Şirince Ana Sayfa - Şirince Haber - Şirince Şiir - İletişim

Açılış sayfanız yapın Sık kullanılanlara Ekle Bize Yazın Sitede Aratınız Sirince_TV İçimizi Acıtan 19 Gerçek! http://arsiv.sirince.net/images/on/10.png  Dayanışma için yıldıza tıklayınız. Devrimci Siteler i ziyaret et
Diğer şiirler için sitemizin şiirlerimiz bölümüne bakınız. 
Home Ana Sayfa Downloads Dosya İndir Downloads Forum Forums Radyo - Sohbet Sohbet Your Account Hesabım
Ana Menü
 Şirince Menü
 Tanışalım
 Şirince'den
 Oda TV'den 
 Şirince Damar
 Seçmeler
 Şirince Arşivi
 Devrimci Basın
 Bağlantılar
 Konuk Defteri
 Şirince'ye Yaz
 Hosting  
 Şirince Hosting
 Şiir
 Şiirler Anasayfa
 Şiir Ekle
 Bütün Şiirler
 Şair Listesi
 Şair Ekle
 Açıklamalar
 Yazarlar
 Alev Kutluözen
 Ali Solmaz
 Arzu Kır
 Ayhan Tırıç
 Bülent Tekin
 Esen Yel
 İlhan Büyükcebeci
 İsmail Karayılan
 Mahmut Halil Can
 Mürüvvet Yılmaz
 Necmi Otçu
 Nurettin Kurtuluş
 Onur Çağlar
 Sibel Özbudun
 Tamer Uysal
 Temel Demirer
 Turgay Delibalta
 Turgay Usanmaz
 Yavuz Kalkan
 Okuyalım  
 Aşk / Sevgi
 Devrim Tarihi
 Eleştiriler
 Genel Kültür
 Efsaneler
 Sağlık
 Gülelim
 Kadın
 Haberler
 Kitap Tanıtımı
 Şirince'den
 Aşuremiz
 Ansiklopedi
 Eğlence
 Resim, Fotoğraf, E-Kart
 Ayrıntılı E-Kart Sitemiz
 Oyunlar
 Üyeler
 Hesabım
 Mesajlarım
 Üye Listesi
 Şirince Grup
 Paylaşalım
 Tavsiye Et
 MİNİ SOHBET
 İstatistikler
 En iyi 10
 Anketler
 Genel İst.

Siteye toplam hit
Şu ana kadar
20085306
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2001

Müzik DinleBağlantılar
Toplam Site: 196
Toplam Kategori:7
Toplam Ziyaret:130063

 İsmail Beşikçi..
 www.AhmetKayaFan.n..
 Kızıl Can Yıldız..
 Sol Yayınlar Onlin..
 Turkish Language L..
 Oyunlarla İngilizc..
 Türkçe Dersleri..
 Serkan Engin'e ait..
 Gnoxis..
 Toplum Düşmanı..
 TSİP..
 Evrim Teorisi..
 olhayat..
 Paylaşım Radyo..
 Ortak Paylaşım..

 usanmazlar.....
 'Yasak Site'..
 Kızıl Bayrak..
 Turan Dursun Sites..
 --Ozan Rap--..
 ÖzgürOkul.Org..
 yeni özgür haber..
 Yürüyüş..
 Milliyet..
 Eski Şirince..
 Fanatik..
 Halkın Sesi TV..
 Alevi Forumu..
 Anarsi.org..
 Evrensel..

Ateizm, zenginlik ve paylaşımSayfa: 1/13

Aşağıdaki yazılar ateist forumdan alınmıştır.


Ateizm, zenginlik ve paylaşım

Ateizm.Org’un Formunda bir başlık altında Balyoz takma adlı bir arkadaşın aktardığı Nazım Hikmet şiirleri Haci takma adlı birisine biraz dokunmuş olacak ki şöyle demiş:

“Gençliğinde Nazim Hikmet'i okuyan komünist olur.. Ben de öyle idim.. Gençliğimde tabii.. Artık o kadar enayi değilim. Mal mülk sahibi oldum. Zenginliğimi kimseyle paylaşmak istemem..”

Balyoz ya onun yazdığını okumamış ya da ona yanıt yazmaya gerek görmemiş. Bu onun bileceği bir iş ama Haci’nin söyledikleri bana dokundu.

Bana dokundu çünkü kırklı yaşlarda olan biri olarak Haci gibi değişmedim. Hâla sosyalistim. Marksist düşünce insanların prensip olarak “yaşadığı gibi düşündüğünü” söyler. Sınıf atlayan Haci’nin de sosyalistlikten vazgeçmesi bu açıdan doğaldır. Buna bir lafımız yok ama sosyalistlere dil uzatmasına da izin vermeyiz.

Az da olsa zengin olması dolayısıyla geçmişindeki temiz duygu ve düşüncelere (sahip çıkmasını beklemiyoruz) saygı gösteren insanlar da vardır mutlaka. Ama Haci öyle değil, sınıf atladığı için burjuvazinin sözcülüğünü ve gözcülüğünü yapmaya yelteniyor belli. Bunu çeşitli forumlardaki yazılarından görmek mümkün.

Şimdi tam da burada Haci’nin ateistliği geldi aklıma. Ben de ateistim, ortak nokta bu. Ama ateist olmak “iyi insan” olmak anlamına gelmez hemen. Ateist biri, iyi ya da kötü insan olabilir. Dinci biri de öyle. Ateist ya da dinci olmak ile “iyi insan olmak” arasında olsa olsa ancak dolaylı ilişki kurulabilir, direk değil.

Konuyu biraz açalım. Ateizm bilimin önderliğinde bir gerçeği görmektir. Ama insan yaşamında olması gereken bazı erdemler ve değerler vardır. Ahlak, dürüstlük, emeğe saygı, paylaşım, insanca yaşamak ve yaşamaya çalışmak, ailemize ve çevremize karşı insanca olan sorumluluklarımız gibi konular, günlük yaşantımızın bir parçasıdır ve bu konulardaki düşüncelerimiz, somut koşullarla birlikte bizim davranışlarımızı belirler.

Bunlar yaşamımızda nerede, hangi noktada durduğumuzun da birer göstergesidir. Günümüzde kapitalist sistemin günlük yaşantımızı en küçük ayrıntılarını bile etkilediği düşünülürse, yukarıda bahsettiğim değerlerin önemi daha da fazla ortaya çıkar. Kapitalist sistemde iki sınıftan biri olan yönetici burjuvazi, sistemi (ve karlarını) sürdürebilmek için çeşitli partileriyle ve medyasıyla bin bir yalan uydurur. Yaşam tarzlarıyla ahlaksızlığın, çürümüşlüğün örneklerini oluştururlar. (Uyuşturucu işeri, toplu seks partileri, mafyalar, kar uğruna haksız savaşlar ve yalanlar, yalanlar, yalanlar...)

Kapitalist sistem kendisinin devamını sağlamak için (daha önceki sınıflı toplumlarda olduğu gibi) “din”i de emekçileri yönetmek için kullanır. Burjuva sınıfından çoğu kapitalist dinin saçmalığını görür, kendileri ateist olur ama sitemde dinin etkisinin sürmesini yeğler. Hatta siteme alternatif düşüncelerin geliştiği dönemlerde dini geliştirir. Kenan Evren ve Türkiye’de 80 sonrası dinci gericiliğin çoğalması bunun en güzel örneğidir.

Çünkü dinlerin felsefik olarak kaynağı idealizmdir. Ve dinler insanların yaşamlarını düzenlerken, insanlara “var olanla yetinmeyi” öğretirler. İnsanların mülkiyetlerini de meşru görürler.

Kapitalist sistemde okuma, öğrenme olanakları kısıtlı olan emekçilerin ise işi zordur. Bir yandan dinin etkisi altındadırlar, diğer yandan ise onlara anlatılanlar, söylenenler sık sık çarpıtılmaktadır, gerçekler saklanmaktadır. Zaten parasal olarak güçlü olan burjuva medya, her türlü olanağı kullanarak bunu yapar.

Bu gerçek böyledir de, buna rağmen yaşamın materyalist gerçeği sınıf çelişkisini yok etmez. Diyalektik olarak yalana karşı doğru, ahlaksızlığa karşı erdemin mücadelesi sürer. Dürüst emekçilerin sömürücü azınlığa karşı mücadelesi tarihten beri hep süregelmiştir.

Dinin etkisinden kurtulabilen emekçiler çoğaldıkça bu mücadele ivmesinin de artacağı açıktır. Bu yüzden ateizmi dürüstçe savunan insanların, insanlığa olumlu bir katkı sunduğunu düşünüyorum.

Haci gibiler mi? Onlar dönektir. Bir zamanlar sosyalizme sempati duymuşlardır belki, hepsi o kadar. Onun gibilerin eskiden de şimdi de sosyalist teoriyi kavramış olduklarını sanmıyorum. O, ateizmi savunurken bile kendi kişisel tatmini için kullanmaktadır.

Çizgi, ateizmin kaynağının materyalizm olduğu, bilimsel gerçekleri yansıttığıdır. Bu çizgi bütün ateistlerin çizgisidir ama bu çizgide ara noktalar olmakla birlikte, pratikte temel olarak iki tür insandan bahsetmek mümkün:

1-Ateist olup burjuvaziye hizmet edenler, ki bunlar kötü insanlardır. Çünkü dünyamızdaki eşitsizliğin, haksızlıkların, sömürünün devamından yana olan (ahlaksız) kötü insanlardır bunlar.

2- Ateist olup emekten, doğruluktan yana olanlar, ki bunlar insanlık adına dünyayı insanlık onuruna yakışır bir biçimde değiştirmeye çalışanlardır. Bu gruba bilinçli sosyalist ateistler de girer.

Sosyalist ateistlere ve burjuvazinin uşaklığını yapmayanlara bin selam olsun!

İster ateist, ister dinci, birinci guruba giren (zenginliğini kimseyle paylaşmak istemeyen) sahtekar, üçkağıtçı yalancı burjuva para babalarına ise lanet olsun!

Bir gün, emekçilerin sırtından kazanılan paralarla keyif çatan burjuva zenginlerin cennetleri başlarına yıkılacak ve insanlık, dünyamızda gerçek bir cennet inşa edecektir.

Kimsenin kuşkusu olmasın!

Uygar Ozan


Merhaba,

Şu ana kadar yazılanlar hakkında düşüncelerimi belirteyim.

Önce genel olarak: Girişteki yazıyı yazmama neden olan şeyin Haci’nin Nazım Hikmet’i okuyanlara (dolayısı ile savunanlara) “artık o kadar da enayi değilim” demesi neden oldu. Bunu söylemek dolaylı olarak sosyalist düşünceyi savunanlara “enayi” demiş olmakla eşdeğer.

Yazıcıya Uygun Sayfa  Yazıcıya Uygun Sayfa      Tavsiye Et  Tavsiye Et
Sonraki Sayfa (2/13) Sonraki SayfaBu resmi görmeniz için 'flash player' iniz olmalş...
© w w w . s i r i n c e . n e t 1999-2008 Bütün hakları saklı Degildir!


Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir.
Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.
Web site engine's code is from PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.22 Saniye