Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Kart - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabm
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Şiirlerimizden
· yani sevdan hayata gülümsemek (9639)
· YÜREK ÇAĞRISI (6832)
· Bekle Beni (5835)
· Hasretinden Prangalar Eskittim (5588)
· UNUTMAK YOK (5569)
· Mezopotamya (5094)
· SİTEM (4988)
· Veda (4570)
· YÜREĞİN ÜŞÜDÜĞÜ GÜN (4559)
· HAYAT (4554)
· Beş Satırla (4457)
· AŞKLA SANA (4298)
· Şair İşçidir (4128)
· Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var (3973)
· DUVAR (3822)

Sitemizde toplam şiir:1634

Yeni Şiirler
· REHİN KALIRIM (37)
· bıraktım kağıt kalemi (138)
· Hazan Vakti (164)
· MAHUR İZMİR (139)
· Öğretmenim (485)
· Biraz Şiir (611)
· Benim Sevdam (1280)
· Olsa(m) (1052)
· SİZ AŞKTAN N'ANLARSINIZ BAYIM? (1376)
· Bazen (1119)
· Sokak Çocuğu (1098)
· Sen Gidersen (1362)
· Denizim (1245)
· onlar yarattı cehennemi (1330)
· kuş sesleri sevdanın habercisidir (1952)

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
14641135
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:101162

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Fanatik..
 Eski Şirince..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..
 Kürdistan Devrimci..

IP bilginiz
Merhaba, Misafir
ip: 54.226.64.30
ispniz: amazonaws.com
Server: compute-1

Site Analiz
Top-Ten Countries visiting Şirince Paylaşım

1 COM COM
2 unknown unknown
3 NET NET
4 Turkey Turkey
5 Germany Germany
6 Russian Federation Russian Federation
7 Netherlands Netherlands
8 Switzerland Switzerland
9 ORG ORG
10 Belgium Belgium

View MS-Analysis

Hava Tahmini
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Bugün Dünya Şirinler Günü!
Şirince'denedasu gönderdi: "25/06/2011
“Eğer iyi bir çocuk olursanız, belki Şirinler’i bile görebilirsiniz.” Milyonlarca çocuğun hayallerini süslemiş olan bu vaat, bugün gerçek oluyor. Temmuz ayından sonra tüm dünyada vizyona girecek ‘Şirinler’ filmi öncesi bir ilk de hayata geçiyor: Dünya Şirinler Günü! Bu da içinden ‘Şirinler’ geçen çeşitli etkinlikler demek…

Çizgi dizinin yaratıcısı Peyo’nun doğum günü olan 25 Haziran’da küresel çapta kutlanacak olan Şirinler Günü için İspanya’nın Malaga kentindeki 220 nüfuslu Júzcar da tamamen maviye boyanarak Şirinler köyüne çevrildi.
Filmin yapımcısı Columbia Pictures ve Sony Pictures Animation’ın fikri olan Dünya Şirinler Günü, zaten yıllardır var olan Şirinler çılgınlığıyla birleşince gün de renkleniyor. Örneğin etkinliklere herkesin Şirinler kostümüyle gelmesi isteniyor ki, yeni bir dünya rekoru kırılabilsin. Tüm dünyada aynı anda yapılması planlanan buluşmanın rekor olarak tescillenmesi için ez az 2 bin 511 Şirin’in toplanması gerek. Guinness hakemleri, bu rekoru kayıt altına almak için dünyanın 12 şehrinde hazır bulunacaklar. Merak ediyorsanız, Türkiye’den bir şehir yok listede. Bu sene kokusunu alanlar, belki gelecek yılki Şirinler Günü’nü değerlendirirler.

Rekoru kim kıracak?

Daha önce defalarca ‘En kalabalık Şirinler etkinliği’ düzenlenerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için uğraşanlar oldu. Başta İngiltere ve İrlanda’da yapılan bu etkinliklerde rekor şimdilik 2009’da Galler’in Swansea şehrinde 2 bin 510 kişinin katıldığı ve Şirinler kılığına girdiği denemede.

Günün etkinlikleri arasında başka ne var derseniz. 19 santimlik Şirin figürlerinin, Paris, Cenevre, Zürih gibi dünyanın bellibaşlı şehirlerinde bulunan ünlü meydanları süsleyeceğini iletelim. Los Angeles ve Kopenhag gibi kentlerde ise gün boyu ‘şirin’ faaliyetler söz konusu.
1958 yılında Belçikalı karikatürist Peyo tarafından yaratılan ve o günden bu yana kültürel bir fenomen haline gelen Şirinler, 1981 yılında animasyon haline getirilerek sevenlerini ekranlara kilitledi. En sevilen çizgi filmler arasında yer alan Şirinler, ekranlarla sınırlı kalmayarak küresel bir endüstri yarattı ve birçok plak, CD ve oyuncak figürleriyle 3 binden fazla ürüne ilham kaynağı oldu.
Milyonlarca insan tarafından takip edilen, 2008 yılında 50. yıldönümü kutlanan Şirinler, UNICEF tarafından açılan bir kampanyaya özne oldu ve bu kampanya sayesinde Avrupa’nın birçok ülkesini kapsayan bir açık artırmayla muhtaç çocuklar için 124 bin euro toplandı.
Türkiye’de de yoğun bir hayran kitlesi bulunan Şirinler, ilk olarak TRT tarafından yayımlanmış, o mantar köyü uzun yıllar boyunca milyonlarca çocuğun hayallerini süslemişti.

Şirinler New York’ta

Peyo’nun küçük mavi ve insancıl yaratıkları çekimleri süren film sayesinde ilk defa CGI marifetiyle ete kemiğe büründü. Senaryoya göre, kötü büyücü Gargamel tarafından köylerinden kovulan Şirinler, büyülü bir kapıdan geçerek soluğu bizim dünyamızda, New York’ta alıyorlar. Boyları üç elma yüksekliğinde olan Şirinler’in, Büyük Elma (Big Apple) olarak bilinen New York’un merkezine düşmesiyle başlayan macerada, Gargamel onları bulmadan köylerine dönmenin yollarını arıyorlar.
Temmuz sonundan itibaren tüm dünyada, 5 Ağustos’ta Türkiye’de gösterime girecek olan ‘Şirinler’ filminin yönetmenliğini Raja Gosnell üstleniyor. Belçika-ABD ortak yapımı filmin başrolünde ‘How I Met Your Mother’ dizisinin Barney Stinson’ı Neil Patrick Harris ile Jayma Mays yer alacak. Orijinal seslendirme kadrosunda Şirine’nin, pop yıldızı Kate Perry’ye emanet edilmesi de yeni nesil ‘Şirinler’in bir başka sürprizi.

Şirin Baba, Karl Marx mıydı?

Uzun yıllar boyunca siyasi eleştirilerin hedefi haline gelen Şirinler, özellikle Soğuk Savaş döneminde komünizm propagandası yaptığı, çocuklara komünizm fikrini aşıladığı iddiasıyla karşı karşıya kalmıştı.
Bu iddialara göre, komünal yaşamın hakim olduğu ve ortak bir hayat tarzının hüküm
sürdüğü Şirinler köyü, Karl Marx’ın ‘ütopya’sına atıf yaparken, liderlik vasfı ve bilgeliğiyle Şirinler’e liderlik yapan Şirin Baba da Karl Marx’ı temsil ediyordu.
Özellikle Şirin Baba’nın kırmızı şapkalı ve sakallı oluşunun da bu iddiaları güçlendirdiği konuşuldu.
Bunun yanında görüşleri ve entelektüel birikimi Şirin Baba’ya yakın olan, ancak düşünceleri yüzünden köy sakinleri tarafından zaman zaman dışlanan Gözlüklü Şirin’in Troçki’yi andırdığı, Şirinler köyündeki düzeni yıkmak ve Şirinler’i altına çevirmek isteyen Gargamel’in de kapitalizmi temsil ettiği iddiaları mevcuttu.
Bunun haricinde, Şirinler köyünde para kullanılmaması, Şirinlerin beslendiği şirin çileği tarlalarının herkese ait olması, köyde ibadethane olmaması, Marksizm tartışmalarına yol açmıştı.
1992 yılında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden çizer Peyo, bu iddiaları garip ve gayriciddi olarak nitelendirirken, ölümünden sonra oğlu Thierry Culliford bir söyleşi vererek, babasının hiçbir zaman siyasetle ilgili olmadığını açıklamıştı.

Herkesin dostu mavi şahsiyetlerde kim kimdir?
Şirine: Aslında Şirinler’i yok etmek amacıyla Gargamel tarafından yaratılan Şirine, Şirin Baba’nın yapmış olduğu büyü sonrası kötü ruhunu kaybeder. Beyaz etekli bir elbise ve yüksek topuklu ayakkabı giyen Şirine’nin sarı uzun saçları vardır ve olanlar karşısında diğer Şirinlere göre daha hassastır.
Şirin Baba: Büyü ve iksir yapımında oldukça başarılı olan Şirin Baba, diğerlerinden farklı olaran kırmızı kıyafet giyer ve beyaz sakalı vardır. Yaşlılığının vermiş olduğu bilgelik ile diğer Şirinlere önder olan Şirin Baba’nın Karl Marx’ı andırdığı düşünülüyor.
Gözlüklü Şirin: Kendini en zeki Şirin olarak gören Gözlüklü, Şirin Baba’dan sonra köyü yönetebilecek ikinci Şirin olduğunu düşünür. Sürekli iksir yapmaya çalışması sebebiyle kazalara yol açan Gözlüklü, hemen hemen her bölümden sonra fikirlerinden ve kibrinden dolayı köyün dışına atılır.
Şakacı Şirin: İçinde patlayıcı bulunan, sarı kırmızı renklerde hazırlamış olduğu paketi kurbanına vererek sulu şakalar yapan şakacı, kimi zaman Gözlüklü ile aynı kaderi paylaşarak köyün dışına atılır.

Sakar Şirin: Yaptığı sakarlıklarla sürekli düşen Sakar Şirin’in taş koleksiyonu vardır. Sürekli Gözlüklü Şirin’in yanında yer alır ve Gözlüklü’nün planlarına istemeden de olsa dahil olur.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetayV3&ArticleID=1053987&Date=25.06.2011&CategoryID=138

Facebook'tan Yorumlar:

"
Tarih: 25.06.2011 Saat: 02:49

 
İlgili Bağlantılar
· Diğer yazılar: Şirince'den

En çok okunan yazı: Şirince'den:
Neden 'Şirince Paylaşım'?


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

İsterseniz bu habere / yazıya puan verebilirsiniz. Kasıtlı olarak çok iyi ya da çok kötü puan vermek dürüst olmayan bir davranıştır, ilgili kişilere hatırlatırız:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Tavsiye Et Tavsiye Et

 Bu yazıyı paylaşBu yazıyı paylaş

facebook ta paylas

twitter de paylas

"Giriş" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Yazılar ve yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Bu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.11 Saniye