Dersim’i ve Dersim halkını rahatsız eden ciddi bir soruna dönüşmüş durumdadır.

Bugün, Tunceli Üniversitesi, ayan beyan AKP hükümetiyle, onunla dirsek temasında olan Gülen Cemaati ve bu gibi mandacı, gerici tarikatlarla birlikte çalışmaktadır.

Üniversite kadrolarından yalnızca birkaç tanesi, adeta yerelin dinamiklerine “sus payı verircesine” göstermelik olarak ilerici, demokrat bilim insanlarına açılırken, geri kalan çok büyük çoğunluk, doğrudan doğruya tarikatlarla yahut AKP hükümetiyle ilişkili gerici ve bir misyon sahibi öğretim görevlilerine açılmaktadır.

Tunceli Üniversitesi, Gülen Cemaati’yle son derece etkin bir temas içerisinde, Tunceli Valiliği’nin himayesinde ve desteğinde, planlı, programlı bir örgütsel faaliyet içerisindedir.

Öğrenci evleri açılmakta, tarikatın kadroları (öğretim görevlileri ve özel okul öğretmenleri) için evler açılmakta, yurtlar açılmakta; Dersim’in en yoksul ailelerinin çocukları ilçelerden, köylerden toplanmakta ve Gülen Cemaati’nin başka şehirlerindeki yurtlarında istihdam edilerek bu cocuk yaşta insanların en masum duyguları sömürülmekte; Dersim merkezinde ise Dersimli çocuklar ve gençler, gerek okullarda gerekse bu evlerde “Sünnileştirilmek” suretiyle, “Türk – İslam Sentezi”nin bugünkü durağı olan ABD’ci liberal-muhafazakâr İslam, Dersim’i orta ve uzun vadede “fetih etmek” istemektedir (!)

Bir kez daha ifade edilmelidir ki Dersim halkı, üniversitesine karşı değildir.

Dahası, şehre üniversite getirilmesi için elinden gelen çabayı ortaya koymuştur. Ama Dersim halkı ve onların demokratik kurumları, Dersim’i asimile etmeye dönük bu yeni seferde, bir sıçrama tahtası olma yolunda ciddi adımlar atan üniversite anlayışına karşıdır. Buna sessiz kalmayacaktır!

Dersim halkının, AKP’nin ve Sayın Boztuğ’un “Alevi açılımlarına”, “Kürt açılımlarına” ihtiyacı yoktur!

Yüzyıllardır, onca zulme rağmen bugüne taşıdıkları gelenek ve göreneklerini, bundan sonrada yarına taşımaya muktedirdir Dersimliler.

Üniversite ve onun Rektörü, Dersim halkının inancı üzerinden politika kesin olarak terk etmelidir!

Gülen Cemaati, açtığı okulları kapatmalı ve sadece Dersim’de değil, tüm Türkiye’de; kişiliği, benliği henüz olgunlaşmamış çocuk yaşta insanların masum duygularını sömürerek, İslam adı altında, ABD ve AB emperyalistlerine biat eden kullar tarikatı yaratma faaliyetlerini sonlandırmalıdır!

Tunceli Üniversitesi kendi asli sorumluluğunu yerine getirmelidir. Dersimliler’in kutsal mekânlarından, ceminden, semahından elini derhal çekmelidir!

Sayın Boztuğ, Alevi açılımının memuru gibi davranmayı bırakmalıdır!

Zira Dersimliler o açılma sığmadı, sığmayacaklar. Farklı yaşamlara gösterdikleri saygıyı kendileri de beklemektedirler. Rektör kimliğini kullanarak ısmarlama cem, Dersim Kızılbaş-Alevi inancının da bir unsuru olan Semah’ı “seyirlik oyun” haline getirme çalışmalarından da vazgeçmelidir!

Sayın Boztuğ, Ekim 2011 içerisinde planladığı ve “semahı” bir gösteri malzemesi olarak kullanma girişiminden vazgeçmelidir!

Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir ibadet pratiği, seyirlik gösteri olarak sunulamaz!

Semah, Alevi-Kızılbaş inancının bir ritüelidir. Bir ibadet biçimidir. Kutsaldır!

Dersim’in kutsalına dil uzatanlar, isimlerini kullananlar ve hele ki onları “gösteri” amacıyla politikalarına meze yapmaya kalkışanlar, Dersim halkının öfkesiyle yüzleşmeyi de göze almak durumundadırlar!

Tunceli Üniversitesi, bu gibi politik hamlelerin yanı sıra kendi idari yapısında da gerçek niteliğini ortaya koyan bir dizi önemli örnek de barındırmaktadır.

Dersim halkının dikkatle takip ettiği bazı çarpıcı gelişmeleri, kısaca aktarmakta fayda görüyoruz:

Öncelikli olarak, çoğunlukla Elazığ’daki Fırat Üniversitesi’nden ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nden getirilenlerle cemaatçi, Türk-İslam sentezci kadrolaşmanın yaygınlaştırılması; beri yandan ise demokrat, ilerici olarak bilinen akademik ve idari kadroların son süreçte üniversitenin söz ve karar mekanizmalarından daha da dıştalanması ve kimi öğretim elamanlarının görev sürelerinin ise uzatılmaması… Bilinmelidir ki Dersim halkınca yakından takip edilmektedir.

Yine Sayın Rektör, Edebiyat Fakültesi’ni; Sivas’tan gelen ve hiçbir akademik formasyonu olmamasına rağmen, Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi bölümünde ‘Sosyoloji’ derslerine giren; İlahiyatçı Doçent Hüseyin Yılmaz’ın denetimine vermiştir.

Yalnızca Eylül ve Ekim aylarında Sosyoloji bölümü için biri öğretim görevlisi, ikisi araştırma görevlisi olmak üzere üç ilahiyat fakültesi mezunu işe alınmış durumdadır.

Edebiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından, Tarih, Türkçe ve Felsefe bölümleri için açılan kadroların, Türk, İslam sentezci bir anlayışın etkin propagandası için ayrıldığı açıkça görülmektedir.

Bir başka çarpıcı örnek, uzman çavuşluktan güvenlikçi olarak alınan bir kişinin, üniversite idaresi içerisinde jet hızıyla basamakları tırmanarak, “sivil savunma uzmanı”, “güvenlik amiri”, “ÖSYM sınav kayıt sorumlusu”, “yazı işleri sorumlusu” gibi süper yetkili bir görevli haline gelmesidir.

Benzer şekilde, üniversite lojmanlarında kalan memurların, hocalara yer kalmadı diye çıkartılması fakat bu dairenin Sivas’tan gelen bu üstün vasıflı kişiye tahsis edilmesi; yetmedi gibi söz konusu kişinin beden eğitimi mezunu eşinin, Tunceli Üniversitesi Meslek Yüksel Okulu’nda Kuaförlük Bölümü’ne ALES’siz ÜDS’siz, tecrübesiz biçimde öğretim görevlisi olarak atanması ve yine bir başka uzman çavuşun yemekhanede memurluğa getirilmesi...

Benzer biçimde açılan yüksek lisans öğrenci kontenjanları için gerçekleştirilen alımlarda derinleştirilen kadrolaşmanın izleri rahatlıkla görülmektedir.

Mülakatlarda, kullanılan takdir hakkının bize apaçık anlattığı da yine kadrolaşma gerçekliğidir.

Kadrolaşma o denli yaygınlaşmıştır ki, gelinen aşamada Tunceli Üniversitesi’nde yetkili sendika Eğitim-Bir-Sen Olmuştur.

İşte bir özet olarak geçtiğimiz bu üniversite gerçekliği karşısında, Tunceli Üniversitesi İzleme Komisyonunu oluşturarak, Dersim halkının 22 Ocak’ta tartışmaya yer bırakmayacak açıklıkta verdiği mesajın takipçisi olmak durumundayız.

Oluşturacağımız Komisyon, Tunceli Üniversitesi’nde yaygınlaşan cemaatçi kadrolaşma ve özellikle Rektör tarafından inancımız ve kültürümüz üzerinde, yaşam biçimimize aykırı bir biçimde gerçekleştirilen çalışmalar karşısında hayata geçireceği faaliyetlerle Üniversiteyi yakından takip edecektir.

Belli aralıklarla açıklayacağı raporlarla, Dersim halkını ve kamuoyunu bilgilendirecek ve gerektiğinde de Dersim halkının demokratik tepkisinin örgütleyerek kimliğimize ve kültürümüze sahip çıkacaktır.

Biz Dersim halkının yaşam tarzına saygılı, demokratik, bilimsel eğitimin merkezi olacak, Dersim coğrafyasının sosyo-kültürel ve politik dokusuna uygun bir üniversite istiyoruz.

Gülen Cemaati’nin, Dersim hakkında bizzat Fetullah Gülen’in ağzından ifade ettiği “Türkiye’de Kızılbaş meselesi geliyor. Şimdi bunların içinde mollalar, hocalar, şeyhler, dindarlar var. Açtığımız okullarda ve kurslarda bunlarla diyalog kurabiliyoruz. Fakat Türkiye’de Tunceli civarındaki Aleviler, ben Alevi demiyorum. Onlar Alevi değildir. ...bunların dinleri yoktur.” sözleri, bugün cemaatçi örgütlemenin eğitim üzerinden ortaya koyduğu politikayı, üniversitedeki kadrolaşmayı ve özellikle Rektörün, Alevi meselesine yaklaşımını daha açık anlamamızı sağlıyor.

Öyle görünüyor ki ortaya konan çaba, Gülen Cemaatince “Alevi” görülmeyen Dersimlilere ABD’nin, AB’nin ve onarlın sadık kulu AKP’nin istediği “Alevilik”i öğretme çabasıdır.

Sayın Rektörün, sık aralıklarla Cemevi’yle basına poz vermesi, sürekli Alevilik üzerine açıklamamalar yapması, açılımın memuru gibi davranması, rektör kimliğini kullanarak, Dersimli “dedeleri” toplaması, semah’a el atması, açıktan gözlemlenen kadrolaşma koşturmacası; üniversitenin bunca sorunu varken, sadece Sayın Rektörün çalışkanlığıyla açıklanamaz.

Biliyoruz ki, tüm bunları karşısında Dersim’de çalışma yapan bütün demokratik kurumlar muhataptır ve yaşananların takipçisidir. Bizler bu doğal takipçiliğin, “İzleme Komisyonu” gibi kurumsal bir yapıyla daha da ileriye taşınacağını biliyor ve bütün demokratik kurumları bu komisyonun bileşeni olmaya çağırıyoruz.

DEDEF - Dersim Kültür Derneği (DKD)

Tunceli Üniversitesi Öğrenci Derneği (TÜÖD)

DHF - Dersim Demokratik Haklar Derneği

Facebook'tan Yorumlar:

Tarih: 05.11.2011 Saat: 20:49

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Eleştiriler

En çok okunan yazı: Eleştiriler:
Mutlu Şahin, Sahtekarlık ve SeyhBedreddin.Net


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 1


İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.18 Saniye